Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

W Wielopolu obchodzili Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 

27 stycznia w Wielopolu Skrzyńskim obchodzono Międzynardowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości przygotowała Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora.

Na początku złożono kwiaty na starym Cmentarzu Żydowskim. 30 czerwca 1942 roku Niemcy rozstrzelali 42 wielopolskich Żydów. Wieczorem w Kantorówce uczczono pamięć pomordowanych jedną z najważniejszych i najczęściej odmawianych modlitw w liturgii żydowskiej. Treść modlitwy Kadysz w polskim tłumaczeniu przytoczył Ireneusz Socha.

Kantorówka przygotowała wystawę poświęconą społeczności żydowskiej Wielopola. Zgromadzeni wysłuchali wykładów, którymi autorami byli Klaudiusz Święcicki ,,Życie małomiasteczkowej społeczności Żydowskiej w środkowej Galicji. Przykład Wielopola Skrzyńskiego” oraz Ireneusz Socha ,,Sefer Dembic- księga pamięci żydowskiej społeczności Dębicy”

Na koniec odbyła się projekcja filmu Davida Teitelbauma. Jest to obraz Wielopola Skrzyńskiego na chwilę przed wybuchem II WŚ, przedstawia członków rodzin Teitelbaum, Rappaport i Sartoria mieszkańców ówczesnego miasteczka. Niektórzy z nich stracili życie na wielopolskim wzgórzu.

W obchodach uczestniczyli mieszkańcy Wielopolszczyzny, artyści, nauczyciele szkół z Nawsia i Wielopola, prezesi stowarzyszeń i klubów działających na terenie gminy Wielopole Skrzyńskie. Wśród gości pojawili się Jerzy Kuśnierz i Danuta Tomaszewska córka Aliny Świętoń szczerej przyjaciółki Tadeusza Kantora z czasów dzieciństwa i młodości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x