Orzech promocje

Czy Sędziszów Młp. odda budynek szkoły za darmo?

Kwestia budynku byłej szkoły podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp. została poruszona już w 2021 roku. To wtedy samorządy podpisały list intencyjny, dzięki któremu w budynku miała powstać nowa część szpitala. Od tamtej pory jednak, sprawa nie ruszyła za bardzo z miejsca. Teraz pojawiły się nowe ustalenia.
Co zawierało porozumienie?

Nowa część szpitala miała być w połowie własnością Gminy Sędziszów Młp. a w połowie Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego – tak jak obecny budynek szpitala. Po wykonaniu operatu – czyli wyceny wartości budynku, Starostwo miało wykupić 50% nieruchomości. Przed podpisaniem listu, ostatni operat wartości tego obiektu był z 2019/2018 roku i opiewał na kwotę 7 milionów zł. Zleceono nową aktualną wycenę nieruchomości.

Powiat zadeklarował również, że na rzecz Gminy przekaże działkę, pozyskaną ze skarbu państwa. Jest ona położona w pobliżu węzła autostradowego na Osiedlu Borek Wielki. Samorząd gminy Sędziszów Młp. opracuje plan zagospodarowania, a żeby uatrakcyjnić teren, powiat wybuduje drogę dojazdową od węzła do wspomnianej działki oraz pozostałych działek należących do powiatu.

Dlaczego sprawa stoi w miejscu?

Zlecono wykonanie wyceny nieruchomści, ale kontrowersje budziła ogromna różnica względem poprzedniej wyceny. Poprzednie dwie wyceny były porównywalne i mówiły o ok. 7 mln zł. Natomiast zaskoczyła mnie nie tylko jako burmistrza, ale jako człowieka sytuacja, że trzecia wycena jest o 4 mln zł niższa. Spadła z 7 mln zł do 3 mln zł. Zależy na tym, żebyśmy poznali realną wartość tego budynku, bo ja już nie wiem teraz, ile on kosztuje. Uważam, że coś jest nie tak: albo w pierwszych dwóch wycenach, albo w trzeciej. Dlatego chcemy zlecić opracowanie operatu przez rzeczoznawcę majątkowego z zewnątrz. Będziemy pewnie musieli więcej zapłacić, ale chcemy poznać prawdziwą wartość tego budynku. To są zbyt duża różnice, żeby podchodzić do tego tak beztrosko. – mówił Burmistrz.

Powiat teraz chce budynek za darmo

Zarząd powiatu zwrócił się z prośbą o bezpłatne przekazanie budynku„W związku z trudną sytuacją finansową starostwa oraz licznymi inwestycjami realizowanymi na terenie powiatu, w tym także na terenie gminy Sędziszów Młp, a także nierozstrzygniętą sprawą przejęcia budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 2, zwracam się z prośbą o nieodpłatne przekazanie tej nieruchomości na rzecz powiatu w celu publicznym, czyli prowadzenia działalności leczniczej (…).”

Początkowo Burmistrz nie odniósł się do tego. Ale postanowił spotkać się z przedstawicielami samorządu powiatowego.

Czy Burmistrz odda budynek za darmo?

Burmistrz Sędziszowa Młp. przekazał na ostatniej sesji, że wycena budynku była zbliżona do ostatniej (około 3,8mln). Po spotkaniu przedstawicieli samorządów, doszli do pewnego porozumienia, żeby nie blokować możliwości pozyskania środków. ,,Chcielibyśmy spisać umowę użyczenia tego budynku z klauzulami odpowiednimi, związanymi z ewentualnym przejęciem na rzecz samorządu gminnego tych 13 ha terenu, które leżą niedaleko węzła autostradowego.

,,Taka umowa użyczenia daje podstawy, aby starać się o środki i realizować inwestycje. Wychodzimy na przeciw pacjentom. My nie będziemy stać na drodze. Jeśli będzie już pewne, że ten budynek będzie służył służbi zdrowia, to wtedy podpisujemy zamiane – czyli 13 ha za połowę wartości tego budynku.”

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
myślący inaczej ???
myślący inaczej ???
1 rok temu

Czy ktoś pomyślał że może za niedługo braknie miejsc SP 1 i wtedy ta “stara” szkoła się możne przydać. A może wydział komunikacji tam przenieść a nie “gonić” niektórych staruszków po tych schodach w “WARMECIE” nie przystosowywanym WOGÓLE do potrzeb urzędu. Czy ktoś myśli w tych urzędach (gmina i starostwo) o społeczeństwie a nie o swoich interesach…

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Po pierwsze to dzieci raczej ubywa niż przybywa i nie ma takiego zagrożenia żeby w dalszej perspektywie nagle zaczęło brakować miejsc w szkołach. Po drugie to wydział komunikacji jest w starostwie powiatowym w Ropczycach, tam jest winda to można sobie pojechać. W ogóle bez sensu jest wydział zamiejscowy- komunikacji, geodezji, urząd pracy… Po co? Przecież bilet do Ropczyc kosztuje grosze (jeśli ktoś nie ma auta) autobusy są co chwile, a dodatkowych pracowników trzeba utrzymywać w dwóch miastach.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Żadnego zamieniania! Żadnego kupowania! Użyczenie za darmo!

Lewak z sielca
Lewak z sielca
1 rok temu

Minister Czarnek się tym zajmie ,oczywiście przy współpracy Naszych Włodarzy .

Złe_garczki
Złe_garczki
1 rok temu

Mogą to oddać nawet okolicznym żulom, to i tak lepiej niż udawanie, że kogokolwiek tam się uczy, do tej szkoły chodzą debile i nauczają ich też debile.

Mietek
Mietek
1 rok temu
Reply to  Złe_garczki

JESTEŚ TEGO PRZYKŁADEM

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Urząd Miasta Sędziszów Młp jest gluchy na takie sprawy lepiej na “swoich stanowiskach posadzić swoich i mieć innych we dupie” ”
Boguś ujawnij swe romanse”

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

A może ktoś po sprzedaży dostanie na Willę?!

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Od dawna wiadomo, że szpital powinno się zbudować od nowa, w Ropczycach, bo to większe miasto i mieszka tam więcej ludzi, bliżej jest do Dębicy z transportem, szpital w szczerym polu, z parkingiem na 300 aut, żeby każdy się zmieścił, lądowiskiem dla helikopterów LPR, konkretnym oddziałem SOR i wszystkim co prawdziwy szpital powinien mieć. Trzeba się pogodzić z faktem, że ten mały budynek w Sędziszowie jest po prostu za mały i nie jest z gumy i w końcu nie da się go dostosować do rosnących wymagań NFZ a także pacjentów o rozbudowie też nie ma mowy. W Sędziszowie można wtedy zrobić duży Zakład Opiekuńczo- Leczniczy i sprawa załatwiona. Żadnych zamian działek- to nie ma sensu.

Maoiouy
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

generalnie jest tak, że burmistrz jest jak jego poprzednicy. Sprzedać, pozbyć się i mieć spokój. Tylko czy wtedy jest spokój?
Gmina jest instytucją i może prowadzić działalności dochodowe, czemu więc pozbywamy się wszystkiego, a nie myślimy o stworzeniu sytuacji powodującej dochód dla gminy.
Zacznijmy od tego jeszcze że ten konkretny przypadek że szkoła nie jest szkołą wynikł z opieszałości magistratu, przez to że ktoś nie zrobił na czas tego co miał zrobić. A może właśnie chodziło o sprowokowanie takiej sytuacji by potem ,martwić’ się o sprzedaż.
Prawda jest bolesna niestety.
Dopóki gmina nie zajmie się ktoś kto nie potrzebuje posady i jest do tym przedsiębiorcą to nic się nie zmieni.

andrzej
andrzej
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

haha jak zwykle kogoś piecze ze jest nie w wielkich Ropczycach tylko Sędziszowie. Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak ogromnym kosztem byłoby wybudowanie od zera nowego szpitala. W ropczycach mieszka więcej ludzi, no różnica wynosi niespełna 20% więc to też żaden argument. Nieralnym jest wybudowanie drugiego szpitala na dwa tak małe miasteczka.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  andrzej

Naucz się czytać ze zrozumieniem- w Sędziszowie ZOL w Ropczycach szpital. Ale logika boli tak samo jak te 20% różnicy.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Kilka faktów:
1. Budynek się starzeje i niszczeje więc jego wartość spada (nic dziwnego panie burmistrzu w tym nie ma)
2. Budynek w centrum, parkingu brak (tylko płatny miejski i dostępny dla wszystkich) więc wartości dużej nie przedstawia
3. Na potrzeby szpitala to chyba słaba miejscówka, no chyba, że szpitala polowego. Koszt adaptacji budynku przekroczy koszt budowy nowego.

Jarak Król
Jarak Król
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

A może ktoś po sprzedaży dostanie na Willę!

idealne miejsce na Knajpę “Pod upadłym Kaczorem.”

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Jarak Król

Czy napewno powiat straci?
Budynek w centrum miasta za prawie 4 miliony kontra nieuzbrojone 13 ha pod lasem? I jeszcze gmina plan ma zrobić?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Nieuzbrojone 13ha w sąsiedztwie węzła autostradowego to złoto! Przekonali się wszyscy ile jest to warte (te szczere pola pod lasem) jak upadła inwestycja Zalando.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

jak narazie to walka toczy się tylko o działki z uzbrojeniem. Działki pod tzw lasem stoją jak stały i nikt o nie nie pyta. Doprowadzenie tam infrastruktury to ogromny koszt + zrobienie planu. Na dodatek jakoś inwestorzy nie stoją u progu i nie biją się o te działki

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

I w ciągu roku czy dwóch stracił połowę na wartości?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Zacznijmy od tego, że niemożliwe żeby był tyle warty.

Fredka
Fredka
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

za free biorę

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

PO CO JAKAKOLWIEK ZAMIANA? NIEEE! 100 razy NIE!!! Powiat tylko na tym straci. Nie dość, że pozbędzie się atrakcyjnych działek w pobliżu węzła, to jeszcze zbuduje tam drogi (które kosztują teraz fortunę!!) a budynek szkoły i tak trzeba będzie dostosować kosztem kilkunastu kolejnych milionów! A zapłącić połowę jego wartości. Śmieszne! NIE ZGADZAĆ SIĘ !!!

21
0
Would love your thoughts, please comment.x