Orzech promocje

Kolejna burzliwa sesja w starostwie – odwołania, wybory i kłótnie

1 września odbyła się kolejna Sesja Nadzwyczajna Rady Powiatu zwołana na wniosek radnych opozycji. Głównym powodem zwołania sesji były zmiany organizacyjne w Radzie Powiatu. Radni złożyli wniosek o odwołanie ze stanowiska wiceprzewodniczącego radnego Stanisława Wronę.
Starosta stanął w obronie wiceprzewodniczącego

Starosta Witold Darłak zacytował fragment z wniosku złożonego przez radnych opozycji: ,,Wiceprzewodniczący mało aktywnie uczestniczył w pracach rady, nie wykazał się działaniem na rzecz sprawnego funkcjonowania samorządu. W opinii wnioskujących radnych, wiceprzewodniczący nie pracował na rzecz merytorycznego i konstruktywnego przebiegu sesji.” 

,,Należy wskazać, że organizowanie pracy rady oraz prowadzenie jej obrad, jest wyłącznym zadaniem Przewodniczącego Rady. Przewodniczący może wyznaczyć do wykonywania zadań wiceprzewodniczących. Ustawodawca nie formułuje innych dodatkowych uprawnień dla wiceprzewodniczących. Mając na względzie powyższe, trudno odnaleźć potwierdzenie przywołanych przez wnioskodawców argumentów w zakresie odwołania wiceprzewodniczącego Stanisława Wrony. Zaś poziom treści uzasadnienia oraz brak merytorycznych argumentów – tak jak w przypadku poprzedniego wniosku złożonego w stosunku do przewodniczącego Rady Powiatu – wskazuje na państwa czysto polityczne i osobiste podejście do podejmowanych tematów. Wasze słowa o tym, że się polityki w samorządzie nie uprawia, w tej chwili okazują się puste. Weszliście w układ, szanowna opozycjo, z dwoma renegatami wyrzuconymi z klubu radnych PiS. Ich rękami chcecie to zrobić, macie oczywiście do tego prawo. Tylko nie uzasadniajcie swoich decyzji złym działaniem radnego Stanisława Wrony jako przewodniczącego. Będę stawał twardo w obronie pana Stanisława. Ludzie ocenią wasze działania, ale żeby jeszcze dodatkowo, nadzwyczajną sesję zwoływać, to uważam za skandaliczne zachowanie.” – Starosta Witold Darłak.

Odwołanie i kolejne wybory

Po dyskusji odbyło się głosowanie. Obecnych było 19 radnych : za odwołaniem głosowało 10, przeciw 9 radnych. Radny Stanisław Wrona w głosowaniu tajnym został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Głos zabrał pan Stanisław Wrona: ,,Nigdy nie byłem człowiekiem dla żadnych stanowisk. Jestem człowiekiem kompromisu. Chciałem powiedzieć radnym z dwóch klubów i naszym byłym kolegom, że ten wasz sukces niekoniecznie jest moją porażką. Mam dla kogo żyć i jestem teraz w tym miejscu gdzie czuje się najlepiej.

Następnie wybrano nowych wiceprzewodniczących. Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu zostali wybrani, stosunkiem głosów: 10 za, 9 przeciw: Wiesław Rygiel oraz Jerzy Kiebała.

Dyskusja o kulturze wypowiedzi

Pani Bernadeta Frysztak podczas dyskusji zwróciła uwagę na znieważenie ze strony Starosty. ,,Zacznę od podziękowań dla pana starosty, bo wreszcie się nauczył kultury dyskusji. Dzisiaj usłyszałam pani Frysztak, a mój kolega usłyszał pan radny Broda. Wypowiedzi, które padły podczas briefingu, już społeczeństwo i wyborcy ocenili. (…) Nie pozwolę sobie na szarganie mojego nazwiska na briefingach, bo nigdy nikogo nie obraziłam. Mogę mieć inne poglądy, ale nikogo publicznie nie znieważyłam.

Następnie zwróciła się wprost do Starosty ,,Niech pan się znów nie śmieje, bo my ten śmiech znamy. Ja dzisiaj przywołuję pana do porządku ostatni raz, bo jeśli jeszcze raz usłyszę w wypowiedzi publicznej, pod moim adresem, takie sformułowania, to nie będzie się pan śmiał. Bo to jest wbrew postępowaniu urzędnika, za którego się pan ma.

W tej sprawie o głos poprosił również radny Jarosław Broda: ,,Panie starosto, ja się jeszcze przyłącze do tej dyskusji o kulturze. To nie brzmi zbyt ciepło, ten renegat, ale lepiej niech pan się zwraca do mnie – ty renegacie. Mam w pamięci jak przyjechałam na spotkanie z premierem do liceum w Sędziszowie. Przywitał pan mnie z rozłożonymi rękami i z agresywną miną mówiąc (niecenzuralne słowo) co tu szukasz, wynocha. I to jest kultura pańskiej dyskusji.”

Komisje w pełnym składzie rady

Opozycja wnioskowała również o zmiany w składzie osobowym Komisji Budżetu, Finansów i Promocji oraz w Komisji Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska. Kluby zgłaszały swoich kandydatów i okazało się, że w komisjach byliby wszyscy radni. Przewodniczący rady zasugerował, że tak liczne komisje będą miały trudności z zebraniem kworum. Starosta zwrócił uwagę na to, że wprowadzone zmiany spowodują chaos i destabilizacje pracy rady i pracy urzędu. Zwrócił się także do radnych z Klubu PiS, aby nie przykładali do tego ręki. Odbyło się głosowanie. Za zmianami głosowało 10 radnych, przeciw 9.

Starosta zwrócił się do mieszkańców

,,Chciałbym się teraz zwrócić do mieszkańców powiatu. Czy waszym zdaniem opozycja, która zwołała Sesje Nadzwyczajną, tylko po to, żeby zasiać destrukcję i chaos w pracy rady – czy dba o wasze interesy? Teraz zwracam się do opozycji. Jak wyobrażacie sobie prace komisji w pełnym składzie rady? Jeżeli będzie taka sytuacja, że nie będzie mogła się zebrać komisja i obradować, natychmiast taką rzecz składam do wojewody i prokuratury. To jest jeden wielki cyrk, żenada. Doprowadziliście do sytaucji, że wstyd mi za was radni opozycji. Ja już przepraszam mieszkańców, którzy poczuli się zgorszeni tą dzisiejszą sesją. Z całego serca przepraszam, za ten cyrk.– Starosta Witold Darłak.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
9 miesięcy temu

To wszystko zaczęło Pan Starosto ten cyrk,i pan niech przeprosi za siebie

Jaruś
Jaruś
9 miesięcy temu

Panie Broda kultura i poziom dyskusji na poziomie nie przystajacym radnemu. To tak pan walczy o sprawy gminy Iwierzyce?

Mieszko
Mieszko
9 miesięcy temu

Panstwo Regenaci, Niech ktoś to wytłumaczy, zostali wyrzuceni z PiS, głosują z psl i SLD czyli teraz są przeciw prawu i sprawiedliwości?

A.
A.
9 miesięcy temu
Reply to  Mieszko

A dodatkowo jeden z nich startuje do Sejmu z listy PiS. Czego nie rozumiesz? 😉
Mieszkańcy tego powiatu nie zasługują.na.nic innego niż sami sobie wybrali.

ewa
ewa
9 miesięcy temu

Pani była wice starosta jest na liście PIS do Sejmu.Jej zwolennicy i Ona sama mają nową szansę.

Lewak z sielca
Lewak z sielca
9 miesięcy temu
Reply to  ewa

Pięknie
Walczą o stołki pol debile ,

Robić się nie chce to do polityki i budżetówka .
Pensja pewna 🤣

A reszta za miskę ryżu🤟

obserwator
obserwator
9 miesięcy temu

Widać, że są tacy radni którzy mają we krwi być na stanowisku, a długa posucha bycia w opozycji robi swoje i nie przepuszczą okazji, żeby się wspiąć choć o szczebelek. Faktycznie zdaje się, że nie o dobro społeczeństwa tu chodzi, ale o własne ambicje polityczne.

Kaziu
Kaziu
9 miesięcy temu
Reply to  obserwator

To jest strata publicznych pieniędzy i czasu. Sesje są zwoływane tylko po to żeby nakręcić cała sprawę i mieć okazję odnieść się do starosty i jego wypowiedzi. Ten czas powinien być przeznaczony na sprawy które są ważne dla powiatu i ludzi go tworzących a nie przepychanki między obozami. Wyciąć to dziadostwo w pień. Ludzie obudzcie się i zróbcie z tą klika porządek na następnych wyborach.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x