Orzech promocje

Starosta kontra Burmistrz – ciąg dalszy…

6 sierpnia br. opublikowaliśmy artykuł „Starosta kontra Burmistrz” –TUTAJ. Sprawa ma swoją kontynuację. 11 sierpnia 2021 roku Burmistrz Ropczyc, Pan Bolesław Bujak skierował kolejne pismo do Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Pana Witolda Darłaka. Z jakim efektem? Przekonajcie się Państwo czytając poniższy artykuł.
Burmistrz znowu pisze

Odpowiadając na otwarty list Starosty z dnia 05.08.2021 r. Burmistrz Ropczyc wyraził ubolewanie dla braku akceptacji jego „oferty współpracy i pomocy finansowej”. Podkreślił że na tapecie jest strategiczna dla rozwoju powiatu inwestycja czyli budowa drugiego etapu łącznika autostradowego na terenie Ropczyc. Zaznaczył, że kończy się czas na złożenie wniosku o dotację z Funduszu Polski Ład. Fundusz dofinansowuje aż 95%. „To ostatni dzwonek” – apeluje Bolesław Bujak.

Bujak wytyka nieudolność Powiatu

Burmistrz Bujak przypomniał też nieudolność działań inwestycyjnych władz Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. Nieskuteczna budowa 1 etapu łącznika autostradowego na terenie gminy Sędziszów Młp., utrata dotacji Województwa Podkarpackiego w wysokości 15 mln złotych czy też nieporozumienia na linii Starosta-Marszałek w sprawie dokumentacji do inwestycji – to tylko niektóre z nich.

Zdziwienie i zaskoczenie Burmistrza

Bolesław Bujak wyraził również zdziwienie i zaskoczenie „niepotrzebną irytacją” Starosty Darłaka, ujętą w słowach „Publiczne narzucanie inwestycji innemu samorządowi, użycie przy tym słów „uprzejmie proponuję” i dorzucenie do tego miliona zł jest nie do przyjęcia i budzi mój sprzeciw”. Bujak konkluduje: „Gdybym sam otrzymał podobną uprzejmą propozycję, byłbym wielce rad. Chętnie przyjmę milion złotych dotacji do zadania gminnego”.

Konkluzja Bolesława Bujaka

Zdziwienie wzbudził w Burmistrzu także Apel Starosty Witolda Darłaka o wsparcie budowy węzła w Ostrowie ponieważ, jak podkreśla Bujak, Rada miejska zadeklarowała już wsparcie 29 czerwca br. „Chcemy budowy węzła w Ostrowie – zaznacza Bujak. Burmistrz Ropczyc, zdegustowany słowami krytyki o obwodnicy Ropczyc, zauważył że: „choć nieidealna, jest symbolem skuteczności działań Samorządu Gminy Ropczyce”. Konkluduje: „Oby Starostwu udała się podobna sztuka przy budowie łącznika autostradowego, o wiele tańszego…”. Burmistrz podsumowuje list chęcią pomocy i porzuceniem utarczek słownych. „Dla dobra mieszkańców” – podkreśla.

Starosta i kolejna riposta

W dniu następnym, 12 sierpnia br., Starosta Witold Darłak odpowiedział na pismo Burmistrza Bujaka, gdzie w dość skrótowej formie zaznaczył, że: „Nie będzie się odnosił do wszystkich spraw podjętych w/w piśmie, ponieważ zawierają wiele nieprawdziwych informacji”. Witold Darłak następnie odciął się od odpowiadania na łamach gazety: „Ten poziom dyskusji mi nie odpowiada i nie będę się do niego zniżał.”

Po gorzkich słowach – oferta współpracy

Co ciekawe, po tym niezbyt przyjemnym wstępie Starosta Ropczycko-Sędziszowski oferuje Burmistrzowi Ropczyc współpracę. Podkreśla, że Gmina Ropczyce także może być inwestorem łącznika autostradowego, składając wniosek z Funduszu Polski Ład. Gminy mogą bowiem także sięgać po środki. Zaznacza że jest taka możliwość w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Witold Darłak deklaruje nawet pomoc finansową dla wspomnianej inwestycji „Na podobnym poziomie jak zrobił to Pan Burmistrz”. Darłak odmówił jednak przekazania dokumentacji, ponieważ podkreślił, że Powiat nie jest jej właścicielem. Natomiast tam, gdzie może, zadeklarował pomoc w uzyskaniu dokumentacji.

Konkluzja bez „prztyczka w nos” i uspokajanie

Starosta konkluduje bez dawania Bujakowi „prztyczka w nos” uspokajając, że choć czasu na złożenie wniosku do programu Polski Ład jest niewiele to, z determinacją władz Ropczyc, może się to udać. Uspokaja też, że gdyby jednak nie udało się złożyć wniosku, drugi nabór powinien być jeszcze w tym roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Niech żyje Polska.
Niech żyje Polska.
2 lat temu

Katolicy głosujecie na TĘCZOWY Lewacki PSL.
Katolicy,a potem do komuni,do pierwszej ławki w kościele i ,,gra gitara”.

mietek
mietek
2 lat temu

Zjazd w Ostrowie nigdy nie powstanie , więc nie panikujcie

John
John
2 lat temu

Nie rozumie bo nie chce rozumieć, bo to nie jego sukces…. temat zastępczy i wypuszczanie polityczne… naszczęscie chyba już każdy to widzi

trak
trak
2 lat temu

Znając szybkość budowania dróg w naszym kraju, zjazdu w Ostrowie nigdy nie będzie. A jeśli jednak będzie, to za kilkanaście lat. Na razie mamy mglistą obietnicę pieniędzy, jakieś 20 procent całych kosztów. Po pierwsze nie ma węzła autostradowego. Trzeba go wybudować; łącznik też. Nie ma żadnych planów ani na węzeł, ani na łącznik. Nie ma projektów. Nic nie ma.

Rafi
2 lat temu

Patrząc trochę w historię Pana Burmistrza Ropczyc … Gdy miałą być budowana autostrada i Pan Bolesław Bujak miał dużo do powiedzenia w sprawie zjazdu w Ostrowie , wtedy go to nie interesowało tylko najwazniejsza była obwodnica Ropczyc i to nie północną stroną tylko południową bo Pan Bujak nie miał żadnych korzyści jeśli chodzi o północną obwodnicę. Teraz gdy istnieje możliwość rozwoju Ropczyc dogadać się w sprawie zjazdu w Ostrowie , poszerzyć drogę od ronda im. Albiny Kuraś (rondo koło Alta-Trans) w stronę Dębicy aby połączyć autostradę z drogą krajową, i w Ropczycach – Czekaj zrobić strefę przemysowa i ściagnąć firmy i rozwinąć przemysł a co za tym idzie Gminę Ropczyc to stoimy w miejscy. Pan Burmistrz Ropczyc dba tylko o swoje profity w tej kadencji (miejmy nadzieję że ostatniej) bo tylko my jako mieszkańcy gminy cierpimy na konflikcje miedzy partiami PSL kontra Pis

mojak
mojak
2 lat temu

Tylko, ze nic innego jak bicie piany i zwalenie potem na Burmistrza że cała inwestycja jebła bo się samorządy nie dołożyły. Wiadome, że zjazd taki jest potrzebny – ale już była koncepcja dwa lata temu(zdjęcia, autografy z ministrem Adamczykiem) propaganda sukcesu przed wyborami, że będzie łącznik ze zjazdu w Borku z drogą E4 i chyba ekspresówką w Ostrowie. I co,,,,, ano wybory przeszły i już pewny łącznik odszedł w zapomnienie. Koleje wybory się zbliżają to zaczyna się bicie piany z nowym zjazdem, Zjazd na chwilę obecną nie ma racji bytu – koszt budowy to tak pewnie co najmniej z 80 mln zł., wg przepisów jest za blisko od Borku, tak więc żadnej kasy by nie było GDDKiA. Po drugie to nie samorządy mają taką inwestycję sponsorować – jeszcze teraz jak im coraz więcej zabierają na nowym ładzie (tfu. wale) będą miały jeszcze mniej. A zadań wynikających z ustawy tyle samo. Tak więc to tylko bicie piany ze strony Starosty i zwalenie że samorząd nie chce (a najbardziej ropczycki)

Tom
Tom
2 lat temu

Starosta ma rację! Trzeba budować węzeł autostradowy Ropczyce w Ostrowie i koniecznie skomunikować północną część miasta z autostradą i drogą krajową. Dzięki zabiegom Starosty Darłaka Ropczyce mają szansę wkroczyć na ścieżkę rozwoju! Nie rozumiem dlaczego ropczycki magistrat tego nie rozumie!

jk
jk
2 lat temu
Reply to  Tom

Najpierw pokażcie mieszkańcom Ostrowa ruch na łączniku w Zawadzie a bardzo szybko wybiją wam z głowy pomysł łącznika.

inwestor
inwestor
2 lat temu

Zjazd w Ostrowie szansa dla Ropczyc !!! Niech Burmistrz nie kręci i nie szuka dziury w całym. Przy tym chce przynajmniej 5 krotnie droższej inwestycji łącznika, gdzie działki trzeba wykupywać, wiadukt nad koleją trzeba wybudować, a dla zakładów ropczyckich położonych przeważnie na północ od Ropczyc żadna to korzyść. Tak trochę to wygląda, że miał być łącznik to ma być za wszelką cenę, ale to już chyba polityka, a nie rozsądek.

Zbyszek
Zbyszek
2 lat temu
Reply to  inwestor

To właśnie jest rozsądek, popatrz na mapę łącznik to jest najkrótszy zjazd do drogi 94.

trak5
trak5
2 lat temu
Reply to  inwestor

Działki na łącznik w Borku już są wykupione, już jest dokumentacja na budowę, starosta już miał pieniądze (ale oddał). Tylko nie wiem, dlaczego nie chce tam budować.

Zbyszek
Zbyszek
2 lat temu

Zjazd w Ostrowie jest konieczny. Pozwoli na dalszy rozwój. Ale tam nie może pójść cały ruch. Bo to będzie udręka dla mieszkańców. Postawicie wzdłuż drogi ekrany jak na autostradzie?? Chłodnym okiem patrząc konieczny jest jak najkrótszy zjazd z autostrady do drogi krajowej 94.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x