Orzech promocje

Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? – Nie bądź obojętny, poinformuj służby

Na stronie KPP w Ropczycach pojawił się ważny artykuł na temat jak zareagować gdy podejrzewamy przemoc domową. Poniżej udostępniamy treść informacji. Nie bądź obojętny – reaguj.

Jesteś świadkiem awantur domowych? Słyszysz krzyki, płacz dzieci? Zauważyłeś siniaki na ciele osoby, którą znasz? Nie bądź obojętny, być może komuś dzieje się krzywda i potrzebuje pomocy. Pamiętaj, jeśli masz podejrzenia stosowania przemocy powiadom o tym Policję.

Przemoc to „jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie, lub zaniechanie naruszające prawa, lub dobra osobiste osób członów rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.”

Przemoc niejednokrotnie odbywa się w zaciszu czterech ścian i może dotyczyć każdego z nas. Niestety w wielu takich sytuacjach ofiara nie może sama sobie pomóc, dlatego też ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym i we właściwy sposób zareagować. Jeśli mamy podejrzenia, że komuś dzieje się krzywda, działajmy szybko, aby takiej osobie udzielić pomocy, zanim dojdzie do jakiejś tragicznej sytuacji. Słysząc krzyki, wyzwiska, płacz dzieci, które dobiegają z mieszkania sąsiadów, nie bądźmy obojętni. Widząc siniaki na ciele dziecka naszych sąsiadów, znajomych, zareagujmy.

Możemy to zrobić na kilka różnych sposobów m.in.:

  • Słysząc, że u sąsiadów ktoś stosuje przemoc najlepiej,  jest zadzwonić pod numer alarmowy 112, informując o tej sytuacji.
  • Porozmawiać z osobą krzywdzoną lub opiekunem takiej osoby. Może to sprawić, że osoba krzywdzona sama zdecyduje się podjąć działania, które zmienią jej sytuację.
  • Zaproponować osobie pokrzywdzonej, że będziemy jej towarzyszyć podczas wizyty na komendzie policji lub w ośrodku pomocy rodzinie.
  • Zadzwonić do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie tzw. „Niebieską Linię”.

Pamiętajmy! Stosowanie przemocy jest przestępstwem, a zgodnie z art. 304 Kodeksu Postępowania Karnego każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić odpowiednie instytucje.

zdjęcie przykładowe pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x