Orech promocje

W Gminie Ostrów chcą połączyć instytucje kulturalne

Samorząd gminy Ostrów planuje połączyć dwie odrębne jednostki kulturalne tj. Gminne Centrum Kultury w Ostrowie z/s w Kamionce oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Ostrowie. Nowa jednostka nosiłaby nazwę Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów – taka decyzja zapadła na ostatniej sesji.

Połączenie jednostek planowane jest na 1 stycznia 2022 roku. Pomysł ten został zgłoszony na sesji jeszcze w czerwcu, jednak należało zasięgnąć opinii Krajowej Rady Bibliotecznej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Zgodę musi wyrazić również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rada gminy tłumaczy, że zamiar połączenia jednostek związany jest z dążeniem do efektywniejszego wykonywania zadań gminy w zakresie kultury i czytelnictwa. Gmina Ostrów będzie mogła budować wizerunek silnego ośrodka kulturalnego i rozszerzyć zakres działaności biblioteki. Uzasadnienie jest także ekonomiczne, ponieważ połączenie pozwoli na przygotowywanie jednego budżetu. Ważna jest też kwestia organizacyjna – łatwiej będzie zarządzać jedną instytucją, będzie większa liczba pracowników przy zmniejszonej liczbie stanowisk kierowniczych, a co za tym idzie możliwość zastępowania pracowników danej placówki. Działania instytucji będzie można zaplanować na cały rok. Do tej pory placówki realizowały często zbieżne zadania do tych samych grup wiekowych. Teraz będzie można zaplanować ciekawe wydarzenia na cały rok wspólnie, a także będzie łatwiej pozyskać wsparcie na realizacje tych zadań.

Zdjęcie główne: Sesja Rady Gminy Ostrów w dniu 16.09.2021r.

Jeden komentarz na temat “W Gminie Ostrów chcą połączyć instytucje kulturalne

  • 24 września 2021 o 23:08
    Permalink

    Wszędzie powinno tak być, a nie w każdej jednostce, szkole, urzędzie jest cała administracja i obsługa- to są koszty.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *