Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Outsourcing – co to jest? Dlaczego warto z niego korzystać?

Zacznijmy od założenia: czym jest outsourcing?

Rozważ usługi, które regularnie wykorzystujesz. Może się okazać, że jesteś już ekspertem od outsourcingu.
Co powiesz na jedzenie w przyjemnej restauracji lub zmianę oleju? Zasadniczo, outsourcing polega na zatrudnianiu kogoś, kto wykona dla ciebie usługę, zamiast robić to samemu. Przyczyny outsourcingu to oszczędność pieniędzy, oszczędność czasu, zmniejszenie ryzyka i czerpanie korzyści z czyjegoś doświadczenia. Kiedy zjesz kolację w przyjemnej restauracji, czerpiesz korzyści z kulinarnego doświadczenia szefa kuchni. Jeśli nie jesteś mechanikiem samochodowym z garażem pełnym narzędzi, oszczędzasz czas i pieniądze, ponieważ stacja obsługi zmienia olej w Twoim samochodzie.

I jak? Z powyższego wynika, że już korzystałeś z usług outsourcingu?

Teraz spróbuję wyjaśnić termin outsourcing w odniesieniu do przedsiębiorstwa, otóż: Outsourcing jest to przeniesienie zadań, operacji, zleceń lub procesów dotychczas realizowanych w przedsiębiorstwie, innym podmiotom poza struktury firmy – na zewnątrz. Funkcje, które są zakontraktowane, mogą być wykonywane przez stronę trzecią w siedzibie firmy lub poza nią.

Ale dlaczego warto korzystać z outsourcingu? Otóż przede wszystkim ta praktyka biznesowa stosowana jest w celu obniżenia kosztów i poprawy wydajności przedsiębiorstwa. Outsourcing jest, więc środkiem oszczędnościowym i powszechnie uważany za sposób na obniżenie kosztów poprzez eliminację zatrudnienia personelu.

Outsourcing to również odciążenie – poprzez scedowanie pewnych obowiązków zewnętrznemu ekspertowi, dzięki czemu pozostaje więcej czasu na sprawy firmy, którymi mogą zajmować się tylko jej wewnętrzni pracownicy. Możesz myśleć o outsourcingu, jako o dodaniu zespołu lub ukończeniu zespołu. Oznacza to, że możesz dodać cały zespół do swojej operacji lub uzupełnić istniejący zespół, wynajmując kilka zasobów, których być może brakuje.

Rozważ swoje cele i zadaj sobie pytanie, czego potrzebujesz, aby je osiągnąć:
– Czy posiadasz wszystkie niezbędne umiejętności w firmie? – Czy potrzebujesz poszerzyć swój zakres umiejętności?
– Czy musisz rozszerzyć swoją działalność tylko na krótką metę, np. 6-8 m-cy?
– Czy potrzebujesz specjalisty, którego nie masz we własnych zasobach firmy?
– Czy chcesz zwolnić zasoby wewnętrzne, aby skupić się na podstawowych funkcjach?

Większość dobrych dostawców może spełnić te potrzeby dzięki zasobom „na żądanie”. Oznacza to, że płacisz za nie tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz. Ten model jest kolejnym aspektem outsourcingu dodającym wartość/ obniżającym koszty dzięki niższym kosztom pracy, podatkom, kosztom energii.

Podejmując decyzję o współpracę z firmą świadczącą usługi outsourcingowe należy wziąć pod uwagę, iż niezbędne jest udostępnienie firmie zewnętrznej poufnych danych biznesowych, tajemnic handlowych i innych poufnych informacji, które będą niezbędne do wykonywania zakontraktowanej funkcji. Dlatego przy zawieraniu umowy warto zamieścić zapis określający obowiązek zachowania poufności uzyskanych danych.

Ogólnie mówiąc, outsourcing powinien zmniejszyć ryzyko niepowodzenia projektu. Wydzierżawiasz eksperta, ponieważ wierzysz, że wykonają dobrą robotę i nie popełnią kosztownych błędów. Outsourcing nie powinien przysparzać więcej czasu, kosztów ani kłopotów.
Dobry sprzedawca zawsze będzie miał model świadczenia usług, który zapewni ci korzyści bez dodatkowego obciążania twojej podstawowej działalności. Twój sprzedawca jest w pełni zobowiązany do osiągnięcia dobrych wyników dla Twojej firmy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Inga
4 lat temu

Cześć dzięki za post !

2
0
Would love your thoughts, please comment.x