Orzech promocje

W Ociece powstał pomnik pamięci żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

26 maja 2023 r. w Ociece odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika pamięci żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa z Ocieki.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą święta w kościele pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece. Po Mszy wszyscy wspólne przejszli w korowodzie z orkiestrą i pocztami sztandarowymi do miejsca, gdzie został usytułowany pomnik. Tam odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika, a następnie okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości oraz program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece.

Na pomniku znalazły się nazwiska: Jana Bajora, Tadeusza Skiby, Antoniego Niedzieli, Józefa Pawełka i Stanisława Rudnego, a także najważniejsze dla nich symbole – odznaka 2. Korpusu, jaką nosili na mundurach.

Kto przybył na odsłonięcie pomnika?

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodzin żołnierzy walczących pod Monte Cassino, dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie oraz dr Jacek Magdoń. Byli obecni także przedstawiciele lokalnych władz: Witold Darlak starosta powiatu ropczycko- sędziszowskiego, Piotr Checiek starosta powiatu dębickiego, Grzegorz Ożóg wójt gminy Ostrów, żołnierze WOT z Dębicy oraz Strzelcy z Kamionki i Mielca.

Osoby i instytucje, które wspierały budowę pomnika to:
  • Instytut Pamięci Narodowej ,
  • ks. Józef Pajor – Proboszcz Parafii Ocieka oraz ks. Mariusz Węgrzyn – Wikariusz Parafii Ocieka,
  • Stanisław Leski – Prezes Zarządu Gas Trading Podkarpacie Sp. z o.o.,
  • Radosław Swół – Prezes Zarządu Euro-Eko Sp. z o.o.,
  • Grzegorz Ożóg – Wójt Gminy Ostrów, Rafał Nędza – Przewodniczący Rady Gminy w Ostrowie,Bogusław Malikowski – Radny Rady Gminy w Ostrowie, Sławomir Bezara – Członek Zarządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego,
  • Rodzina Rokoszów z Ocieki – właściciele firmy Trans-Star przewóz międzynarodowy i krajowy,
  • Marek Gubernat – Prezes Zarządu Gminnego Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o.o.

zdjęcia Gmina Ostrów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x