Orzech promocje

W Sędziszowie Młp. omawiano pomysł powstania ukraińskiego muzeum: Co wynikło z debaty na sesji Rady Miejskiej? Jakie decyzje zapadły?

Wczoraj tj. 4 kwietnia radni przyjęli uchwałę intencyjną wyrażającą sprzeciw wobec inicjatywy budowy ,,Muzeum zwycięstwa nad Despotyzmem” w Sędziszowie Małopolskim. Podczas sesji głos zabrały również osoby bezpośrednio związane z planowaną inwestycją m.in. Prezes Fundacji ,,Muzeum zwycięstwa nad Despotyzmem”.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił radnym treść uchwały i jej uzasadnienie. Uchwała ta jest przede wszystkim głosem mieszkańców, którzy wyrażają sprzeciw budowie muzeum. Również samorząd nie wyraża zgody, ponieważ ta inwestycja nie ma charakteru pomocy ofiarom wojny, a także kłóci się z ideą muzeum, gdyż zniszczony rosyjski sprzęt nic nie wnosi do kultury. Zarówno Burmistrz , jak i Rada Miejska uważają, że nie mieli nic wspólnego z tym zadaniem.

Głos radnych

W imieniu radnych głos zabrał Paweł Trojan. ,,Rozgorzała głośna dyskusja na temat muzeum, zwłaszcza w Internecie. Bardzo byśmy prosili o zaniechanie tego pomysłu. W naszej ocenie i ocenie Ukraińców , z którymi miałem okazję rozmawiać, jest to działanie niepotrzebne. (…) Podobnie jak pan Burmistrz wspomniał, ja też nie znalazłem ani jednej osoby, która byłaby za, ani jednego pozytywnego komentarza. – krótki fragment z wypowiedzi Radnego.

W dyskusji udział wzięła była członek zarządu fundacji

Jako pierwsza głos zabrała pani Iwona Pamuła Poławska, która była członkiem Polsko-Ukraińskiej Fundacji ,,Muzeum zwycięstwa nad Despotyzmem”. – Jestem winna kilku wyjaśnień. Razem z córką, dwa miesiące temu, zrezygnowałyśmy z udziału w zarządzie tej fundacji. Nie tak dawno przeczytałam co się dzieje w Internecie, w mediach społecznościowych i jestem zszokowana tym językiem. Myślę, że wiele osób nie zna pana Michała Strelnikowa, który z pochodzenia jest Polakiem, dlatego chciałam państwu przedstawić sylwetkę założyciela fundacji. (…) Ja rozumiem, że taki projekt może nie budzić sympatii, że może się komuś nie podobać. Uważam, że jeżeli były głosy przeciwne to można było spotkać się i pogadać. A żeby wyrażać opinie, to trzeba wiedzieć o czym się mówi. Przez taki hejt w Internecie wygrywa tylko Rosja, nikt inny.

Do słów pani Iwony odniósł się Radny P. Trojan – Chciałbym odnieść się do ostatniego zdania, absolutnie nie zgodzę się z tym, że Rosja na tym wygra. Liczy się interes społeczny. Pomimo przytoczonego życiorysu pana Michała – on może być w porządku – chodzi tu jedynie o sam odbiór społeczny. Pani Iwona zrezygnowała z członkostwa to czy wiąże się to z rozwiązaniem fundacji? Skoro dwie osoby, które są Polakami zrezygnowały, a zostały tylko osoby narodowości ukraińskiej.

Radny skierował również pytanie do prezesa zarządu, czy jeśli na sesji zapadnie decyzja o podjęciu uchwały, to fundacja uszanuje to i zrezygnuje z budowy muzeum?

Co na to sam prezes zarządu fundacji?

Prezes zarządu Michał Strelnikow wyraził niezadowolenie, ze sprzeciwu mieszkańców i samorządu. Jego zdaniem muzeum przyniosłoby wiele korzyści dla regionu, zwłaszcza jeśli chodzi o branże turystyki. Przedstawił również ideę pomysłu budowy muzeum. Na zakończenie dodał, że skoro jest taki sprzeciw to prywatny inwestor nie wybuduje muzeum w tym miejscu.

O sprawie muzeum pisaliśmy wcześniej TUTAJ oraz TUTAJ.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

MUZEUM – 362. sposoby ukraińców UPA na mordowanie Polaków

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Polakom postawcie muzeum zamordowanym przez ukraińskich zwyrodnialców-morderców-banderowców UKRY- Wołyń pamiętamy

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Ja myślę, że skoro powiedział, że nie wybuduje “prywatny inwestor” to sprawa jest zamknięta. Z resztą jaka turystyka? Już jest sanktuarium, w którym cuda się nie zdarzają i pielgrzymi nie walą drzwiami i oknami.

Eli
Eli
1 rok temu

Coś tu pachnie nieładnie. Co p. Pamuła ma za interes w lokalizacji tu takiego,, muzeum”Muzeum? Pewnie znalazłby się ktoś, kto wie o co chodzi.

Mietek
Mietek
1 rok temu

Pani Pamuła niech u siebie pod domem stawia ruskie czołgi. Kim jest ten ukrainiec niby polskiego pochodzenia dla Sędziszowa???

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Mietek

I czemu akurat w Sędziszowie?

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Może przy okazji tej debaty rada miasta zauważy, że przy tej ulicy nie ma chodnika i mieszkańcy chodzą poboczem jak na wsi?

gosc
gosc
1 rok temu

Na czyjej działce miałoby powstać to muzeum ?
Chyba ktoś widzi w tym biznes

8
0
Would love your thoughts, please comment.x