Wielopole Skrzyńskie odzyska prawa miejskie? Tego chce wójt
Marek Tęczar, wójt gminy Wielopole Skrzyńskie chce, aby stolica jego gminy odzyskała prawa miejskie, które utraciła 23.03.1933 roku. Byłoby to reaktywowanie praw miejskich po wielu latach.
O przywróceniu praw miejskich wójt myśli już od jakiegoś czasu, a takie uzyskanie praw miejskich uzależnione jest od spełnienia kilku warunków:
- miasto nie może mieć mniej niż 2 tys. mieszkańców,
- dodatkowym argumentem jest posiadanie praw miejskich w przeszłości,
- wyodrębnione centrum (brak zabudowy zagrodowej w części miejskiej),
- niezbędna infrastruktura techniczna (kanalizacja, wodociągi),
- ponadto co najmniej 2/3 ludności powinno być zatrudnione poza rolnictwem,
- znaczenie ma również poparcie społeczne dla tej inicjatywy.
Marek Tęczar już podjął kroki w kierunku odzyskania praw miejskich. Jak mówi: chciałem, aby te wszystkie rzeczy, które miasto powinno mieć – zrobić. Głównie chciałem się skupić na poprawie infrastruktury drogowej. Mamy także oczyszczalnie ścieków, która już pracuje. Około 200 domów w Wielopolu jest przyłączone do kanalizacji sanitarnej, kolejne będą podłączone w tym roku (około 380 budynków).
Wójt twierdzi, że wszystko, co niezbędne w mieście, Wielopole ma. Wspomina tutaj także o wielopolskim rynku i jego typowej zabudowie małego miasteczka.
Szanse na rozwój Gminy Wielopole Skrzyńskie
Marek Tęczar za zalety stania się miastem uważa m.in. prestiż, przyciągnięcie inwestorów i większe możliwości finansowe. Jak zaznacza, miejscowości liczące do 5 tys. mieszkańców (Wielopole ma około 2300 mieszkańców), mają prawa przysługujące zarówno gminom wiejskim, jak i miejskim. Dzięki temu będzie szansa na korzystanie z dwóch źródeł środków pomocowych unijnych – skierowanych dla miast i dla wsi.
Wniosek poparty konsultacjami społecznymi
Wójt chciał już w tym roku występować o prawa miejskie, ale się wstrzyma, bo chce, aby był poparty konsultacjami społecznymi. W najbliższym czasie chce podjąć uchwałę Rady Gminy Wielopole właśnie w tej sprawie. Jak mówi: konsultacje społeczne to podstawa i ma nadzieję, że będzie pozytywny odbiór mieszkańców.
Jemu samemu wydaje się, że jest taka wola i chęć, aby Wielopole odzyskało prawa miejskie, aczkolwiek wątpliwości dotyczą wzrostu podatków.
Będzie wzrost podatków w mieście? Wójt uspokaja
Mieszkańcy obawiają się zmiany w podatkach i tutaj należy ludzi przekonywać, bo nie ma znaczenia czy to jest gmina wiejska, czy gmina miejsko-wiejska, podatki zależą od Rady Gminy – dodaje wójt.
Kiedy Wielopole Skrzyńskie może zostać miastem?
Gmina Wielopole wniosek o przywrócenie praw miejskich chciałaby przygotować na koniec marca 2022 roku, i gdyby dostał on pozytywną opinię to od 1 stycznia 2023 roku (w 90 rocznice utraty praw miejskich) Wielopole Skrzyńskie zostałoby miastem.
zdjęcia: Damian Budziwojski
[…] planach Wójta Marka Tęczara, aby Wielopole stało się ponownie miastem pisaliśmy TUTAJ, a na ostatniej sesji miała być podjęta uchwała o konsultacjach społecznych, ale radni są […]
Miasto bez dostępu do Internetu światłowodowego…., W Wielopolu mozna się połączyć z internetem z d_py nie z światłowodu… z prędkością tą samą co 15 lat temu. W innych gminach po norach ludzie mają łącza światłowodowe, A u nas światłowód biegnie „tylko” przy drodze wojewódzkiej przy której mieszka oczywiście Wójt. Cyrk se zróbcie na stadionie a nie miasta w głowie.
Najlepszy Wójt w historii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zycze powodzenia w staraniach przywrocenia praw miejskich dla Wielopola.
Dziękuje mieszkańcowi gminy za odpowiedź. 30 mln. długu dla tak biednej gminy to bardzo dużo, niebezpieczne zadłużenie które może doprowadzić do przejęcia gminy przez zarząd komisaryczny. Czy Gmina Wielopole Skrzyńskie jest najbardziej zadłużoną gminą w Powiecie Ropczycko-Sędziszowskim?
Jak nie jest Pan mieszkańcem tej gminy to proszę zachować te komentarze dla siebie. Ta zmiana nie dotknie Pana tyłka NAS rodowitych mieszkańców Wielopola. A modlić trzeba się za Polskę!!!
Popieram
To że macie kebaba nie znaczy że z was miasto warjaty
Gminę zadłużył na maksa, bo chce być znowu dwie kadencję burmistrzem. Nie doczekanie Jego
A jaki jest obecnie stan zadłużenia gminy? 10, 20 a może 30 mln PLN
jak ktoś wie to proszę o informację.
a która gmina niema zadłużenia na naszym terenie prosze mi wymienic w Wielopolu przynajmniej coś się robi a po innych gminach nic
Zadłużenie to około 30 ml. zł
Prawa od 2023roku, przypadek? Panu kończy się kadencja w 2023roku i z tego co kojarzę nie może startować ponownie (jeśli się mylę proszę poprawić) dlatego zmiana, aby mógł zostać burmistrzem.
Proszę się modlić zeby TEN gospodarz dalej rzadził bo dzieje się cały czas coś bardzo pozytywnego nie tak jak wcześnie tylko Brzeziny i Brzeziny zaznaczam że nie jestem mieszkańcem ale mam tam bardzo duzo rodziny i znajomych w tej gminie i kazdy mówi coś pozytywnego o PANU WÓJCIE
Aby zostać miastem wcale nie trzeba 2 000 mieszkańców.
Np. Dubiecko
Mimo że będzie miasto to i tak gena nie wydłubie.
Wielopole miastem?- niech Pan nie liczy że będziemy na Pana głosować.
Odrazu niech założy swoje księstwo i zaślepieni beda mu przyklaskiwac…
Ciekawy jestem ile kosztuje na tym portalu reklama, którą mozna sobie podbudować ego
Gratuluje takiego komętarza
Przecież to się w ogóle nie opłaca.
Tak. Nie opłaca się.
Nie opłaca się budować nowych dróg, nie opłaca się budować chodników, nie opłaca się budować wodociągów i kanalizacji (no może trochę się opłaca ale czas zwrotu inwestycji to strasznie dłuuuuugie lata), nie opłaca się budować hal sportowych, przecież nie dość że to wszystko trzeba było zbudować to jeszcze trzeba płacić za utrzymanie. A już broń boże nie opłaca się budować oświetlenia ulicznego, nie dość że trzeba było to zbudować to zżera prąd….
Dobrze że ten wójt nie ma takiego myślenia że się nie opłaca bo Wielopole było by dalej podupadłym zaściankiem.
Powodzenia Marku w dążeniu do celu.
Nigdy nie można tego popierać, bo to przekształcenie to ogromne koszty zrzucone na mieszkańców.Nigdy nie wolno takiej głupoty popierać.
Oby nie
A to niby dlaczego?
Jaki argument za tym „nie”?