Daniel Obajtek

“TOPIĘ SIĘ” – film o depresji zrealizowany przez licealistów z Sędziszowa Młp.

Młodość zwykle kojarzona jest z odkrywaniem świata dorosłych, dokonywaniem wyborów, z czasem pierwszej miłości. Okres dojrzewania to jednak także etap wielu niepokojów, dylematów i psychicznych obciążeń.

“Topię się” to tytuł krótkometrażowego filmu zrealizowanego przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.

To licealiści realizując projekt „Zwolnieni z teorii”, samodzielnie wyreżyserowali, nagrali i zmontowali film poruszający ważny problem zdrowia psychicznego u młodych ludzi. Jego oficjalna premiera odbyła się 21. lutego w Kinie Jedność w Sędziszowie Młp., w rolach głównych uczennice: Izabela Jurzecka i Marcelina Kazała, zdjęcia i montaż Michał Guzior.

Film obrazuje osobę, która boryka się z problemami psychicznymi, pokazana jest także relacja z rodzicami oraz z rówieśnikami i przyjaciółką, której rola w filmie jest bardzo istotna.

Uczniowie chcą, aby ich film przełamał temat tabu, jakim są zaburzenia psychiczne, chcą dać wsparcie osobą chorym – aby takie osoby nie czuły się samotne w dzisiejszym świecie i aby się tego nie wstydziły. Dzisiejszy świat powoduje, że coraz więcej osób cierpi na problemy psychiczne i chcielibyśmy uświadomić i zmienić postrzeganie takich osób wśród społeczeństwa – informuje trójka licealistów: Izabela Jurzecka, Marcelina Kazała i Michał Guzior w wywiadzie dla TV Sędziszów Młp. (całość wywiadu TUTAJ).

Jak wynika z badań przeprowadzonych w maju 2020 roku (po wybuchu koronawirusa) osoby młode w grupie wiekowej 18-24 lata przejawiają najwyższy poziom objawów depresji i lęku uogólnionego w czasie epidemii. U osób młodych nasilenie objawów lękowych i depresyjnych nie wiąże się z poczuciem zagrożenia zdrowia i życia własnego oraz bliskich, lecz jest dodatnio skorelowane z ograniczeniami wolności, nudą, trudnymi relacjami w rodzinie, poczuciem osamotnienia, zmęczeniem zaistniałą sytuację i brakiem prywatności – czytamy w raporcie Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Psychologii.

Zachęcamy do obejrzenia filmu licealistów z Sędziszowa Młp.

zdjęcie: fb Topię się

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Świat to za mało
Świat to za mało
3 lat temu

Dla mnie najważniejsze w tym filmie jest przesłanie, że nie pozostajemy sami, że zawsze jest ktoś, komu na nas zależy, że warto tej osobie zaufac, a przede wszystkim warto dać szansę sobie samemu. Na prawdę WARTO!

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Ten film to trochę za późno…

evi
evi
3 lat temu

Poniżej jeden z wierszy, który napisałam w momencie, kiedy cierpiałam na depresję… a raczej w momencie, kiedy miałam przebłysk jakiejś normalnej myśli w mojej głowie…
“Wyciągam rękę z głębi ciemności,
by ktoś wyciągnął do mnie swoją.
A gdy dotykam palcem Twej dłoni-
wciąż wpadam głębiej: w mój ból, tęsknotę moją…

Każdy Twój gest, każde Twe słowo,
rani mą duszę jak nóż rzeźniczy
Ty chcesz pocieszyć, tulić pomagać-
ja wciąż zagłębiam sie w swojej ciszy…

Z tego letargu, z bólu, z ciemności
wyciąga mnie co dzień zdanie to samo.
Maleńkie rączki tuląc się do mnie,
cichutko szepcząc: “Kocham Cię mamo”.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x