Orzech promocje

Uczcili pamięć tych, którzy zginęli w pożarze

W sobotę mieszkańcy Wielopola Skrzyńskiego zgromadzili się, by uczcić 69. rocznicę tragicznego pożaru, który miał miejsce 11 maja 1955 roku.

W tamtej strasznej katastrofie w trakcie seansu kina objazdowego śmierć poniosło 58 osób, w tym 38 dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat, które spłonęły żywcem.

Uroczystości upamiętniające rozpoczęły się od Nieszporów Żałobnych, wykonanych przez Męski Chór Rolników im. Stanisława Świerada z Wielopola Skrzyńskiego pod przewodnictwem Pani Sary Kłęk. Następnie na placu przy Pomniku Ofiar Pożaru odbyła się Msza Święta.

Podczas uroczystości delegacje złożyły kwiaty, a część artystyczną zakończył montaż słowno-muzyczny zatytułowany “Pamięć nie umiera”, w którym zaprezentowano wiersz Stanisława Ozgi pt. “Pożar Kina w Wielopolu Skrzyńskim w dniu 11 maja 1955 r.”. Montaż przygotował Chór Mieszany “Opoka” z Glinika, wspólnie z Panem Andrzejem Szypułą.

W ramach obchodów rocznicy pożaru kina odbyło się także spotkanie wspomnieniowe, podczas którego prezentowana była książka “Pożar kina w Wielopolu Skrzyńskim 11 maja 1955. Wspomnienia Wielopolan”, wydana w 2020 roku i przygotowana przez Wielopolskie Stowarzyszenie Kobiet “Pasjonatki Tradycji”. To wydarzenie miało na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar tragedii, ale również podkreślenie znaczenia przekazywania historii i pamięci o wydarzeniach mających istotne znaczenie dla społeczności lokalnej.

zdjęcia GOKiW w Wielopolu Skrzyńskim

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x