Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Pierwsi uchodźcy w powiecie i zbiórki pomocowe dla Ukrainy – to jeden z tematu briefingu

Dziś rano odbyła się konferencja prasowa Starosty Witolda Darłaka, w której udział wziął również Radny Województwa Podkarpackiego Jacek Magdoń. Jednym z tematów spotkania była pomoc mieszkańcom Ukrainy.
Starosta i radny wojewódzki są wdzięczni za dotychczasowe wsparcie

,,Obserwujemy pospolite ruszenie naszych rodaków, również mieszkańców naszego powiatu, odnośnie zbiórki pomocy dla mieszkańców Ukrainy. Jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania różnych środowisk od ochotniczych straży pożarnych, przez różne stowarzyszenia, po prywatne osoby, tego jak włączają się do pomocy obywatelom Ukrainy“- mówił podczas konferencji Witold Darłak Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

Radny wojewódzki Jacek Magdoń także wyraził swoją wdzięczność wszystkim, którzy angażują się do pomocy. Wspomniał m.in. o pomocy Związku Strzeleckiego Strzelec, którzy przyłaczyli się do ogólnopolskiej akcji, i w ciagu kilku dni zebrali sporą sumę pieniędzy. Środki zostały przekazane na doposażenie karetek na Ukraine. Udało się również skompletować pięć tirów zapasów, które zostały wysłane na wschód.

Jak obecnie wygląda sytuacja w województwie?

Jacek Magdoń jest również przewodniczącym komisji łączności z Polakami za granicą. Przedstawił on krótko sytaucje na Ukraine, ale także to co dzieje się w tej chwili w województwie podkarpackim, na które spadł ciężar przyjęcia uchodźców.

,,Mamy świadomość, że ta pierwsza fala uchodźców, która do nas dotarła, to są osoby chyba najlepiej zorganizowane, które miały w Polsce czy w Unii Europejskiej jakiś punkt zaczepienia. Natomiast jeśli działania wojenne potrwają dalej to liczymy się z tym, że kolejna fala, która do nas dotrze, to będzie tą, która będzie wymagała od nas kompleksowej pomocy, począwszy od żywności i ubrań, po noclegi i bytowanie.”

Jak powiat wspiera uchodźców?

Wczoraj starosta wydał zarządzenie o organizacji zbiórek pomocowych. Koordynatorem akcji jest wicestarosta Bernadeta Frysztak. Wiele zbiórek już trwa – lista tutaj, ale ciągle pojawiają się nowe punkty.

Powiat jest również przygotowany na przyjęcie uchodźców.

Starosta zwrócił się jednak do mieszkańców, że gdyby ktoś chciał przyjąć kogoś z Ukrainy to będzie uruchomiony specjalny numer w Powiatowym Zespole Zarządzania Kryzysowego, gdzie będzie można zgłosić chęć i uzyskać informacje.

Starosta poinformował, że pierwsi uchodźcy już zamieszkali w naszym powiecie

– “W Iwierzycach, w naszym ośrodku zdrowia już jedna rodzina jest przyjęta. Do naszego ucznia w internacie przyjechała rodzina. Oczywiście bez ojca, bo ojcowie zostali powołani do służby wojskowej. Następna rodzina jedzie do nas.”

Władze samorządu powiatu zadeklarowały także, że są gotowi na przyjęcie osób z niepełnosprawnościami. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zadeklarował, że przyłączy się do pomocy. Są też zapewnione miejsca w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie nawet dla 20 osób, z kompleksową opieką. Starosta podkreślił, że powiat jest przygotowany ale nie ma nacisku na przymusowe przyjmowanie uchodźców. Zaznaczył też, że w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej są dwa mieszkania do dyspozycji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x