Daniel Obajtek

Sanepid ostrzega mieszkańców Niedźwiady: nie pijcie wody!

Ropczycki Sanepid wydał komunikat o niezdatności do picia wody z wodociągu w Niedźwiadzie. Próbki pobrane w szkole wskazały obecność bakterii.
Ta woda zdrowia nie doda

W piątek 11 lutego 2022 Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ropczycach wydała komunikat, dotyczący mieszkańców Niedźwiady Górnej. Jak możemy w nim przeczytać: woda nie nadaje się do spożycia dla ludzi, w tym do:

  • Picia,
  • Utrzymywania higieny jamy ustnej,
  • Przygotowywania posiłków i napojów,
  • Mycia naczyń kuchennych i sztućców.

Jak również czytamy w komunikacie, w próbkach, które zostały pobrane 8 lutego w Szkole Podstawowej stwierdzono przekroczenie wskaźników dotyczących liczby: mikroorganizmów, bakterii z grupy coli, Escherichia coli a także enterokoków.

Apel: uważajcie

Sanepid apeluje, by do czasu uzyskania pozytywnego wyniku badania próbek i wydania związanego z tym komunikatu, zachować w tym temacie szczególną ostrożność. Zwłaszcza powinni mieć się na baczności rodzice lub opiekunowie małych dzieci a także osoby z osłabioną odpornością organizmu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów należy niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. – radzi Sanepid. Woda nadaje się jedynie do celów sanitarnych (tylko do spłukiwania – przyp. red.)

Dlaczego tak jest i co dalej?

Sytuacja jest na bieżąco kontrolowana i gdy tylko próbki wykażą wynik pozytywny, Powiatowy Inspektor wyda odpowiedni komunikat. Z naszych informacji wynika, że nie jest to pierwszy raz, kiedy taka sytuacja ma miejsce. Powodem mogą być nieczystości spływające podczas odwilży. Jak się okazuje, projektowany jest aktualnie nowy wodociąg, który miałby tłoczyć wodę od strony Dębicy, jednak z uwagi na obiekcje mieszkańców, co do linii po której ma przebiegać, jego budowa się opóźnia.

Jak komentuje sprawę Inspekcja?

Podejrzana jest jedna studnia. Jak zaznacza Inspektor Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Ropczycach:

W tej chwili ta studnia jest odłączona i przeprowadzane jest chlorowanie, które w zasadzie przeprowadzamy już od piątku, kiedy wyszedł komunikat. Woda już powinna być lepsza choć nadal należy postępować zgodnie z treścią komunikatu (woda tylko do spłukiwania – przyp. red.). Prawdopodobnie kolejne badanie przeprowadzimy we wtorek 22.02.2022.

Na pytanie o powód problemu Pani Inspektor odpowiada:

Dużo płytkich studni, a pogoda jest jaka jest.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x