KONCERT „A CÓŻ TO ZA WOJACY?” Z PODWIECZORKIEM W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH
Zgodnie z planem w czwartek, 10 listopada 2022 r., w przeddzień Święta Niepodległości” w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach odbył się koncert znanej i nieznanej piosenki, legionowej 1914 – 1922 „A cóż to za wojacy?”, któremu towarzyszył podwieczorek składający się z przekąsek wykonanych w przeważającej części w kolorach białym i czerwonym.
Przed wejściem na koncert gości przystrajały we własnoręcznie wykonane kokardy narodowe harcerki z drużyn sędziszowskich. Zebranych powitała i wydarzenie otworzyła dyrektor PCEK Agnieszka Ochał.
Koncert był spotkaniem z poezją śpiewaną i mówioną. Swoje wybrane wiersze z tomu „Niepodległość” prezentował Waldemar Wilk. Pieśni i piosenki legionowe wykonywali nauczyciele i uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski, tj. szkół, które w projekcie „A cóż to za wojacy?” są koalicjantami PCEK. To następujące placówki:
- Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach,
- Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ropczycach,
- Zespół Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach,
- Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach,
- Zespół Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Młp.
Na zaproszenie do udziału w koncercie odpowiedziało też Centrum Edukacji Muzycznej Music Team. Utwory muzyczne opatrzone były komentarzem kulturowo-historycznym nt. ich autorów i treści prezentowanym przez Elżbietę Orzech.
Organizatorzy symbolicznymi różami podziękowali młodym artystom i nauczycielom, którzy ich przygotowali, partnerom wydarzenia i koalicjantom. Na koniec głos zabrała Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego dr Bernadeta Frysztak, która podsumowała wydarzenie i jego przesłanie.
Po mocnych wrażeniach duchowych i artystycznych, po przeżyciu całej gamy silnych emocji podczas koncertu publiczność udała się do strefy PCEKCafe, gdzie zachwyty optyczny i smakowy wzbudził podwieczorek w barwach biało-czerwonych przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach (technikum żywienia i usług gastronomicznych).
Niektórzy goście znaleźli jeszcze czas i siły na zwiedzanie wystawy historycznej poświęconej znanym i nieznanym bohaterom 1914–1918 z miejscowości powiatu ropczycko-sędziszowskiego.
PCEK składa wyrazy uznania i podziękowania:
- Szkołom-Koalicjantom za przygotowanie wokalne, choreograficzne, kostiumowe, charakteryzatorskie, sceniczne występujących uczniów,
- ZSA-T w Ropczycach za przygotowanie podwieczorku,
- Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sędziszowie Małopolskim za realizację dźwiękową wydarzenia,
- Harcerkom z II Sędziszowskiej Drużyny Harcerek „Drzewo” im. Barbary Kasechube i VI Sędziszowskiej Drużyny Harcerek „Jutrzenka” za wykonanie kokard narodowych,
- Mediom za obecność i promocję wydarzenia;
- Organizatorzy dziękują za dyskretną, ale nieocenioną pomoc w realizacji koncertu:
- Jednostce Strzeleckiej 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka,
- Muzeum Regionalnemu w Dębicy,
- Zespołowi Pieśni i Tańca Halicz,
- Zespołowi Pieśni i Tańca Rochy.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
źródło materiału PCEK w Ropczycach