Orzech promocje

Obniżenie diet radnych powiatowych? Czy to riposta na projekt złożony w Gminie Ropczyce?

29 maja, tuż przed organizowaną sesją Starostwa Powiatowego w Ropczycach, radny Wiesław Rygiel z klubu Samorząd i Gospodarka złożył projekt uchwały obniżający diety radnych powiatowych. 

Temat ten poruszony został na samym początku piątkowej sesji, przed głosowanie porządku obrad. Jak stwierdził przewodniczący rady powiatu Józef Rojek:  “lepiej byłoby tą kwestią zająć się na kolejnej sesji, po pierwsze ten projekt uchwały został złożony zbyt późno, (…) nie został zachowany termin 7 dni przed sesją i brak jest tutaj opinii zarządu i odpowiedniej komisji (…)”.

W sprawie terminu złożenia projektu uchwały wypowiedziała się także pani mecenas, która podziela zdanie przewodniczącego, że nie został zachowany termin 7 dni przed sesją.

Przewodniczący stwierdził także, że jest to wrzucony termin uchwały na ostatnią chwilę i klub radnych PiS, nie miał czasu się z nim zapoznać, podyskutować. 

Projekt uchwał o obniżenie diet w powiecie złoży Wiesław Rygiel z klubu Samorząd i Gospodarka

Głos w sprawie projektu uchwały obniżającej diety zabrał radny Wiesław Rygiel, z którego ramienia został złożony projekt przez radnych klubu Samorząd i Gospodarka. Radny stwierdził, że projekt może być już dziś rozpatrywany, wystarczy dobra wola i za aprobatą zarządu można go rozpatrzyć. Tłumacząc, że:

Chodzi o takie samo ograniczenie nas radnych, ono wynika z kilku przyczyn. Mamy potężną recesje, o której mówił pan starosta na konferencji, niedobory środków sięgające 50% wpływów: z geodezji, z podatku i z działu komunikacyjnego. Więc doskwierają nam ogromne problemy finansowe (…)”.

Informował także o przekazanym sprzęcie do służby zdrowia, którego brakowało (pisaliśmy o tym TUTAJ). Tych braków jest dużo więcej, o których mówi się w opinii publicznej – mówi Rygiel.

Przewodniczący klubu Samorząd i Gospodarka wspomniał także, że Rada Miejska w Ropczycach także dyskutuje o obniżeniu diet, o czym piszemy TUTAJ. Radny W. Rygiel proponuje takie samo ograniczanie się, które jak twierdzi:nie jest bardzo drastyczne, ale pozwoli wygospodarować kwotę około 2,5 tys. zł miesięcznie“. Tę kwotę chce przeznaczyć na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców przyjmowanych w izbie przyjęć w szpitalu i w naszych ośrodkach zdrowia, jak również w placówkach edukacyjnych.

Zmniejszenie diet radnych powiatowych to odpowiedź na projekt uchwały w Gminie Ropczyce?

W sprawie projektu uchwały obniżającego diety wypowiedział się także starosta Witold Darłak, który nie przyjmuje argumentu, że projekt uchwały został złożony w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Wg starosty:

“(…) to wynika wprost z pewnej gry, którą tutaj próbuje podjąć opozycja a konkretnie kub opozycyjny Samorząd i Gospodarka w odniesieniu do sytuacji w gminie” – zapewne staroście chodziło o gminę Ropczyce. Jak mówi dalej Darłak: “tam radni gminni PiS słysząc ciągle utyskiwanie burmistrza o problemach finansowych, o tym, że jest zapaść, że nie ma wpływów i że światło trzeba wcześniej gasić, aby trochę pieniędzy zaoszczędzić i próbuje to przenieść na samorząd powiatowy (…)”

złożyli projekt uchwały o obniżenie diet radnych.

Starosta także w swojej wypowiedzi przekazał informacje, że: “o ile jest mi znana sytuacja finansowa Gminy Ropczyce, no to gmina jest zadłużona drugie tyle niż powiat, więc rzeczywiście te problemy ma“. W jego wypowiedzi padły mocne słowa w kierunku samorządu Gminy Ropczyce:

“myślę, że to nie wynika z troski o to, żeby rzeczywiście spiąć ten budżet tylko z pewnej nieudolności samorządu gminnego w gospodarowaniu środkami, trzeba to chyba w końcu głośno powiedzieć. Jak nie umieją rządzić, to niech zaczną od siebie i obniżą sobie te wynagrodzenia

Włodarz powiatu poinformował także, że w związku z odzyskanymi pieniędzmi, które zostały utracony w wyniku restrukturyzacji PBS-u, sytuacja powiatu znacznie się poprawiła, a skuteczność w pozyskiwaniu środków jest nieporównywalna do samorządu Gminy Ropczyce.

Więc będzie obniżka diet radnych w powiecie?

Starosta uważa, że można się nad tym zastanowić i przedyskutować nad dietami radnych. Natomiast nie na tej sesji, bo jest to zbyt szybko od złożenia projektu i nie jest to podyktowane tym, że źle funkcjonuje samorząd powiatowy.

Ostatecznie projekt uchwały obniżający diety nie został wprowadzony do porządku obrad. Przewodniczący Józef Rojek twierdzi “że jest to wrzutka na 5 minut przed rozpoczęciem sesji i nie mieliśmy czasu, by się poważnie nad tym zastanowić”.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trak
trak
3 lat temu

A jaka jest skuteczność pana starosty w traceniu pieniędzy? Czy zauważył, że powiat z powodu nieudolności i kompletnej bezczynności musiał oddać w ubiegłym roku 15 mln dotacji na budowę drogi do autostrady? Przejdzie do historii. Niechlubnie

mieszk_pow_dębickiego
mieszk_pow_dębickiego
3 lat temu
Reply to  trak

DOKŁADNIE!!!!

drama
drama
3 lat temu

Panie Starosto ,kiedy Pan dorośnie? Dzieci , to się do winy nie potrafią przyznać i szukają winnych swoich zaniedbań,

Wkur***ny
Wkur***ny
3 lat temu

Wiecie co wy “politycy.. weźcie swoje brudy pierzcie nadal w swoim gronie…Nastepny as polotylki Rygiel chce zabłysnąć ..2500 zł miesięcznie na poprawę bezpieczeństwa miesięcznie.. zanim to przejdzie przez wasze wszystkie rece to wyjdzie na to ze trzeba bedzie dopłacić do jakiegoś nowego stworzonego stanowiska…nie róbcie naprawde wstydu , chcesz pomóc-wyciąg z kabzy kase , zona dyrektor tez biedy ni ma – i daj chlopie 5 tysięcy na jakieś cele, bez tv , bez radia .. daj i miej to w sercu jeden z drugim a nie do cholery jeden za drugim sie podpisuje i strzela pomysłami…jeden maski szyje …druga dopłaca do pracy w gminie , nastepny bedzie stawiał na nogi zoz Ropczycki…kur**a cyrk ! Zamknijcie sie w tym pokoju obrad , wylacznie kamery i se wyjaśnienia miedzy sobą , nie pod publiczkę.. To co teraz wystawiacie to jest dla nas wszystkich KONKURS OBŁUDY! Czy wy tego nie widzicie ? Wiecie dobrze ze każdą z waszych rąk “myje inna ręka.. Pierd***y wyścig szczurów , cyrk .. . Wywalic tą całą bandę kolesiów z czasów komuny i stawiać na młodych ludzi, całkowicie nowych, inaczej w tym naszym mieście nadal będzie festiwal żenady ,sztuczne uśmiechy, gratulacje, pochwały…czy wy naprawde nie widzicie tego co robicie ? Pozniej jeden z drugim w kościele ..ojej jak sie modlą, rece naciskając…a lud patrzy .. sąd Was spotka…

Peregrinus
Peregrinus
3 lat temu
Reply to  Wkur***ny

Bardzo trafne uwagi, oby skuteczne. A sąd Boży i tak ich czeka.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x