W Nawsiu nagrali filmik w hołdzie żołnierzom niezłomnym
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nawsiu nagrali filmik upamiętniający bohaterskie dokonania żołnierzy niezłomnych.
Nie wiedzieli, że jesteśmy nasionami
Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Nawsiu z okazji przypadającego 1 marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddali hołd bohaterom nagrywając filmik o tematyce patriotyczno-historycznej. Na facebookowym profilu Szkoły Podstawowej w Nawsiu możemy przeczytać opis filmiku, a zarazem poruszające świadectwo uczniów i pracowników:
Próbowali nas pogrzebać. Nie wiedzieli, że jesteśmy nasionami… (przysłowie meksykańskie – przyp. red.)
Świat znów mówi nam: SPRAWDZAM.
Ile można się bać?
Ile można zaciskać zęby, ocierać łzy i lizać rany – WYTRZYMYWAĆ?
Patrzę na wschód i zadaję sobie pytanie:
W imię czego to wszystko?
PAMIĘTAMY!!!
Piękne nagranie
Filmik został zrealizowany w miejscowości Bystrzyca. Na jednym z początkowych ujęć, spacerujący po lesie dzieci wykrzykują pseudonimy poległych: „Grot” (Stefan Rowecki – przyp. red.), „Inka” (Danuta Siedzikówna – przyp. red.), „Klamra” (Adam Lazarowicz – przyp. red.) to tylko niektóre z nich. Przedstawiony na jednej z wzruszających scen „Krzyż w lesie” był niemym świadkiem wydarzeń z 30 lipca 1944 roku, kiedy to została w tym miejscu odprawiona Msza Święta dla żołnierzy Armii Krajowej podobwodu Sędziszów, zgrupowanych w celu przeprowadzenia akcji „Burza”, skierowanej przeciwko niemieckiemu, hitlerowskiemu okupantowi.
Kim byli tzw. „Żołnierze Wyklęci”?
Był to, jak podaje portal Wikipedia:
Antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Warto tu zauważyć, że ostatni z „Żołnierzy Wyklętych”, Józef Franczak „Lalek” zginął 18 lat po wojnie, w 1963 roku, na Lubelszczyźnie. Jednakże na Podkarpaciu najbardziej znana jest postać Adama Lazarowicza „Klamry”, bohaterskiego dowódcy 5 Pułku Strzelców Konnych. To właśnie on powołał stacjonujące w 1944 roku w Ropczycach jednostki „Ropa” i „Rakieta”.
Zobacz film: