Orzech promocje

Wystawa „SAMARYTANIE Z MARKOWEJ. ULMOWIE – Polacy Zamordowani Przez Niemców Za Pomoc Żydom” już niebawem dostępna w PCEK w Ropczycach

Pragnąc szerzyć wiedzę o Polakach wiernych najwyższym uniwersalnym wartościom i aby oddać hołd pięknemu życiu, nietuzinkowej odwadze i heroicznemu poświęceniu naszych rodaków od 5 czerwca do 30 września 2023 r. Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach zaprasza do obejrzenia wystawy „Samarytanie z Markowej”. To znakomity sposób, aby, na kilka miesięcy przed historycznym wydarzeniem, poznać bliżej tę niezwykłą rodzinę.

Przypomnijmy: zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

Ekspozycja „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana 24 marca 2010 r. w Warszawie, następnie w licznych polskich miastach i wielu miejscach za granicą. W zmienionym kształcie (nowa grafika i uzupełnione zdjęcia) wystawę pokazano w marcu 2016 roku w związku z otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Wystawa jest wspólnym dziełem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jej autorem jest dr Mateusz Szpytma, były szef  Muzeum im. Rodziny Ulmów, a obecnie zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)

Informacje nt. wystawy: www.ipn.gov.pl Zapraszamy na wystawę w godzinach pracy PCEK. Wstęp wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x