Orzech promocje

Po burzliwej dyskusji radni powiatu niejednogłośnie przyjęli budżet na 2023 rok

Budżet powiatu ropczycko-sędziszowskiego na 2023 rok został uchwalony. Nie była to jednogłośna decyzja rady powiatu. Starosta przedstawił projekt budżetu, a następnie rozpoczęła się burzliwa dyskusja. Dlaczego radnie nie byli zgodni? Jak ostatecznie wygląda budżet?
O budżecie w kilku słowach

Budżet został wstępnie ustalony na kwotę wydatków ponad 103 mln przy dochodach na ponad 100 mln złotych. Zostały jednak wprowadzone autopoprawki do projektu uchwały budżetowej, które zwiększyły wydatki do kwoty 132 mln a dochody na kwotę około 129 mln. Starosta zaznaczył, że na inwestycję powiat przeznaczy prawie 40 mln. To rekordowy budżet i uważam, że jest odpowiedzialny oraz prorozwojowy. Jak zauważacie państwo jets deficyt, ale nie będą ustalane pożyczki. W tym momencie nie planujemy kredytów ani pożyczek.

Wśród inwestycji znalazły się m.in.

  • budowa mostu w Gnojnicy,
  • przebudowa dróg powiatowych Ostrów -Sędziszów -Dębica- Wielopole,
  • przebudowa drogi Lubzina-Paszczyna,
  • dokończenie inwestycji związanych z przebudową drogi powiatowej w Górze Ropczyckiej, Zagorzycach i Szkodnej,
  • przebudowa drogi powiatowej w Brzezinach,
  • przebudowa drogi powiatowej w Ostrowie i Kozodrzy,
  • przebudowa drogi powiatowej w Kozodrzy i Borku Małym.
Czy budżet uwzględnia podwyżki?

Starosta podczas sesji wspomniał również o planowanych podwyżkach. Ten budżet zakłada podwyżki dla pracowników starostwa i jednostek pomocniczych, myślę tu o PCPR, DPS, PUP. Wielokrotnie ten temat był podnoszony. W listopadzie już zostały wprowadzone podwyżki. A od 2023 roku zmienia się wynagrodzenie zasadnicze. Z powodu tego, że inflacja przekracza 10% musi być zaplanowane w dwóch etapach. My przygotowywujemy się do tego, aby podwyżki zrobić w styczniu, a kolejne może uda się przed lipcem, ale nie chce obiecywać już teraz.

Dyskusja nad budżetem

Nie obyło się jednak bez burzliwej dyskusji. Niektórzy radni zgłaszali, że ich wnioski o inwestycje nie zostały uwzględnione. Przytoczymy jedynie fragmenty.

Głos zabrał m,in. radny J. Kiebała ,,Brakuje wielu chyba rzeczy, które wnosiliśmy w projektach. (…) Pan Starosta powiedział, że będzie to rekordowy budżet. w tamtym roku też pan mówił, że będzie rekordowy, jednak ta duża inwestycja w Zagorzycach przejdzie do tego i podniesie matematycznie wartość. Dobrze, że inwestycja jest już na etapie finalizowania, ale to takie jest poprostu przerzucanie.

Wypowiedział się także radny W. Rygiel ,, Po pierwsze nie zrealizowaliśmy punktu szóstego – Odczytanie propozycji wniosków zgłoszonych przed rozpoczęciem sesji przez radnych i nieuwzględnionych w projekcie budżetu. (…) Proponowałbym, aby Pan Starosta odniósł się do tego, które z wniosków nie są ujęte w budżecie. Druga kwestia Panie Starosto to wypada się pouśmiechać trochę, bo to co nie zostało wykonane w tym roku (przyp. 2022), przesuwacie na przyszły rok i mówicie, że będzie rekord. No i będzie, ale sztuczny.

Inni radni również zgłaszali swoje niezadowolenie, wskazując na inwestycje, które zostały przez nich zgłoszone, a nie są uwzględnione w budżecie. Głos zabrali m.in. radna M. Cielec i radny M. Świerad.

Starosta odniósł się do wypowiedzi radnych. Zapewniał, że w każdej gminie realizowane są inwestycje, a nie wszystko da się zrobić od razu. Nie zgadzał się z zarzutami radnych.

Głosowanie

Radni zaczęli sugerować, że będą się wstrzymywać od głosu jeśli chodzi o budżet. Głos zabrał M. Świerad ,,Ani jednej poważnej inwestycji nie zrobił pan (Starosta – przyp. redakcji) w Gminie Wielopole w 2022 roku. Powiem, że 2022 rok dla Wielopola był rokiem zmarnowanym, jeśli chodzi o powiat. Nie wiem jak będzie 2023 wyglądał, bo znowu pan przesunie z 2023 na 2024 i możemy tak sobie gdybać. Gdyby nie te podwyżki dla pacowników – jak pan zaznaczył, gdyby nie oddział rehabilitacyjny, gdyby nie droga w Brzezinach to na pewno głosowałbym przeciw temu budżetowi. Natomiast pozwolę się wstrzymać, bo będę czekał na pana dalsze działania.

Starosta przekonywał: Ja cały czas namawiam i proszę ten budżet jest naprawdę dobrym budżetem. On będzie jeszcze zmieniany w nowelizacji w marcu. Ten budżet zakłada podwyżki, o które tak bardzo głośno wnioskowaliście. Zastanówcie się czy nic z waszych wniosków jest nieuwzględnionych w tym budżecie. Czy nie warto go poprzeć? Zastanówcie się – bardzo was o to proszę.

Podczas głosowania nad uchwałą budżetową okazało się, że 10 radnych było za, a aż 6 radnych wstrzymało się od głosu. Trzech radnych było nieobecnych. Radni, którzy powstrzymali się od głosu to radni klubów Samorząd i Gospodarka oraz Porozumienie Samorządowe.

Po głosowaniu Starosta skomentował wynik. (…) Radni opozycji którzy się wstrzymali niestety od głosowania nie macie prawa teraz mówić, że to dzięki wam ludzie dostaną podwyżki. Nie możecie chwalić się inwestycjami, które będą realizowane w waszych miesjcowościach, bo tego budżetu nie poparliście.

Odpowiedział mu radny J. Kiebała Proszę nie mówić, że jestem przeciwny podwyżkom. Wstrzymałem się. Przewodniczący Rady przyznał , że wstrzymanie się od głosu tak naprawdę nie ma znaczenia.

Budżet został przyjęty.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna G.
Joanna G.
11 miesięcy temu

Skąd w ludziach tyle jadu i nienawiści. Jakże łatwo opluwać ludzi, znęcać się słowem, wymądrzać, tacy jesteśmy wszyscy idealni. Dziwi mnie to zasmuca ponieważ wielokrotnie pod drzwiami Pani Starosty widziałam tłumy,ludzi którzy szukali pomocy. Jak pięknie się wtedy o niej wypowiadali a dziś tylko jad i pogardą. Kiedyś mądry człowiek korzystając ze swego doświadczenia powiedział, że każde dobro spotka zasłużona kara. Jak prawdziwe są to słowa.

Brzeziniok
Brzeziniok
1 rok temu

nic się nie zmieni. byle do siebie.nic od siebie.
a czy to PiS PSL czy inne coś to jedno i to samo…

zibi
zibi
1 rok temu

Aż się prosi o zmiany.Dosyć kłamstw.i obietnic.

ela
ela
1 rok temu

Najwyższy czas zmienić załogę, dośc dziadostwa.

anna
anna
1 rok temu

Musi zostać zmieniona władza w starostwie,jest jeszcze gorzej niż było.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Chyba w starostwie też potrzebna jest ZMIANA WŁADZY! Już niedługo wybory, pamiętajcie!

6
0
Would love your thoughts, please comment.x