Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Czy nie będzie już w naszym powiecie aptek całodobowych?

Podczas ostaniej sesji Rady Powiatu – 1 grudnia 2023 – poruszony został temat aptek całodobowych. Radni podejmowali uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych w 2024 roku. Nie obyło się bez dyskusji.

Jak co roku ustalano dyżury aptek na zmianę w miejscowościach Ropczyce i Sędziszów Małopolski. Kontrowersję wzbudził jednak fakt, że harmonogram miałby obowiązywać tylko do końca marca, a od kwietnia nie byłoby już dyżurów całodobowych w naszym powiecie. Zmiany te wynikają z nowej ustawy, która wchodzi w życie w 2024 roku.

Od 1 stycznia 2024 r. będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące wyznaczania dyżurów aptek. Leki kupimy tylko w wyznaczonym okresie kilku godzin nocnych. Zgodnie z nowymi przepisami dyżury aptek nie będą już pełnione całodobowo, lecz w wyznaczonym okresie kilku godzin. Dyżury apteczne będą płatne, finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. A w zakresie wykraczającym poza ramy czasowe samodzielnie przez dany powiat. Obowiązywać będą również zasada dobrowolności dyżuru, a także nowe kryteria wyboru apteki do pełnienia dyżuru 

Oburzenie Radnych

Radni nie kryli swojego niezadowolenia z nowej ustawy. Rozumieją, że niektórym aptekom mogło się to nie opłacać ale rząd powinen wprowadzić inne rozwiązania niż zwiększenie czasu pracy o 2 godziny. W naszym powiecie, od marca apteki będa mogły wybrać dostępność przez dodatkowe dwie godziny w godzinach od 19. do 23. Wówczas powiat podpsiuje umowę z jedną apteką, a za te godziny zapłaci NFZ.

,,To po co jest nocna i świąteczna opieka? Jeśli ktos przyjedzie np. po 21. do lekarza to potem nigdzie nie wykupi leków. No więc nocna opieka będzie troche bez sensu.(…) Teraz zacznie się też problem dlaczego w Ropczycach, a nie w Sędziszowie Młp. , czy odwrotnie, będzie czynna apteka. “ – Radny Jerzy Niedzielski.

W wypowiedziach radnych pojawiły się różne opcje rozwiązań, m.in. zwrócenie się do parlamentarzystów w sprawie zmian w ustawie czy rozmowy z aptekarzami, aby sami dobrowolnie zadeklarowali się otwierać apteki w porze nocnej.

Głosowanie i co dalej ?

Starosta Witold Darłak zwrócił się do radnych, aby zagłosowali za uchwałą, ponieważ te trzy miesiące to dodatkowy czas na opracowanie rozwiązań na kolejne miesiące. ,,Zrobimy wszystko, aby nie dopuścić do sytaucji, aby nie było gdzie po północy kupić leków. “ – dodał Starosta.

Uchwała o dyżurach aptek w pierwszym kwartale roku została przyjęta większością głosów. Od stycznia do marca apteki będa pełnić dyżury tak jak dotychczas. Jednak do dalszej dyskusji – i miejmy nadzieje podejmowanych w tym kierunku działań – została sprawa funkcjonowania aptek na terenie naszego powiatu od 2024 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim_1
Anonim_1
6 miesięcy temu

Jeżeli chodzi o dyżury to znacznych różnic nie ma. Zasadnicza zmiana to finansowanie dyżurów i w tym jest problem. Zapewnienie dyżurów całodobowych zależy wyłącznie od chęci ich sfinansowania przez POWIAT czyli przez podmiot, który chce mieć całodobowe dyżury – co przewiduje ustawa Prawo Farmaceutyczne. Jeżeli POWIAT chce mieć dyżur całodobowy – to wg. ustawy musi teraz zapłacić. Ustawa nie jest wadliwa tak jak twierdzą RADNI. Nagle gdy powiat ma wyłożyć pieniądze to się okazało, że są to duże koszty, natomiast jak nie było przepisu to się szastało “za czyjeś” dyżurami nawet w dwóch miejscowościach jednocześnie (Ropczyce i Sędziszów Młp.). Pomysł zgłoszony podczas sesji przez kilku RADNYCH, aby apteki pełniły dyżury społecznie – to mam pewną sugestię dla tych RADNYCH, co z pewnością zostanie zaakceptowana przez społeczeństwo: zrezygnować z diety i SPOŁECZNIE pełnić funkcję RADNEGO (uczestniczyć w sesjach rady łącznie z dyżurami codziennymi w Biurze Rady), a kwoty zaoszczędzone przeznaczyć na dyżurującą aptekę i problem rozwiązany.

Anonimowo
Anonimowo
6 miesięcy temu

No to trzeba wprowadzić opłatę w wysokości 10 zł za ekspedycję leku w porze nocnej- nie dotyczy leków na receptę z nocnej i świątecznej opieki medycznej

GTSljyyjk
GTSljyyjk
6 miesięcy temu

Aptekarze tak samo jak sprzedawcy chcą spędzać czas z rodziną i mają do tego prawo 🙂

Anonimowo
Anonimowo
6 miesięcy temu

Ciekawe czy pan radny wie o tym , że 90% pacjentów korzystających z nocnej opieki to są ludzie , którzy wybierają tę formę tylko po to aby uniknąć kolejek i straty czasu w normalnych godzinach pracy ośrodka zdrowia ? Czy wie o tym , że o godzinie 2-giej w nocy przychodzą do apteki “chorzy” po szczoteczkę do zębów , prezerwatywy lub leki które spokojnie można kupić później bo to nie są medykamenty ratujące życie ? Gdyby wprowadzić wyższe ceny apteczne na nocnych dyżurach to gwarantuje, że nie byłoby kupujących ale żeby to wiedzieć trzeba mieć odrobinę pojęcia jak to wszystko funkcjonuje , a nie być zafiksowanym nad przekształceniem apteki w całodobowy market.

Opadające ręce
Opadające ręce
6 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Czy komentujący wie o tym, że na 100 ludzi, którzy chcą uniknąć kolejki trafi się jeden, który będzie pilnie będzie potrzebował leku i to o to w tym chodzi?

Anonimowo
Anonimowo
6 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

dobra… a co mam zrobić jak dostanę antybiotyk dla dziecka w nocy na npl w Sedziszu? Mam z dzieckiem jechać do Rzeszowa do apteki? trochę to niepoważne…. jedna apteka całodobowa powinna być.

Mieszkaniec więzień chorego ustroju
Mieszkaniec więzień chorego ustroju
5 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

mialobyc do marca a teraz potrzebując antybiotyku dla dziecka które w piątek po szkole zaczęło rozkładać. musialbym jechać.do Rzeszowa. Bo apteka która rzekomo ma mieć dyżur grunwaldzka 9 wywiesiła kartkę zgodnie z prawem farmaceutycznym z 17 sierpnia 2023 zniesiono dyżur aptek. a inne apteki co objechałem kierują do tej apteki.
sprawę uratowała apteka w bialym domku przy wyszyńskiego która czynna w niedziele o 13:30. aut pełny parking.
brawo dla wszystkich i rządzących i tutaj radnych i każdego. tłumaczenie że aptekarz chce.byc z rodziną… a kur… pracownik pge nie chce jak snieg.urwie kabel?? czekaj na prąd do poniedziałku!
Tyle aptek w powiecie że nie zliczę. I jak wypadną te 3 czy 4 dyżury w całym roku to krzywda? to zamknijcie później dzień na tygodniu i dacie rady.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/9391108,wazne-zmiany-w-aptekach-od-1-stycznia-2024-r-chodzi-o-dyzury.html

7
0
Would love your thoughts, please comment.x