Orzech promocje

Uchodźcy mogą otrzymać numer PESEL – należy zgłośić się do urzędu gminy

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Gdzie należy się zgłosić?

W urzędach gmin na terenie powiatu już w tym tygodniu uchodźcy będą mogli się zarejestrować. Pojawiły się już komunikaty kilku gmin. Urząd Miasta Ropczyce ogłasza, że rejestracje rozpoczną się 16 marca 2022 roku w pokoju nr 18 – ewidencja ludności. W Gminie Ostrów również od 16 marca uchodźcy będą mogli się zarejestrować. Otrzymają numer PESEL, który będzie połączony z utworzeniem indywidualnego profilu zaufanego. Umożliwi to uchodźcom korzystanie z usług, które oferuje administracja rządowa i samorządowa. Utworzony zostanie mobilny dokument, którym będą mogli się posługiwać w relacjach np. z urzędami, czy placówkami ochrony zdrowia. Urząd Gminy w Wielopolu także zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą uzyskać numer PESEL.

Dodatkowe środki dla uchodźców

Według ustawy uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę – przeznaczone na bieżące utrzymanie. Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy – pisaliśmy o tym TUTAJ. Pieniądze będą wypłacane na podstawie złożonego wniosku o refinansowanie poniesionych kosztów utrzymania — 40 zł na dzień za 1 osobę, czyli 1 200 zł miesięcznie, nie krócej niż przez dwa miesiące.

źródło plakatów: Miasto i Gmina Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x