Orzech promocje

Najpopularniejsze branże i zawody na polskim rynku pracy według Jooble: gdzie szukać ofert pracy?

W ostatnich latach polska gospodarka przeżywa rozkwit, a lokalny rynek pracy coraz bardziej potrzebuje pracowników.

Dobra koniunktura gospodarcza i rosnące standardy życia w Polsce przyciągają dużą liczbę osób poszukujących pracy. Następnie dowiemy się, na jakie zawody jest popyt w Polsce w 2023 roku.

Gdzie szukać pracy

Ale najpierw zastanówmy się, gdzie szukać pracy w Polsce?

  • Przygotuj niezbędne dokumenty 

Paszport i wiza (jeśli jest wymagana w Twoim kraju).

CV (CV) w języku polskim lub angielskim. Pamiętaj, aby uwzględnić swoje umiejętności zawodowe, wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

  • Poznaj rynek pracy

Poznaj polski rynek pracy, aby dowiedzieć się, na jakie zawody jest zapotrzebowanie. Priorytetowo traktuje się zazwyczaj sektor IT, pracowników medycznych, inżynierów i pracowników rolnictwa.

  • Skorzystaj z zasobów internetowych

Spróbuj poszukać ofert pracy na popularnych portalach z ofertami pracy w Polsce, takich jak Pracuj.pl, OLX.pl, Gumtree.pl czy LinkedIn. Aby szybciej znaleźć odpowiednią pracę, użyj słów kluczowych takich jak praca Ropczyce. Gwarantujemy, że korzystając z naszych porad, znacznie szybciej znajdziesz odpowiednią ofertę pracy.

Z jakich innych platform internetowych można skorzystać? Praca.pl, InfoPraca.pl, NoFluffJobs, GoldenLine, Monster.pl, Glassdoor.

  • Skontaktuj się z agencjami pracy

W Polsce istnieje wiele agencji specjalizujących się w zatrudnieniu i pomagających pracownikom zagranicznym w znalezieniu wolnych stanowisk pracy.

  • Przejdź rozmowę kwalifikacyjną i rozmowę kwalifikacyjną

Jeśli zaproponowano Ci rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się na nią wcześniej. Pokaż pracodawcy swoje umiejętności i motywację.

  • Bądź wytrwały

Znalezienie pracy może zająć trochę czasu, więc nie zniechęcaj się i próbuj dalej.

Najbardziej pożądane zawody

Badanie to zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2022 roku i pokazuje, że w 2023 roku najbardziej poszukiwanymi pracownikami w kraju są pracownicy w zawodach:

Specjaliści IT: W branży IT zawsze istnieje duże zapotrzebowanie na programistów, programistów, administratorów systemów i innych specjalistów związanych z technologiami informatycznymi.

Pracownicy służby zdrowia: Lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia są zawsze poszukiwani.

Inżynierowie: Do rozwoju infrastruktury i produkcji potrzebni są inżynierowie różnych specjalności, np. inżynierowie mechanicy, elektrycy i budowniczowie.

Specjaliści ds. logistyki i zakupów: Wraz ze wzrostem handlu światowego rośnie zapotrzebowanie na logistyków, specjalistów ds. zakupów i menedżerów transportu.

Analitycy finansowi i ekonomiści: Działalność gospodarcza zawsze wymaga analizy i zarządzania zasobami, dlatego poszukiwani będą specjaliści z zakresu finansów i ekonomii.

Nauczyciele i wychowawcy: System edukacji potrzebuje również wykwalifikowanych nauczycieli i wychowawców.

Pracownicy hotelarstwa: Polska przyciąga turystów, więc pracownicy hoteli, restauracji i biur podróży będą poszukiwani.

Specjaliści ds. ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju: Rosnący nacisk na ekologię i zrównoważony rozwój stwarza zapotrzebowanie na ekologów, inżynierów ochrony środowiska i specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju.

Pracownicy rolni: Rolnictwo pozostaje ważną częścią polskiej gospodarki i w tej branży potrzebna jest duża siła robocza.

Specjaliści ds. marketingu i reklamy: Wraz z rozwojem rynku internetowego zapotrzebowanie na specjalistów ds. marketingu i reklamy stale rośnie.

Minimalna pensja za pracę

Od początku 2023 roku poziom płacy minimalnej w Polsce wzrósł o prawie 600 zł. Pierwsza rewizja płacy minimalnej miała miejsce w styczniu – z 3010 zł do 3490 zł brutto. Od 1 lipca podwyższono płacę minimalną i stawki godzinowe do 3600 zł brutto (bez podatków) dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Po odjęciu podatków zostaje w kasie około 2783 zł.

Jakich specjalności już nie brakuje?

Nie trzeba dodawać, że przez ostatni rok nic się nie zmieniło. Eksperci zauważają, że w poprzedniej edycji badania betoniarze, brukarze, piekarze, ratownicy medyczni i stolarze również należeli do zawodów deficytowych. Teraz tych zawodów nie ma na listach.

Warto także zauważyć, że niedobory nauczycieli były mniejsze. Zatem liczba zawodów, których brakuje w tym roku, jest o trzy pozycje mniejsza niż w przeszłości, ale w wielu pozostałych zawodach zapotrzebowanie jedynie wzrosło.

Przyczyny problemów na rynku pracy

Jednym z głównych problemów, zdaniem znawców tematu, jest słabe dostosowanie systemu edukacji do wymagań rynku pracy: w Polsce wciąż rośnie liczba młodych ludzi z wyższym wykształceniem, a niedobory wskazują, że największą popyt jest tam, gdzie nie jest wymagany.

Wniosek

W Polsce można zaobserwować dynamiczne zmiany na rynku pracy. Pracodawcy muszą podejmować coraz większe wysiłki, aby przekonać potencjalnych pracowników do wyboru ich firm, oferujących nie tylko wyższe wynagrodzenia, ale także inne świadczenia pracownicze.

W roku 2023 spodziewane jest jeszcze większe wzmocnienie „rynku pracownika”. Oznacza to, że osoby poszukujące pracy będą mogły przeglądać oferty i negocjować wyższe wynagrodzenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x