Orzech promocje

Patriotyczne uroczystości w powiecie – krótkie relacje z każdej gminy

W piątek, 11 listopada br. obchodziliśmy Narodowe Święto 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tego dnia w poszczególnych gminach naszego Powiatu odbyły się uroczystości o charakterze patriotycznym o czym informowaliśmy TUTAJ.

Gmina Sędziszów Małopolski

W gminie Sędziszów Małopolski o godzinie 12:00 odbyła się Msza Święta. Po nabożeństwie za Ojczyznę złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie kwiaty złożono pod pomnikiem ,,Niepodległość” upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnicy tych patriotycznych uroczystości, maszerowali przez miasto niosąc 60 metrową Flagę Polski o czym pisaliśmy TUTAJ. Pięknym zakończeniem obchodów była wieczorna iluminacja – ,, Ratusz w biało czerwonych barwach” wraz z Marszem Pamięci.

Gmina Ropczyce

O godzinie 9:15 w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach odbyła się Msza Święta w intencji ojczyzny. Zgromadzili się na niej przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy. Po nabożeństwie wyznaczone delegacje złożyły wiązanki pod tablicami pamiątkowymi oraz pod Pomnikiem bł. Jana Pawła II i pod ,,Pomnikiem Pamięci’’. Następnie chętni mogli obejrzeć program patriotyczny ,,Uwierz Polsko” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach.

Gmina Wielopole Skrzyńskie

W gminie Wielopole Skrzyńskie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem ,,Uczestników Walk o Wolną Polskę’’. Następnie krowód ruszył do kościoła, gdzie odbyła się Msza Święta. Po jej zakończeniu przemaszerowano na plac pod remizą OSP, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Polski oraz dalej celebrowano uroczystość.O godz. 12stej na placu przy OSP Wielopole Skrzyńskie nastąpiło pierwsze, uroczyste wciągnięcie flagi Rzeczpospolitej Polskiej na maszt przez Strzelców i odśpiewanie hymnu państwowego. Wójt Gminy wygłosił okolicznościowe przemówienie. Zgromadzeni mogli obejrzeć wytęp Mażoretek TIA oraz uroczystego Poloneza w wykonaniu Zespołu Regionalnego Wielopolanie. Kolejna część uroczystości odbyła się w domu kultury. Montaż słowno- muzycznym pt. „Opowiedz nam Ojczyzno…” przygotowali harcerze Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej “Bardo” ze Szkoły Podstawowej nr. 2 im. Marii Lachman w Brzezinach-Berdechowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 1 im. ppłk Ludwika Marszałka ‘Zbroi” w Brzezinach.

W Gminie Ostrów rano 11 listopada delegacja udała się pod obelisk w Bliźnie, gdzie zostały złożone kwiaty i znicze. Następnie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny w kościele w Kamionce. Zaprezentowano również program artystycznym przygotowanym przez dzieci z pobliskiej szkoły. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grunwaldzkim oraz został odczytany Apel Poległych. Później odbyło się spotkanie patriotyczne w siedzibie CKiB Gminy Ostrów, gdzie zaprezentowano program artystyczny, wiersze lokalnych twórców oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Gmina Iwierzyce

W Gminie Iwierzyce w tym roku obchody 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości były połączone ze 125-leciem powstania OSP w Sielcu. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:30 pod obeliskiem Sybiraków w Iwierzycach, gdzie odśpiewano hymn państwowy oraz złożono wiązanki kwiatów i znicze. Później o godz. 11:00 w Kościele Parafialnym w Olchowej odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny oraz Strażaków, którą uświetnił występ chóru WierCantus oraz akademia przygotowana przez uczniów SP w Olchowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x