Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Radni odrzucili projekt budżetu powiatu ropczycko-sędziszowskiego

Tuż przed świętami została zwołana Sesja Rady Powiatu. Głównym punktem miało być podjęcie uchwały budżetowej na 2024 rok. ,,Miało być” bo uchwała jednak nie została przyjęta.

Według projektu wydatki zostały ustalone na kwotę ponad 152 mln. zł przy dochodach 154 mln zł. Wydatki majątkowe to 36 mln złotych, z czego 32 mln to inwestycje z działu transport i łączność. Podczas sesji pojawiły się jednak słowa sprzeciwu radnych opozycji. Sesja trwała ponad 5 godzin, z czego większość czasu zajęła dyskusja i słowne przepychanki, których nie będziemy tu przytaczać.

Dlaczego opozycja nie chciała głosować za budżetem?

Głównym argumentem opozycji był brak uwzględnienia inwestycji chodnikowych w poszczególnych miejscowościach, co można wywnioskować z wypowiedzi wiceprzewodniczącego rady W. Rygla:

,, Skonstruowała się większość w radzie 10-osobowa, a czasami 11-osobowa. Ta grupa ustaliła szereg zadań, które koniecznie chce zobaczyć w tym budżecie. Do tych zadań wyznaczyliśmy 6 inwestycji – po jednej w każdej gminie oraz budynek szkoły na potrzeby medyczne. (…) To stanowsko przedstawiliśmy Staroście i pan Starosta zaczął to realizować, co bardzo nas ucieszyło. (…) Jednak żadne z tych zadań, nie zostało uwzględnione w budżecie z nazwy. Podsumuwując robimy dużo piany, robimy postępowania przetargowe, a później piszemy budżet, w którym ich nie ma. Moim zdaniem takie podejście jest niepoważne. (…) Ja dzisiaj nie zagłosuje za budżetem. Macie państwo czas do stycznia, to trzeba przepracować ten projekt. Zależy nam, aby zakończyć kadencję z podpisanymi umowami o wykonawstwo.”

Czy zadania faktycznie nie znalazły się w projekcie?

,,To na co umawailiśmy się jest w tej chwili realizowane. Ja pomijam to, że aby te wasze wnioski realizować to musieliśmy narazie odpuścić inne zadania np. te, na które mamy dofinansowanie, ale mamy określoną liczbę pracowników i możemy zrobić tyle ile możemy. (…) Jeżeli samorządy gminne nie zadeklarowały wprost jaką kwotę zadysponują, to ja nie mogę takich zadań wpisać do budżetu. Nawiasem mówiąc wiedzieliście też doskonale, że do dyspozycji jest 400 tys, a złożyliście wnioski na ponad 2,5 mln. złotych.” – powiedział Starosta Witold Darłak.

Wcześniej Starosta poinformował, że do samorządów gminnych, 6 grudnia, zostały wysłane pisma z prośbą o partycypacje w kosztach inwestycji 50% do 50%. Mowa o pięciu zadaniach – po jednym w każdej gminie. Samorządy miały czas na odpowiedź do końca grudnia. Przed sesją wpłynęły odpowiedzi z czterech gmin: Gmina Ropczyce – zgoda na dofinansowanie 50%, Gmina Sędziszów Młp – Burmistrz wyraził chęć do współnego działania, propozycja miała zostać przedstawiona Radzie, Gmina Ostrów – Wójt również wyraził chęć wspołnego działania, Gmina Iwierzyce – na chwilę obecną może przekazać 80 tys. zł.

Radni sugerują, że nie zagłosują za budżetem – czy będzie zmiana projektu?

Radni opozycji twierdzą, że nie przyjmą tego budżetu, bo nie ma jasno zapisanych inwestycji, o które wnioskowali. Jednak z braku możliwości zabezpieczenia na ten moment środków w projektowanym budżecie, Starosta zawnioskował o przerwę w czasie sesji, aby Zarząd Powiatu mógł wprowadzić autopoprawki z uwzględnieniem wskazanych przez opozycję inwestycji.

Po przerwie Starosta przedstawił autopoprawkę, w której znalazały się inwestycje chodnikowe w Będziemyślu, Wielopolu Skrzyńskim, Nawsiu, Niedźwiadzie, Ociece, Wiercanach i Iwierzycach. Po sugestiach wpisane zostały inwestycje z nazwy. Na ten cel zabezpieczono 2 mln 403 tys. zł. Kwota 2 mln. zł. została zdjęta z planowanego mostu w Nockowej, jednak Starosta podkreślił, że nie wycofuje się z tej inwestycji, tylko przesuwa realizację do czasu uzyskania dofinansowania do wspomnianych chodników z samorządów gminnych.

Głosowanie nad budżetem

Najpierw odbyło się głosowanie za wprowadzeniem autopoprawki do budżetu. Jednak 11 radnych zagłosowało przeciwko. Za było 8 radnych.

W związku z tym, że autopoprawka nie została uwzględniona, odbyło się głosowanie nad pierwotnym projektem budżetu. Tu również 11 radnych było przeciwko.

W styczniu będzie druga próba podjęcia uchwały budżetowej. Jeżeli wówczas nie uda się przyjąć budżetu, to będziemy pracować na tzw. prowizorium, do czasu narzucenia budżetu przez Regionalną Izbę Obrachunkową. – dodał Starosta.

zdjęcia – print screen z Sesji Rady Powiatu

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Realista
Realista
1 miesiąc temu

Brak zapisu kwoty w budżecie uniemożliwia podpianie umowy i wykonanie. To proste jak młócenie cepem. Nic dziwnego,że radni odrzucili taki budżet.

sasiad
sasiad
1 miesiąc temu

A tak rece składa do modlitwy i w pierwszej ławce w kosciele i ciagle mówi ze nie jest mściwa a tu wychodzi prawda

Polak
Polak
1 miesiąc temu

Nie bo nie. Przecież to Polacy.

obserwator
obserwator
1 miesiąc temu

Komediodramatu ciąg dalszy… faktycznie zastanawia, aż ponad przeciętna aktywność niektórych radnych, czyżby wybory za niedługo?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x