Orzech promocje

Przeprowadzono kwalifikację wojskową w Powiecie Ropczycko-Sędziszowskim

W okresie od 27 lutego do 21 marca 2024 roku na obszarze Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego przeprowadzono kwalifikację wojskową, mającą na celu ocenę zdolności do odbywania służby wojskowej u osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się dobrowolnie do pełnienia służby wojskowej.

Kwalifikacji tej podlegali mężczyźni urodzeni w 2005 roku oraz w latach 2000 – 2004, którzy nie posiadali określonej kategorii zdolności do służby wojskowej, oraz kobiety urodzone w latach 1997 – 2005, które posiadały kwalifikacje przydatne do służby wojskowej.

Do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Ropczycach zgłosiło się w tym roku 405 mężczyzn oraz 13 kobiet, w tym absolwentek szkół medycznych. Z raportu wynika, że aż 85% z nich otrzymało kategorię zdrowia “A”, co oznacza zdolność do odbywania służby wojskowej, a także zdolność do służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej. Komisja podczas oceny kategorii zdrowia opierała się na przeprowadzonych badaniach lekarskich i psychologicznych.

Wynik ten wskazuje na relatywnie dobrą kondycję zdrowotną osób poddanych kwalifikacji wojskowej w powiecie. Jest to istotne z punktu widzenia potencjalnej gotowości obronnej kraju oraz możliwości realizacji działań w sytuacjach kryzysowych. Również fakt, że wśród zgłoszonych kandydatów znalazło się kilkanaście kobiet, wskazuje na rosnące zainteresowanie płci żeńskiej służbą wojskową oraz zmiany społeczne zachodzące w wymiarze obronnym.

Kwalifikacja wojskowa, choć rutynowe wydarzenie, stanowi istotny element systemu obronnego, pozwalając na systematyczne monitorowanie zdolności obronnych obywateli. Wyniki tegorocznej kwalifikacji w Powiecie Ropczycko-Sędziszowskim mogą być interpretowane jako pozytywny sygnał dla lokalnych władz oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.

dane liczbowe i grafika – Starostwo Powiatowe w Ropczycach

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x