Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Ks. Kanonik Jan Granicki honorowym obywatelem Sędziszowa

Rada Miejska w Sędziszowie Małopolskim podjęła uchwałę decydującą o nadaniu tytułu honorowego obywatela Sędziszowa ks. Granickiemu.
Honorowy Sędziszowianin

Podczas 40. Sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie, 10 lutego 2022, podjęto uchwałę odnośnie nadania tytułu honorowego obywatela miasta Sędziszowa Małopolskiego. Jak zaznaczył Radny Marcin Lach:

Jest mi niezmiernie miło, że co roku wybieramy honorowego obywatela Miasta Sędziszowa. Nie będę przybliżał życiorysu (życiorysu księdza Granickiego – przyp. red.). Będzie to miało miejsce na uroczystej sesji, która przed nami.

Odbyłem przez ostatnie tygodnie wiele rozmów na temat księdza. Jestem pod głębokim wrażeniem jego osoby. – podkreślił Radny.

Radni podjęli tę uchwałę jednogłośnie.

Kilka zdań o Ks. Granickim

Właściwe nazwisko Księdza Kanonika to Jan Demczak. Urodził się on 22 grudnia 1898 roku w Komborni. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości, gimnazjum w Sanoku. Teologię studiował w Przemyślu i tu 9 maja 1920 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Jana Sebastiana Pelczara. Od 1 listopada 1922 roku był wikarym w Sędziszowie Młp. przy proboszczu księdzu P. Sapeckim. 30 kwietnia 1930 roku ks. Granicki został administratorem parafii sędziszowskiej, a od 10 września proboszczem. 11 lutego 1941 roku został dziekanem dekanatu sędziszowskiego, później komisarzem sióstr służebniczek dębickich.

Z końcem lipca 1944 roku, gdy Niemcy opuszczali Sędziszów Młp. wraz z wybranymi mężczyznami, stanął w ich obronie i prosił niemieckie dowództwo o pozostawienie żywicieli rodzin. Gdy prośba nie pomogła ks. Granicki odprowadzał ich za miasto. Współpracował z lokalnym ruchem oporu. Na plebanii odbywały się narady i odprawy dowódców AK, przechowywano broń, pomagano ukrywającym się żołnierzom AK. Po wojnie ks. Granicki ponownie odbudowywał zniszczony kościół i budynki parafialne. Zmarł 2 października 1956 roku. Spoczywa na cmentarzu w Sędziszowie Młp., gdzie także znajduje się ulica jego imienia.

fot. www.PatroniSędziszowa

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x