Orzech promocje

Kobieta – inżynier ? Tak, to bardzo ciekawa droga kariery! Safran AE Poland promuje techniczne zawody wśród uczennic.

Safran Aircraft Engines Poland zachęca uczennice do studiowania na kierunkach technicznych i podejmowania w przyszłości pracy w zawodach inżynierskich. Pierwsze z zaplanowanego cyklu spotkań na ten temat odbyło się online 16 czerwca 2021 i zostało zaadresowane do uczennic I i II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim.

W Polsce odsetek kobiet kształcących się w nowych technologiach na uczelniach technicznych wynosi 17%. Jak zainteresować uczennice szkół średnich zawodami technicznymi, jak przekonać, że kariera inżynierska to dla kobiety bardzo ciekawy wybór?

Najlepiej mogą to zrobić kobiety, które już pracują w tych zawodach i mogą opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Pracownice zakładu Safran Aircraft Engines Poland postanowiły, że zorganizują cykl spotkań z uczennicami szkół średnich i w ten sposób będą się przyczyniać do przełamywania stereotypu dzielącego zawody na męskie i kobiece. Z powodu pandemii pierwsze spotkanie odbyło się online. Wzięło w nim udział 40 uczennic Liceum Ogólnokształcącego oraz 2 specjalistki z Safran Aircraft Engines Poland: Monika Łatka, Inżynier Procesu i Aneta Alberska, Inżynier Walidacji Materiałowej.

Przedstawicielki Safran AEP opowiedziały o swojej drodze zawodowej: czym się inspirowały wybierając uczelnie techniczne, co studiowały, jak rozwijały swoją karierę zawodową i co ciekawego robią w Safran AEP.

Druga część wideokonferencji poświęcona była dyskusji, uczennice dopytywały m.in. jakie cechy powinien mieć dobry inżynier, jak przygotować się do startu na studia techniczne, czy kobietom jest o wiele trudniej rozwijać się zawodowo w świecie zdominowanym przez mężczyzn, w czym kobiety mogą być lepsze od swoich kolegów po fachu itp.

„To było bardzo ciekawe spotkanie. Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić kilka nastolatek do wybrania nauk technicznych” – mówi Aneta Alberska. „Uważam, że wciąż za mocno pokutuje u nas przekonanie, że inżynier to powinien być mężczyzna. Tymczasem kobiety są tak samo utalentowane, pracowite i dokładne” – podkreśla Monika Łatka.

Było to pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane przez Safran Aircraft Engines Poland. Kolejne odbędą się po wakacjach i do udziału w nich zaproszone zostaną uczennice wszystkich szkół średnich w regionie.

mat. SAFRAN

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x