Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Narodowy Spis Powszechny 2021 – co musisz wiedzieć żeby nie zapłacić kary

Od 1 kwietnia do 30 września odbywa się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki tegoroczny Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy. Odmowa uczestnictwa w nim może skutkować karą grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych, według art. 30 ustawy spisowej. Odkrywamy karty i odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Kogo dotyczy spis?

Spis jest obowiązkowy dla osób fizycznych zamieszkałych i czasowo przebywających w mieszkaniach, według stanu na dzień 31.03.2021 o godzinie 24.00. Spis jest także obligatoryjny dla właścicieli budynków zbiorowego zakwaterowania czy obiektów niebędących mieszkaniami i dla osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania. Osoby dorosłe muszą spisać siebie i dzieci, których są opiekunami. Jedna osoba może spisać wszystkich członków swojego gospodarstwa. Są oni wówczas zwolnieni z tego obowiązku i nie powinni sami logować się do aplikacji spisowej.

Metody przeprowadzania spisu

Spis można przeprowadzić:

  • za pośrednictwem strony internetowej GUS a dokładny link do aplikacji jest TUTAJ.
  • metodą wywiadu telefonicznego (można czekać na telefon lub samemu zadzwonić pod numer 22 279 99 99, infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00)
  • w drodze wywiadu bezpośredniego, przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego.  Ta forma jednak nie jest obecnie brana pod uwagę z powodu pandemii Covid-19.

WAŻNE: Tożsamość rachmistrza spisowego możemy zweryfikować poprzez infolinię GUS (tel. 22 279 99 99) lub na wspomnianej już stronie internetowej poprzez odpowiedni formularz. Warto zapisać też numer telefonu, z którego będą dzwonić rachmistrzowie: 22 828 88 88.

Jakie dane są gromadzone?

Spis trwa ponad pół godziny i składa się z kilkudziesięciu pytań o: dane demograficzne, ekonomiczne, wykształcenie, migracje (pobyt za granicą), charakterystykę etniczną, gospodarstwa domowe, zasoby mieszkaniowe, stan zdrowia czy wyznanie. Jeśli przerwiesz wpisywanie odpowiedzi, możesz dokończyć tą czynność jeszcze przez 2 tygodnie (czas jest mierzony od pierwszego zalogowania).

Czy trzeba odpowiadać na każde pytanie?

Największe kontrowersje budzi pytanie o wyznanie i choroby. Można jednak odmówić odpowiedzi na te pytania. W pozostałych sprawach nie należy kłamać, ponieważ za przekazanie nieprawdziwych informacji grozi kara grzywny a nawet ograniczenia czy pozbawienia wolności do 2 lat.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dane, które wpiszemy, nie będą użyte w innych celach niż badania statystyczne a jeśli będą gdzieś przedstawione to w formie anonimowej. Do zalogowania w aplikacji spisowej potrzebny jest numer PESEL i dane matki, więc żeby ktoś nie zalogował się za nas, warto te dane chronić lub dokonać spisu jak najszybciej tak, by już później nie było to możliwe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x