Daniel Obajtek

Ropczycka policja edukuje młodzież. Cykl spotkań profilaktycznych z uczniami szkół średnich

Odpowiedzialność prawna i karna młodych ludzi, przestępstwa w sieci oraz zagrożenia związane z zażywaniem substancji zabronionych, to tylko kilka tematów poruszanych przez funkcjonariuszy podczas spotkań z młodzieżą szkół średnich. Szkolne prelekcje wpisują się w działania profilaktyczne podejmowane przez funkcjonariuszy ropczyckiej komendy, a ich celem jest wyczulenie młodych ludzi na niewłaściwe zachowania i uświadomienie im, jak nie wpaść w konflikt z prawem.

Od początku roku szkolnego, funkcjonariusze ropczyckiej komendy w ramach prowadzonych działań profilaktycznych, cyklicznie spotykają się z uczniami szkół średnich, aby uzmysłowić młodym ludziom, w jaki sposób mogą uniknąć różnego rodzaju zagrożeń, a także nie stać się sprawcami czynów karalnych.

Jednym z częściej występujących zagrożeń wśród młodych osób są środki odurzające. O tym, że ich zażywanie jest szkodliwe dla zdrowia, wie chyba każdy nastolatek, jednak mimo tego coraz częściej to właśnie ta grupa wiekowa „eksperymentuje” z substancjami zabronionymi. Powodów tego typu zachowań jest wiele. Może to być chęć zaimponowania rówieśnikom, towarzystwu, próba odreagowania trudnych sytuacji, czy też nieświadome spożycie tego typu środka. Bez względu na okoliczności, może to narazić młodego człowieka na utratę zdrowia, a nawet życia. Aby zapobiec takim sytuacjom policjanci, podczas spotkań, omawiają z uczniami zagrożenia, jakie niosą za sobą narkotyki.

Z posiadaniem i zażywaniem narkotyków, nierozerwalnie wiąże się odpowiedzialność prawna i karna, dlatego też podczas spotkań poruszana jest tematyka z tym związana. Funkcjonariusze omawiają z młodzieżą zasady odpowiedzialności karnej nieletnich oraz sposoby postępowania wobec osób zachowujących się niezgodnie z prawem.

Podczas pogadanek nie brakuje także porad związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu oraz właściwym zachowaniem na drodze i przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, tym bardziej że wielu uczniów dojeżdża do szkół własnymi środkami transportu.

W czasie rozmów z policjantami młodzież dowiaduje się również, jakie wymagania należy spełnić, aby móc służyć w Policji.
 

źródło: KPP Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x