Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Starosta kontra Burmistrz

Niedawno doszło do zaostrzonej wymiany zdań Burmistrza Ropczyc Bolesława Bujaka oraz Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Witolda Darłaka. Bujak wystosował list, który został opublikowany na stronie internetowej Urzędu Miasta Ropczyce. Do tego pisma odniósł się następnie Witold Darłak, co zostało umieszczone na stronie Starostwa Powiatowego. Przyjrzyjmy się więc sprawie.
Burmistrz pisze

„Zwracam się z uprzejmą propozycją współfinansowania projektu i budowy II etapu łącznika autostradowego od węzła Sędziszów Młp. do drogi krajowej E-94 – na odcinku od drogi krajowej Nr 94 do ul. Borkowskiej w Sędziszowie Młp. W celu realizacji tego strategicznego dla rozwoju powiatu i gminy przedsięwzięcia deklaruję wstępnie dofinansowanie w wys. 1 mln zł z możliwością jego zwiększenia po rozstrzygnięciu przetargu.” – rozpoczyna swoje pismo burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak.

Burmistrz ciągnie dalej: „Uprzejmie proponuję również, aby samorząd powiatowy podjął decyzję o złożeniu wniosku o dofinansowanie tej inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład, co umożliwi dotowanie do 95 % wartości zadania. Z uwagi na priorytetowy charakter przedmiotowej drogi uprzejmie proszę o akceptację niniejszej oferty współpracy. Jej podjęcie umożliwi wykorzystanie już wykonanej dokumentacji tj. Programu Funkcjonalno – Użytkowego, dokumentacji na budowę I etapu drogi i uzyskanej decyzji środowiskowej na całe zadanie.”

Bujak podkreślił, że „stanowisko Rady Miejskiej w Ropczycach z dnia 29 czerwca 2021 r. jednoznacznie wskazuje na priorytetowość ww. inwestycji, bez której nie sposób realizować w praktyce idei zrównoważonego rozwoju, efektywnej spójności komunikacyjnej i bezpiecznej komunikacji. Wagę tej inwestycji potwierdzają również: Kontrakt Terytorialny, Wojewódzki Plan Zagospodarowania Przestrzennego, lokalne plany zagospodarowania i Wieloletnia Prognoza Finansowa Województwa Podkarpackiego.” Burmistrz kontynuował: „Co bardzo istotne, władze samorządowe województwa deklarują i planują wsparcie dla tego przedsięwzięcia. Jego zrealizowanie umożliwi radykalną poprawę warunków rozwoju gospodarczego, optymalną spójność sieci dróg i bezpieczeństwo komunikacyjne.”

Zaznaczył również, że „z uwagi na wysoki koszt inwestycji wydaje się, że Rządowy Fundusz Polski Ład stwarza wyjątkową i być może niepowtarzalną szansę na jej realizację. W kontekście nielimitowanej wysokości dotacji i dofinansowania do 95 % wydaje się możliwe wykonanie nie tylko etapu, ale i całości zadania, co samorząd Ropczyc uznaje za niezbędne i deklaruje udział finansowy.” Burmistrz Ropczyc podsumował swą wypowiedź sformułowaniem: „Z uwagi na priorytetowość sprawy i już ogłoszone terminy na składanie wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład, uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie niniejszej oferty i podjęcie konstruktywnej współpracy.”

Starosta i jego Riposta

W związku z publikacją przez Urząd Miejski w Ropczycach tego listu Starosta odpowiedział następująco: „Każdy samorząd, czy miejski, czy powiatowy, czy wojewódzki jest niezależny i nie podlega innemu samorządowi. Jest to zagwarantowane odpowiednimi ustawami. Publiczne narzucanie inwestycji innemu samorządowi, użycie przy tym słów „uprzejmie proponuję” i „dorzucenie” do tego miliona zł. jest nie do przyjęcia i budzi mój sprzeciw”.

Darłak przypomniał też z żalem, że kiedy Powiat przygotowywał dokumenty na wspomniany łącznik i prosił o wsparcie finansowe wszystkie samorządy gminne, to Gmina Ropczyce jako jedyna nie wsparła inwestycji. Darłak zauważył, iż Bolesław Bujak mówił wówczas, że najważniejsza jest droga wojewódzka 986 i budowa węzła autostradowego w Ostrowie. Starosta wspomniał również, że w latach 2019 i 2020 Gmina Ropczyce nie wsparła ani nie wykonała żadnej inwestycji drogowej przy infrastrukturze powiatowej. Takie wsparcie i współpraca była ze wszystkimi gminami powiatu, nie licząc jednak Ropczyc. „Zamierzam w najbliższym czasie upublicznić niektóre pisma, skierowane do Pana, z prośbą o współpracę i wsparcie finansowe, które były lub są realizowane na terenie gminy Ropczyce, a które nie znalazły Pańskiego uznania. Jest ich sporo.” – wytknął Bujakowi Witold Darłak.

Starosta Ropczycko-Sędziszowski poinformował, że zgodnie z decyzją Rady Powiatu, całość dokumentacji na łącznik autostradowy przekazano na podstawie uchwały Samorządowi Województwa Podkarpackiego. Zaznaczył, że obecnie trwa procedura przekazania w związku z czym samorząd powiatowy nie może być inwestorem w przedmiotowej inwestycji. „W dzisiejszym czasie, wiedząc że  realna staje się inwestycja budowy węzła autostradowego w Ostrowie to właśnie przebudowa drogi wojewódzkiej 986 powinna być wspierana i lobbowana. Dziwi mnie Pana krótkowzroczność, która ujawniła się m.in. w forsowaniu obwodnicy południowej Ropczyc czy braku reakcji w czasie decyzji lokalizacyjnej autostrady i węzłów autostradowych.” – pisze Darłak.

Starosta konkluduje: „Taka postawa powoduje, że cała gmina traci możliwości dynamicznego rozwoju. Dzisiaj widać, że gdyby obwodnica Ropczyc przebiegała stroną północną, to już dawno funkcjonowałby węzeł w Ostrowie, a firmy stały by w kolejce po teren wokół tego węzła i inwestycje realizowane by były w tempie podobnym do tego w powiecie Dębickim czy Rzeszowskim.” Witold Darłak kończy swój wywód tymi słowami: „Mam nadzieję, że zweryfikuje Pan swoją postawę i przekona Radę Miejską w Ropczycach do wsparcia inwestycji węzła autostradowego w Ostrowie oraz przebudowy drogi wojewódzkiej 986.”.

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] sierpnia br. opublikowaliśmy artykuł „Starosta kontra Burmistrz” –TUTAJ. Sprawa ma swoją kontynuację. 11 sierpnia 2021 roku Burmistrz Ropczyc, Pan Bolesław Bujak […]

ciekawy
ciekawy
2 lat temu

Wątek autostrady i działek w Ropczycach w filmie już był, czekamy na część dalszą.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

bujak i jego banda nowi bohaterowie filmów vegi

mietek
mietek
2 lat temu

Gdzie dwóch sie bije tam trzeci korzysta. Nie bedzie zjazdu w Ostrowie ani łącznika w Sędziszowie, kasa pójdzie tam gdzie wojewoda powie

Lekki
Lekki
2 lat temu

Włodek Markowicz na nowego burmistrza.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Lekki

I wielka klapa murowana 😀 Już wtedy wszystkiego!

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Lekki

Wart pałac Paca , a Pac pałaca. Tyle tytułem komentarza bo nie od dziś wiadomo , że przysłowia są mądrością narodu , z których warto wyciągać wnioski żeby potem nie było tak , iż po wyborach Polak będzie taki sam głupi jak i przed .

MArek
2 lat temu

Bujak się skończył już dawno. Potrzeba świeżego spojrzenia na interesy miasta. Zjazd w Ostrowie musi powstać.

Asdf
Asdf
2 lat temu

Bujak skończ już wystarczająco już nic nie zrobiłeś.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Opony sprzedawać też nie potrafił, drogi powiatowe w Ropczycach, nawet te święte -np. Barbary, dziurawe i Darłak nie widzi.

spostrzegawczy
spostrzegawczy
2 lat temu

Wszystko kiedyś ma swój koniec…Dlaczego jak pis chce dobrze dla Ropczyc, to psl mówi że to źle, a jednocześnie śle umizgi do znanej Pani, gdzie Ropczyce nie są dla niej miastem pierwszego wyboru – chęć utrzymania wpływów za wszelką cenę, do ludzi zaczyna docierać, że to nie o ich dobro chodzi, tylko aby utrzymać się na stołkach jak najdłużej.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  spostrzegawczy

Spostrzegawczy- masz rację! Tylko tej pani w całej tej układance brakuje… Pierwszy raz od zawsze zamilkła hmmm…

Katamita proboszcza
Katamita proboszcza
2 lat temu

Jakim prawem Bujak chce wydać 1 mln zł z Ropczyckiego budżetu na budowę drogi w sąsiednim Sędziszowie?!!! Przecież to jest działanie na szkodę Ropczyc

nop
nop
2 lat temu

Wojenka,urażona duma,pilnowanie własnych interesów,a kto cierpi- mieszkańcy .Panowie to niech się zastanowią co ważne.TO nie jest wasz prywatny folwark.

olo
olo
2 lat temu

Naprawdę trzeba nie mieć rozumu. Brawo bujak pomysł cudowny

Gośc
Gośc
2 lat temu

Darłak to niech się zaJmie patrolami policji w rynku w Ropczycach po godzinie 22 ale wiem że to zagrywka ze strony pisu w Ropczycach w urzędzie miejskim rządzi psl a w powiecie odpowiedzialnym za policję pis brak patroli itd śpią po krzakach a w mieście rządzi chaos może to wina bujaka nie to wina darłaka taka jest prawda przyszedł nic nie umie a chce się rzadzić ale to się skończy pis to jedna wielka mafia

OTiCO
OTiCO
2 lat temu
Reply to  Gośc

Prawie cały komentarz nie na temat poza tym że burmistrz z PSL a starosta z PIS więc szkoda tego pisania. Czytaj artykół że zrozumieniem.

Abstynent
Abstynent
2 lat temu
Reply to  Gośc

Nie pisz po pijaku…

tomek
tomek
2 lat temu

Co z tego wynika? NIC! Jak zawsze z każdej kłótni… Bujak to już nie wiadomo po co piastuje to stanowisko, robi wszystko, żeby całe to towarzystwo wzajemnej adoracji zrobiło wielki wypad z Urzędu Gminy razem z nadchodzącymi wyborami. A Starosta Darłak ma rację- budować trzeba węzeł Ropczyce w Ostrowie! 🙂 Powodzenia Panie Starosto, Ropczyce na Pana liczą!

XYZ
XYZ
2 lat temu

Pragnę zwrócić uwagę, że pomysłu Burmistrza nie poparła cała Rada Miejska. Poparło ten pomysł 10 radnych z Porozumienia Samorządowo Gospodarczego i sołtys PiS z Niedźwiady Piotr Ras. Pomysłu tego nie popierają też wszyscy mieszkańcy gminy! Nie rozumiem tych zagrywek Burmistrza. Wszystkie ręce na pokład niech ten zjazd w Ostrowie powstanie jak najszybciej.

trak5
trak5
2 lat temu
Reply to  XYZ

A co na to mieszkańcy Kolejowej i Czekaja? Też są tacy chętni, aby cały ruch na autostradę od strony Krosna poszedł między ich domami?

21
0
Would love your thoughts, please comment.x