Orzech promocje

Zakaz wychodzenia z domu i zgromadzeń powyżej 2 osób. Jakie jeszcze obostrzenia?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił – wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się, będą one dotyczyć każdego z nas. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od jutra 25 marca do 11 kwietnia.

Koronawirus pokazał nam dobitnie, że siła gospodarcza państw to za mało, musi być dobra organizacja, musi być zrozumienie społeczne dla działań, gdyż tylko wtedy będziemy wspólnie-razem jako całe społeczeństwo mogli zapanować nad niekontrolowanym przyrostem zachorowań na koronawirusa – mówi premier.

SZCZEGÓŁY OGRANICZEŃ
Ograniczenie w przemieszczaniu się i zgromadzeń do 2 osób.

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Wyjątkiem stanowią zgromadzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny.

Wychodzenie z domu ma być ograniczone do minimum, takiego jak:

  • wyjście do pracy (jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością),
  • działania wolontariatu ( jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności),
  • po zakupy żywnościowe,
  • zakupy w aptece,
  • wizyta u lekarza
  • wyprowadzenie psa

WAŻNE! Po ulicach można poruszać się tylko w dwójkę, wyjątek stanowi rodzina. Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości do 5 tys. zł.

Obrzędy liturgiczne max 5 osób

Nowe zasady dotyczą także obrzędów liturgicznych, m.in. mszy świętych, pogrzebów czy ślubów – będzie w nich mogło uczestniczyć najwyżej 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Ograniczenia liczby pasażerów w transporcie zbiorowym.

We wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku. Zajęte tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa (co drugie miejsce siedzące). Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 60, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 30 osób.

Dotychczasowe ograniczenia obowiązują
  • ograniczenie działalności galerii handlowych,
  • ograniczenie działalności gastronomicznej,
  • ograniczenia działalności rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Seba
Seba
4 lat temu

Wszystko w gestii rozumu. Jeżeli młody (apel do tych z przystanków i orlenów) człowieku masz rozum to go używaj i siedź w domu, a twoi rodzice lub dziadkowie, może nawet ty będziecie żyli!! Z tym wirusem nie ma żartów, zabija nawet młodych.

mieszkaniec
mieszkaniec
4 lat temu

Jeżeli lest ci to niezbędne dla zdrowia psychiczengo to tak. Ten zakaz praktycznie nic nie wnosi wszystko otwarte. Jeżeli koniecznie patrzebujesz wyjść do sklepu po dajmy na to długopis to idziesz bo jest ci to niezbędne.
czyli …

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Podbijam powyższe pytanie

Papa
Papa
4 lat temu

Dalej sobie żartuj. Nie wiesz jakie spustoszenie robi ten wirus.

Co tu pisać...
Co tu pisać...
4 lat temu
Reply to  Papa

Co z tego że wprowadzą zakaz. Jak młodzi nic sobie z tego nie robią! Nieraz wracam z pracy po 22 i widzę jak na Orlenach zbieranina po pracy młodzi na piwko i pogadanki zajeżdżają. Na przystankach młodzi przesiadują w grupach. Kaptury po naciągane na te puste łebki i fajeczka w ząbkach! Jest luz! Szkoły nie ma! Tak to na pewno wygramy z tą zarazą!

Bogdan
Bogdan
4 lat temu

A do dziewczyny nadal będę mógł jeździć ?

Magda
Magda
4 lat temu
Reply to  Bogdan

do chłopaka też!!!

Anonim
Anonim
4 lat temu
Reply to  Bogdan

To jest dobre pytanie 👌

Obywatel
Obywatel
4 lat temu
Reply to  Bogdan

Dziewczyna nie rodzina, więc NIE !

9
0
Would love your thoughts, please comment.x