Nasze jednostki straży pożarnej znów wyruszyły na pomoc. Tym razem do powiatu jasielskiego
Dziś tak jak informowaliśmy przeszły ulewy i burze, na szczęście nasz powiat ropczycko-sędziszowski został ominięty przez duże nawałnice. Mniej szczęścia miał tym razem powiat jasielski, gdzie sytuacja jest dramatyczna. Zalane ulice, drogi i gospodarstwa domowe…
Dziś o godz. 20:45 znów na pomoc, aby walczyć z wodą, wyruszyły nasze jednostki straży pożarnej z powiatu ropczycko-sędziszowskiego — tym razem do powiatu jasielskiego: JRG Ropczyce pontonem, + OSP Lubzina, OSP Ostrów, OSP Czarna Sędziszowska, OSP Witkowice, OSP Iwierzyce.
Aktualizacja 28.06: Dziś około godz. 9 wyjechały kolejne kampanie do Jasła, aby pomóc przy usuwaniu skutków nawałnicy, Do pomocy wyjechały jednostki: JRG Ropczyce + OSP Sędziszów, OSP Olchowa, OSP Zagorzyce Górne, OSP Kozodrza, OSP Brzeziny. Jednostki będą także pomagać przy zabezpieczeniu, bo dziś znów burze…
źródło zdjęcia: fb Obserwator Burz – Podkarpacie
Jak informuje Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego:
Do tej pory w województwie podkarpackim odnotowano ponad 657 interwencji straży pożarnej. Nieprzejezdna jest DK 887 w miejscowości Zabratówka. W działaniach bierze udział 764 strażaków PSP i OSP – 176 zastępów. W usuwaniu skutków gwałtownych opadów deszczu uczestniczą także żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – aktualnie 149 żołnierzy, przy czym zwiększona została gotowość do 500 żołnierzy, ponieważ potrzeby ciągle wzrastają. Dla poszkodowanych w nawałnicy do chwili obecnej – uruchomiona została rezerwa w wysokości blisko 5 mln zł dla ponad 820 rodzin.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się dzisiejszego popołudnia po powrocie z terenu na Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego, podczas którego omówiono aktualną sytuację. Dla ewakuowanych osób Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało 150 łóżek (100 dla pow. przeworskiego i 50 dla łańcuckiego). Ponadto wydano także zbiorniki na wodę pitną, m.in. dla gminy Chmielnik w pow. rzeszowskim.
Najwięcej zdarzeń związanych z podtopieniami i zalaniami odnotowano w powiatach: rzeszowskim (Hyżne, Dylągówka, Chmielnik, Zabratówka, Błędowa Tyczyńska) przeworskim (Jawornik Polski, Kańczuga, Manasterz, Hadle Kańczuckie), łańcuckim (Albigowa, Tarnawka, Markowa, Husów, Handzlówka, Głuchów) i przemyskim ( Bircza, Dubiecko). Działania prowadzone aktualnie polegają na pompowaniu z zalanych gospodarstw domowych, piwnic, udrażnianiu przepustów, umacnianiu wałów workami z piaskiem tam gdzie jest to konieczne – miedzy innymi w Dubiecku, Wysokiej i Głuchowie oraz zabezpieczaniu przerwanego wału rzeki Mleczka w Kańczudze.
Niestety ciągle obserwujemy rozwijające się komórki burzowe dynamicznie przemieszczające się nad obszarem naszego województwa, w związku z tym powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na śledzenie bieżących komunikatów pogodowych – a zwłaszcza alertów.
[…] Nasze jednostki straży pożarnej znów wyruszyły na pomoc. Tym razem do powiatu jasielskiego […]
Urodziłem się na rzeką Mleczką, to niezapomniane dla mnie strony rodzinne,zwłaszcza Przeworsk i powiat przeworski, gdzie jako młody chłopiec, rowerem zwiedzałem opisane wyżej, opisane piękne okolice Przeworska, Pogórza Dynowskiego, Jawornik Polski,Kańczuga, (Kolej wąskotorowa „Dynówka”),czy też Markowa. Bircza była moim startem w Bieszczady,ale to wszystko w latach 50-tych ub. wieku. Współczuję wszystkim ludziom, którzy przez kilka pokoleń wydobywali się z biedy i nędzy po II wojnie światowej i którym teraz wszystko zabrała błyskawiczna powódż, to straszna tragedia. Wiem,że uruchomiono zbiórkę darów i pieniędzy dla powodzian, dołączam się. Pozdrawia wszystkich serdecznie. Edward.