Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Ropczyce gospodarzem porozumienia ekologicznego 5 gmin regionu

W poniedziałek, 23 sierpnia 2021 roku, w Urzędzie Miejskim w Ropczycach odbyło się istotne wydarzenie. Przyjrzeliśmy się dokładnie porozumieniu, które zostało tam zawarte i opisujemy je poniżej.
Ważne spotkanie w Ropczycach

Wczoraj przedstawiciele pięciu gmin naszego regionu podpisali porozumienie, umożliwiające ustanowienie Ropczycko-Dębickiego Klastra Energii. Gminy reprezentowali ich włodarze: gminę Ropczyce reprezentował burmistrz Bolesław Bujak, gminę Ostrów – wójt Grzegorz Ożóg, gminę Iwierzyce – wójt Ryszard Filipek, gminę Dębica – wójt Stanisław Rokosz zaś gminę Żyraków – wójt Marek Rączka.

Po co nam klaster?

Utworzenie Ropczycko-Dębickiego Klastra Energii ma na celu następujące działania na terenach gmin:

  • Działania inwestycyjne, polegające na budowie instalacji na budynkach jednorodzinnych oraz dużych, odnawialnych źródeł energii, takich jak biogazownie, farmy fotowoltaiczne i wiatrowe;
  • Działania, mające na celu budowanie i zwiększanie świadomości ekologicznej u mieszkańców;
  • Dywersyfikacja źródeł energii dla uzyskania bezpieczeństwa energetycznego gmin i ich mieszkańców oraz zagospodarowanie zasobów własnych naszego regionu, co w efekcie pozwoli na wytwarzanie ekonomicznie i ekologicznie przystępnej „zielonej” energii.
Zalety porozumienia

Korzyścią dla gmin, płynącą z przystąpienia do Klastra Energii, jest między innymi możliwość przyspieszenia rozwoju gospodarczego dzięki zaangażowaniu dużych inwestorów, poszukujących lokalizacji pod inwestycje w OZE. To także możliwość ustabilizowania rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, bez konieczności uzależniania się od zewnętrznych podmiotów oraz rozwój odnawialnych źródeł energii, instalowanych na terenie gmin, np. przy budynkach użyteczności publicznej.

Szanse dla regionu

Trendy ekologiczne w Europie i idące za nimi zmiany w polskim prawodawstwie umożliwiają pozyskanie dofinansowania dla Klastrów Energii, między innymi z Krajowego Programu Odbudowy. Wnioskodawca może je przeznaczyć na inwestycje, wykorzystujące OZE. Zawarcie wspomnianego porozumienia stworzy możliwość wnioskowania o dofinansowanie, co zwiększy szansę na budowę odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców, właścicieli firm oraz samorządów lokalnych. Umożliwi to takie kosztowne przedsięwzięcia jak np. modernizacje systemów ogrzewania czy oświetlenia w budynkach.

źródło zdjęć: UM Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
A.
A.
2 lat temu

Ekologia ekologią, panele panelami, a szambo dalej rowem płynie. Fest mi dbanie o środowisko. No, ale kanalizacji zakopanej w ziemi nie widać, a panele na dachu albo na farmie z daleka będą błyszczeć…
Szkoda, że Pan Burmistrz tak na pokaz tylko działa i obietnic nie dotrzymuje…

KURCOK
KURCOK
2 lat temu

Czy na budynkach tych gmin są już panele??

KURCOK
KURCOK
2 lat temu

Elo

3
0
Would love your thoughts, please comment.x