Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Zapłacisz karę jeśli nie wymienisz pieca „kopciucha”

Nadchodzący wielkimi krokami, 2022 rok nie powita nas w uprzejmy sposób. W dwóch polskich województwach (w tym na Podkarpaciu) wchodzi bowiem w życie zakaz używania wysoko emisyjnych urządzeń grzewczych. Grzywna za posiadanie ponad 10-letniego pieca, o niższej niż 4 klasie emisji, opalanego drewnem i węglem (tzw. „kopciucha”) może wynieść nawet 5 000 złotych. W dodatku, maruderzy mogą napotkać jeszcze jeden problem. Na rynku już teraz brakuje pomp ciepła i dobrych jakościowo kotłów węglowych. Co w związku z tym? Przeczytajcie w naszym artykule.
Nie pozbyłeś się „kopciucha”? Uważaj

Silną motywacją do wymiany starych pieców na drewno i węgiel mają być zakazy ich używania, które będą wprowadzane kolejno w pozostałych województwach. Osoby, które wstrzymywały się z ta inwestycją, mogą po prostu nie zdążyć. Okazuje się, że na rynku brakuje nie tylko kotłów gazowych i węglowych, lecz również pomp ciepła. Jak zauważyła redakcja „Dziennika Gazety Prawnej” – realizacja zamówienia może potrwać nawet kilka miesięcy. To spory problem, ponieważ zakazy używania „kopciuchów” na podkarpaciu i w województwie śląskim wchodzą w życie już od stycznia. Miejmy też na uwadze, że kary mają być dotkliwe. Tym, którzy zignorują zakazy, grozi od 500 do nawet 5 000 złotych. Na wymianę „kopciucha” mieliśmy pięć lat, więc szanse na odroczenie potencjalnej grzywny są niewielkie. Jak tłumaczy Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, od 1 stycznia 2022 roku będzie to kwestia jednoznaczna: albo ktoś wymienił piec na nowoczesny, albo nie. Nie ma nic pośrodku.

Długie oczekiwanie na piece

„Na realizację zamówienia trzeba czekać w niektórych przypadkach od kilku do nawet 20 tygodni” – tłumaczy prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, Paweł Lachman, w rozmowie ze wspomnianym już wydawnictwem. Jest to spowodowane kilkoma rzeczami. Główną przyczyną jest jednak to, że dostawy półprzewodników i mikroprocesorów zostały zakłócone przez pandemię. Proceder, jakim jest stosowanie przestarzałych źródeł ciepła, jest więc zakrojony na szeroką skalę. Jak podała Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – prawie połowa źródeł ciepła zasilanych paliwem to stare piece opalane drewnem i węglem, potocznie nazywane „kopciuchami”. Urządzenia te sięgają poniżej 3 i 4 klasy emisji. Środowiska obrońców przyrody biją zatem na alarm, apelując o powszechną rozwagę. Podają zatrważającą liczbę 3 milionów urządzeń grzewczych, nie spełniających norm emisji dwutlenku węgla, które wciąż pozostają w domach jednorodzinnych.

20 komentarzy na temat “Zapłacisz karę jeśli nie wymienisz pieca „kopciucha”

 • 23 października 2021 o 20:40
  Permalink

  Za niedługo gały się ciemnocie otworzą ale będzie za późno.

  Odpowiedz
 • 23 października 2021 o 09:44
  Permalink

  Droga redakcjo, skąd bierzecie informacje na temat mozlieosc uzytkowania kotłów tylko klasy 4 i wyższej ? Sprawdzajac inne portale informacyjne jest również wzmianka o kotłach klasy 3. Jak to jest ?

  Odpowiedz
  • 24 października 2021 o 13:02
   Permalink

   Oj… Ta informacja jest dla mnie mało wiarygodna , dam przykład
   Mój sąsiad mieszka w domku socjalnym i pali śmiećmi i najtańszym węglem , straż miejska umywa ręce bo nie ma ustawy aby go ukarać . Masto nie zakupi nowego kotła dla nich bo nie mają środków . Sąsiad dalej kopci . Więc kto będzie w tej sprawie ukarany ? Miasto czy sąsiad . Jeśli ktoś ma podobną sytuację to proponuję samodzielnie skorzystać z programu czyste powietrze, wtedy można z korzyścią wyjść z sytuacji . Masto zwraca koszty , a sąsiad zostaje finansowo na plus z nowym kotłem . https://www.czystepowietrze.eu/

   Odpowiedz
 • 21 października 2021 o 14:24
  Permalink

  I bardzo dobrze 21 wiek a nie średniowiecze palą w tych piecach co popadnie

  Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 22:34
  Permalink

  A dlaczego ja, która wymieniłam piec mam nadal oddychać zatrutym przez ciebie powietrzem?

  Odpowiedz
  • 21 października 2021 o 09:23
   Permalink

   Wyprowadź się do jakiegoś ciepłego kraju tam prawdopodobnie nie palą w piecach to będziesz oddychać czystym powietrzem

   Odpowiedz
  • 21 października 2021 o 18:38
   Permalink

   Twoja wymiana pieca niczego nie zmieniła jeśli zmieniony został piec górnego spalania na taki sam tylko z nowszą tabliczką. Ludzie ruszcie głową nie tylko kasą.

   Odpowiedz
  • 22 października 2021 o 15:47
   Permalink

   A dlaczego ja, który ogrzewam prądem i poruszam się rowerem mam wdychać spaliny z Twojego samochodu? Masz natychmiast wyrzucić piec i zezłomować auto!

   Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 20:55
  Permalink

  Niech samoloty uziemia bo więcej spalin zostawiają w atmosferze niż piece . A jak wymyślają głupie prawo to niech pomagają . Bo znam bardzo dużo ludzi których ledwo stać na węgiel a co dopiero na wymianę pieca. I niby jak to mają zrobić. Następne martwe prawo.

  Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 18:28
  Permalink

  To jest wogole nieprawda !!! Że kopca stare piece !!! To się kopci z węgla do którego coś dodają !!!!! Mój sąsiad kupił w tamtym roku nowy piec ,kupiliśmy ten sam węgiel ,!!! z tej samej pryzmy i KOPCIL i u mnie i u Niego – tak samo !!!! Całą zimę .Nie wierzcie że to coś zmieni ,oczywiście mówimy o paleniu tylko węgla i drewna na podpałkę .No bo jak ktoś pali śmieci czy coś tam jeszcze innego no to już powinno być karalne .

  Odpowiedz
  • 20 października 2021 o 22:45
   Permalink

   Od ludzi pierwotnych paliło się drzewem a teraz co mamy dmuchać z zimna…?

   ?

   Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 15:30
  Permalink

  Starych domów ze starymi piecami nie przybywa… a problem z powietrzem nagle się pojawił? Buduje się nowe domy ze starmi piecami? Raczej nie… ktoś mówi że kopciuch kopciuch. Proszę bardzo, gdzie normy dla importowanego węgla? Miejskie komunikację mają problemy gdyż mniej ludzi korzysta z tego środka transportu. Popatrzcie Ile samochodów przypada na 1 rodzinę (piec mają jeden). Społeczeństwo nie jest na tyle zamożne żeby też poruszać się samochodami młodszymi niż 10lat.

  Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 11:57
  Permalink

  Piszecie że brakuje kotłów to jak to wytłumaczyć kupiłem kocioł gazowy I zamontowałem jest rok 2021a data produkcji 2018 czy nie chodzi o nakręcanie sprzedaży ?

  Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 10:30
  Permalink

  I bardzo dobrze. W końcu będzie bat na tych co tak kopcą, że oddychać nie ma czym, a w sąsiednich domach śmierdzi spalenizną. Od stycznia jak będzie taka akcja, od razu dzwonię na policję i się wyeliminuje trucicieli.

  Odpowiedz
  • 20 października 2021 o 16:20
   Permalink

   Zeby Ciebie ktoś nie wyeliminował..ha ha ha

   Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 08:46
  Permalink

  Nie lepiej nauczyć ludzi rozpalania górnego?
  Oszczędność czasu, opału i dużo mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

  Odpowiedz
  • 20 października 2021 o 21:34
   Permalink

   Tabliczki znamionowe trzyletnie sprzedaje! Dobre ,firmy rumuńskiej z pełnymi certyfikatami na piśmie aby biurwe zaspokoić! 10 pieczątek i podpisów . Nie do podważenia bo sp.zoo upadła,majątek rozkradziono a była rejestrowana na Cyprze z Urugwaju ,został tylko ten certyfikat! Polecam ….to tak na wesoło jak z komuną walczyć. Ludzie palą byle czym bo jest bieda a klimat ostry.Bogaty zainwestuje w bezobsługową wygode a tylko tępe tłuki myślą że paragrafami coś zmienią .Papier wszystko przyjmie więc se zadekretujcie bogactwo i powietrze jak w Amazonii bo Ludzie będą się kryć jak za niemca.Chcecie efektu ? To zlikwidujcie wszelkie vaty i akcyzy i przesyły od gazu i prądu a stanie się cud !

   Odpowiedz
 • 20 października 2021 o 07:56
  Permalink

  Weźcie się może za samoloty jak one zatruwają środowisko,kto mi da na nowy piec który kosztuje 12 tyś te dotacje co macie to o kant można sobie,trzeba spełnić wymogi czyli komin,kotłownie przebudować i inne duperele,a gaz jest według władz eko ciekawe też zatruwa i trwałe niszczy środowisko przy wydobyciu,spalaniu to jest taka polityka by ludzi puścić z torbami by nie było stać utrzymać dom,podwyżki prąd,gaz,woda,podatek od nieruchomości i na koniec śmieci za które już się płaci dużo za dużo,niedługo nie będziemy się myć włączać światła,grzać w domu to będzie rewolucja nowoczesności.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *