Orzech promocje

Ropczyce świętują 659 urodziny miasta

Kochajcie swoje miasto.Uczcie się jego historii, nie mówcie źle o ropczyckim grodzie,mieście waszego urodzenia, edukacji, pracy i zamieszkania.Wygląd naszego miasta świadczy o poziomie naszej kultury.” Ks. Dr Jan Zwierz

Hucznie i radośnie – tak należy świętować urodziny. Jednak w związku z epidemią koronawirusa – obchodów, tortu i uroczystej sesji nie było. Nie oznacza to jednak, że samorządowcy nie uczcili tego dnia.

Przedstawiciele ropczyckiego samorządu na czele z burmistrzem złożyli kwiaty m.in pod pomnikami K. K. Wielkiego i ks. dr. J. Zwierza. Została także otwarta wystawa w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, która jest poświęcona jubileuszowi Ropczyc.

Ropczyce co roku świętują przypadające na 3 marca urodziny miasta. Tego dnia 659 lat temu, w 1362 roku król Kazimierz Wielki nadał Ropczycom prawa miejskie.

Zachęcamy także do wysłuchania materiału o historii Ropczyc, przygotowanego przez TV Miejską Ropczyce, którą przedstawił dr hab. prof. WSH Władysław Tabasz ⤵

Świętując kolejne rocznice lokacji miasta nawiązujemy do jego bogatej historii. To ważne, zwłaszcza w kontekście wychowania młodego pokolenia i zachowania ciągłości, pomiędzy tym co było, a tym co jest i będzie. Kiedyś król Kazimierz Wielki zauważył potencjał Ropczyc i postanowił go rozwijać. Dzisiaj też Ropczyce mają ogromną moc i potencjał rozwojowy, przede wszystkim w postaci swoich mieszkańców – energicznych i zaradnych. To także młodzież – dobrze wykształcona, głodna sukcesu, szukająca dla siebie miejsca w dzisiejszym świecie.

Mimo trudnych okresów Ropczyce zawsze się podnosiły i dążyły do rozwoju. Ostatnie 30 lat to czas, w którym miasto rozwinęło się w sposób szczególny i zauważalny zarówno dla osób tutaj mieszkających jak i przyjezdnych. Ropczyce stały się pięknym zakątkiem Podkarpacia, miastem powiatowym stanowiącym ważne lokalne centrum administracyjne, gospodarcze, kulturalne i oświatowe – czytamy na stronach Urzędu Miasta Ropczyce.

zdjęcia: UM Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Opal
Opal
3 lat temu

Aż tak bardzo się w tych Ropczycach nie zmieniło. Ale fakt, spektakularna zmiana było zniszczenie Rynku, za co ktoś powinien pójść siedziec

Zyczliwy mieszkaniec Ropczyc
Zyczliwy mieszkaniec Ropczyc
3 lat temu

ok.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

Hucznie i radośnie świętowanie brawo władza oby tak dalej.
Pozazdrościć materiału rodem z lat 90

3
0
Would love your thoughts, please comment.x