Orzech promocje

Czy Góra Ropczycka będzie „Królewska”? Wkrótce kolejne konsultacje

Ruszają konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy miejscowości Góra Ropczycka. Czy tak się stanie?
Rada zdecydowała

Podczas 40. Sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie, na jej początku, przewodnicząca Pani Teresa Waleń złożyła do porządku obrad dwa wnioski formalne, dotyczące zmiany nazwy miejscowości Góra Ropczycka na Górę Królewską. Pierwszy wniosek dotyczył zdjęcia z porządku obrad uchwały dotyczącej wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy. Drugi wniosek dotyczył  procedowania uchwały odnośnie przeprowadzenia ponownych konsultacji społecznych w tej sprawie. Pierwszy wniosek przeszedł jednogłośnie 19 głosami. Drugi wniosek zdobył identyczną ilość głosów i również został przyjęty jednogłośnie.

O co chodzi?

Jak przypomniała Pani Teresa Waleń, sprawa nie jest nowa i dotyczy potrzeb nie radnych, a samych mieszkańców Góry Ropczyckiej. Około 2 lata temu na spotkaniu sołeckim to oni zadecydowali (prawie wszyscy zebrani byli „za”) o konsultacjach społecznych w sprawie zmiany nazwy miejscowości z Góra Ropczycka na Góra Królewska.

1 marca 2020 takie konsultacje się odbyły i zdecydowana większość mieszkańców także była za tym pomysłem. Następnie działania podjęli jednak oponenci tego pomysłu, którzy zebrali 350 podpisów przeciwko niemu, przez co nie udało się procedować odpowiedniej uchwały. Uniemożliwiła to również Pandemia Covid-19.

Kiedy ponowne konsultacje?

W wyniku ustaleń, podjętych 10 lutego na sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie Małopolskim, konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy będą ponownie możliwe, jednak odbędą się w inny niż dotychczas sposób.

20 marca 2022 odbędzie się głosowanie poprzez wrzucanie głosów do urny, które potrwa od godziny 8:00 do 20:00. Uprawnieni będą mieszkańcy wsi, znajdujący się w spisie wyborców.

Pięcioosobowa komisja, wraz z przewodniczącym (którego spośród pracowników Magistratu wskaże Burmistrz) będzie nadzorować głosowanie. Warto tu zaznaczyć, że pozostałe cztery osoby wskażą sami mieszkańcy Góry Ropczyckiej. Będzie można zgłaszać kandydatów, tuż po ogłoszeniu odpowiedniego zarządzenia przez Burmistrza.

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel Małej Ojczyzny
obywatel Małej Ojczyzny
2 lat temu

Czy naprawdę nie ma innych ważniejszych spraw i problemów tylko zmiana nazwy miejscowości?
Mamy pandemię, niespokojną sytuację na wschodzie Europy, inflację, masę zamieszania związanego z Polskim Ładem a tu “owocne” dysputy czy Ropczycka czy Królewska.
Chyba, że faktycznie żyje się “miodzio” i ludzie nie mają innych problemów.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

19 komentarzy, dyskusja wrze… dzielnica, miasto… ludzie… jakich wy słów używacie? Góra Królewska, co kury asfalt rozdziobały? Co tam macie miejskiego? Wymiana dowodów na koszt starostwa? Nieee na Wasz koszt Królewicze! Ja nie życzę sobie finansować waszych fanaberii! Nie dajcie się omamić! Dalej będziecie dziurą tylko pod inną nazwą!!!!

Beata
2 lat temu

To może i ja się wypowiem, uważam że najważniejszy jest rozwój ! Dlatego nie jestem za zmianą nazwy miejscowości a za przyłączeniem jej do Sędziszowa. To naturalna kolej rzeczy…. Wtedy może Góra zacznie się bardziej rozwijać, bo poza parkiem i nowym przedszkolem nic się tutaj nie dzieje od lat! Każde miasto rozwija się jeśli są ludzie młodzi i jest praca, szkoły dla dzieci i sposoby na spędzania wolnego czasu. U nas tego brakuje, młodzi uciekają do Rzeszowa. Rozwój to nie zmiana nazwy, rozwój to powiększania terenów miasta pod inwestycje, to budowa domów, to przemysł, to turystyka, a z przykrością muszę stwierdzić że prócz pięknych ozdób choinkowych Miasto Sędziszów stoi w miejscu :/

z humorem.
z humorem.
2 lat temu

Następny Sędziszów? Wszak takiej zmiany nazwy dokonano w 1973,dodano Małopolski.Zrobiły to władze PRL przez co niektórych postrzegane jako zaborcze.Wg. myślenia co niektórych (a co ma wspólnego z Małopolską).Może być Sędziszów Ruski bo właścicielem był Odrowąż Wojewoda Ruski.Tak,nawiasem to dodana Ropczycka historycznie chroni was przed włączeniem do Sędziszowa.

Mietek
Mietek
2 lat temu
Reply to  z humorem.

w 1973??? Komuchu może ty taką nazwę wtedy wymyśliłeś . Nazwa Małopolski była dużo wcześniej. A z Małopolska ma to wspolnego że Sędziszów leży w Małopolsce a nie na żadnym Podkarpaciu. Ae tego uczą w szkole

PAN Tadeusz - Wołodyjowski
PAN Tadeusz - Wołodyjowski
2 lat temu

Może poprawniej i ,,lokalnie” ,,Góra Sędziszowska” lub na ludowo ,,Góra Sędzisza”, albo dla miejscowych ,,Góra Buczyna” ?( troche dziwnie to brzmi) , ,,Góra na Buczynie”. Co myślicie ?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Zmienić umowy w teorii się da ( przez Internet, itp.) a w praktyce WOGULE !!! przerabiałem wszystko niedawno. Zadzwoń np do PGNiG na infolinię nikt nie odbierze a po godzinie Cię rozłączą. Jesteśmy miejscowością starzejącą się, powiedz starszym osobą że będą musiały chodzić ( ktoś ich woził ) po wielu urzędach, instytucjach spędzając godziny w kolejkach (Nawet na polu pozdrawiam PGE Mielec )
, bo komuś uwidziało się zmienić nazwę.
Odnośnie PGE oni sami nie mają na tyle wyszkolonych pracowników aby rozładować kolejki w swojej placówce a co dopiero dadzą kogoś do naszej miejscowości.
Mieszkańcy nie przyszli na zebranie oddać głos bo nikt się nie spodziewał że ktoś tą głupotę poprze !
Nie ma za wiele miejsc do budowy z tym trzeba walczyć bo wnet będą tu tylko Emeryci wtedy zlikwidują Szkołę Podstawową i w tedy choć będzie się gdzie budować to nikt młody nie będzie chciał.
I jak by się nie nazywała nasza miejscowość zostanie tzw. Zabita dechami z pustostanami ale Królewska dla niektórych .

prawdaboli
prawdaboli
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Proszę nie pisać nieprawdy. Spotkanie wiejskie w marcu 2020 r. dotyczyło przyłączenia połowy wioski do Sędziszowa. Przy okazji padła propozycja zmiany nazwy miejscowości, co przegłosowano. Gmina jednak zorganizowała kolejne spotkanie wiejskie i konsultacje, były afisze i ogłoszenia z ambony o zebranie ws zmiany nazwy wsi! Każdy o tym wiedział! Mieszkańcy olali to zebranie i przegłosowano zmianę nazwy liczbą głosów 44 (wcześniej ponad 100). Formalnie gmina musiała zorganizować zebranie drugi raz by było to prawnie legalne i tak zrobiono- to była ważna kwestia obijająca się o wniosek do MSWiA.
Proszę chodzić na zebrania i nie pisać takich rzeczy. Gmina obiecała ułatwić proces wymiany dokumentów i załatwić za mieszkańców gaz (tzn. PGNiG) z tego co pamiętam, jedyny problem był z PGE (prąd) i tu obiecywano biuro mobilne w Górze, by nie jechać do Mielca! Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale coś padło o wymianie dowodów rej. samochodów i to też miało pokryć Starostwo? była o tym mowa. Wiem jak wymienia się umowy w tych dwóch spółkach i to nie jest problem, każda starsza osoba ma wnuka, wnuczkę i da się to zrobić online, umowę przysyłają do podpisu. Ale tutaj miało być inaczej o czym piszę wyżej. Zakrzyczenie prawdy nie pomoże w merytorycznej dyskusji. Proszę przeczytać moje posty poniżej.
Mieszkańcy przyszli w mniejszości (ok. 140?) osób na zebranie ws. przyłączenia połowy wioski do miasta. O mało co nie zabrakło, by Góra stała się częścią miasta. I jeśli mieszkańcy dalej będą myśleć tylko o swojej wygodzie, o obecnej krótkowzrocznej perspektywie to za kilka lat Góra Ropczycka, będzie dzielnicą miasta. A konsultacje społeczne wg tego co mówiono w 2020 r. (nie wiem jak jest teraz) to tylko opinia i nie są wiążące, gdyby chciano włączyć wieś w granice miasta. Zresztą przykład Borku Wielkiego i Wolic jest podobny – b. mała liczba osób wzięła udział w konsultacjach a i tak są już dzielnicami Sędziszowa.

Jezioro
Jezioro
2 lat temu

W rozwoju miejscowości to mogło pomóc jezioro . Byłaby droga serwisowa i to ona przejęłaby ruch z Zagorzyc i Szkodnej.Ale Urząd był przeciw budowie zbiornika,przeważył interes prywatny,a mieszkańcy Góry i Zagorzyc olali referendum,woleli żeby ktoś za nich zdecydował.To była szansa na rozwój.Wmówiono ludziom ,że ktoś zrobi na tym interes.To przypomina sytuację Ropczyc i Pilzna ,które nie zgodziły się na budowę kolei żelaznej.Wmówiono ,że kury się nie będą niosły,krowy mleka dawać nie będą ,że to wymysł szatana.Zrobili to ci ,którzy czerpali zyski z transportu konnego.Dzięki temu rozwinęła się Dębica .

prawdaboli
prawdaboli
2 lat temu
Reply to  Jezioro

Mieszkańcy kłócą się i spierają o zmianę nazwy, ale nikt nie myśli perspektywicznie, ale tylko tu i teraz. Jak nie zadba się o promocję miejscowości, odnowę zabytków itd. to skończy ona w przyszłości jako dzielnica Sędziszowa i tyle będzie z Góry Ropczyckiej, a dokumenty wtedy i tak trzeba będzie wymieniać. Zabytki się rozsypią, ostanie się tylko park. A piszę to, bo trzeba odświeżyć niektórym pamięć, że przecież zebranie wiejskie w marcu 2020 r. dotyczyło głównie przyłączenia połowy wioski do miasta, a potem wzięto by resztę bo z Góry Ropczyckiej zostałaby wydmuszka. Zmiana nazwy wsi pojawiła się przy okazji i jest to szansa, a nie głupota jak postrzegają to mieszkańcy przeciwni tej opcji. Wspomnicie moje słowa, że za kilka lat ten drugi człon nazwy o który jest spór będzie oznaczał dzielnicę miasta.

Katamita proboszcza
Katamita proboszcza
2 lat temu
Reply to  Jezioro

To jest mit. Kolej prowadzi się na możliwie prostym terenie, a Ropczyce są w dołku. Teraz nie ma to aż takiego znaczenia, bo mamy możliwość budowy nawet wielokilometrowych wiaduktów, nasypów itp, ale wtedy były tylko łopaty. Poza tym pociągi były też słabsze niż obecnie i miały by problem z wyjechaniem z takiego dołka

Mietek
Mietek
2 lat temu
Reply to  Jezioro

Kolej budowali Austryjacy i budowali w linii prostej omijając zadupia typu Pilzno i Ropczyce

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Głupszego pomysłu niż zmiana nazwy nie słyszałem! Dość już zabawy za nasza kasę!

radny
radny
2 lat temu

Lepiej nazwijcie Górą Pisowska bo widzę że nie macie na co pieniędzy wydawać i cuda wymyślacie myślę że są inne ważniejsze wydatki ;starych drzew się nie przesadza;

prawdaboli
prawdaboli
2 lat temu

Faktycznie obecna nazwa jest bezsensowna. Ropczycka? co ma wspólnego z Ropczycami? Owszem, zmiana nazwy to koszty, ale z tego co mówiono na zebraniu i tak planowano robić nową numerację domów więc zmiany i tak by były. Słyszy się głosy, że to legenda i że Góra – Królewską nigdy nie była, a czy ktoś sprawdzał protokoły wizytacyjne kurii przemyskiej, księgi parafialne? Pewnie nikt, a wszyscy wiedzą swoje, bo w niektórych starodawnych pismach jest wymieniona tylko nazwa Góra. Mieszkańcy i Ci starsi raczej sobie tego nie wymyślili. Przeciwnicy zmiany zbierali podpisy, ale na zebranie wiele osób nie przyszło, a potem pretensje, że 44 osoby były za zmianą (wcześniej ponad 100).

Gora
Gora
2 lat temu
Reply to  prawdaboli

Geneza nazwy Góra Królewska to czas utraty znaczenia Góry na rynku lokalnym na rzecz Ropczyc. Trzeba wiedzieć co to było Starostwo niegrodowe.Do czasu stworzenia urzędów w Ropczycach życie Ziemi Ropczyckiej skupiało się wokół dworu Starosty w Górze.To starosta niegrodowy był właścicielem tych ziem z nadania króla.Utworzenie urzędów przez władzę zaborczą i utrata znaczenia Góry spowodowało niechęć mieszkańców do Ropczyc,zaborców i nazwy Góra Ropczycka.Nazwa Gora Regalis nie występowała w dokumentach państwowych,wizytacyjnych Kurii Krakowskiej było natomiast Gora regalis (pół staropolskie,pół łacińskie).

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  prawdaboli

Zmiany numerów nie będzie!!!
Zmiana nazwy to i koszty własne, wszędzie trzeba pojechać osobiście prąd, gaz, banki, komunikacja, telewizja, kanalizacja, urzędy, sądy. Do tego tabliczki, pieczątki, pozwolenia na wykonywanie pracy, uprawnienia, zmiana w umowie zatrudnienia, brak rozpoznawalności w sieci. Itp
Wszędzie kolejki i opłaty dla każdego mieszkańca!!!
A później walka z pomyłkami i niezgodnościami !!!
To mało?
Królewska zapisała się w historii i niech tam zostanie. Trzeba iść do przodu a nie patrzyć w tył.

prawdaboli
prawdaboli
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Jak ktoś był na spotkaniu w marcu 2020 to wie, że gmina chciała pomóc w załatwianiu spraw związanych ze zmianą nazwy, nawet padły głosy, że będzie tu biuro PGE (prąd) by mieszkańcy nie musieli jechać do Mielca zmieniać umów. Dodatkowo urzędnicy planowali utworzyć specjalne pokoje tylko dla mieszkańców wsi, żeby przyspieszyć wymianę dokumentów itd., była o tym mowa. Nie piszcie nieprawdy, jak ktoś był na spotkaniu to wie. Najlepsze to, że mieszkańcy tylko umieją narzekać, mieć o coś pretensje, a wielu z nich nie przyszło na tak ważne zebranie! olali to, a potem podpisy i pretensje, że przegłosowano zmianę nazwy wsi, która brzmi wg mnie bezsensownie. Góra.. jaka? Ropczycka?!
Zmiana numeracji była i pewnie jest nadal planowana, mówił o tym sekretarz gminy z tego co pamiętam, bo o to mają pretensje wszyscy, od mieszkańców po kurierów i przedsiębiorców, czego wyrazem jest ulica Parkowa.
W dzisiejszych czasach wiele spraw da się załatwić online, przez telefon, pocztą więc nie pisz nieprawdy ws. zmiany nazwy. Iść do przodu to trzeba z nazwą chwytliwą, a Ropczycka taką nie jest, tym bardziej, że to nazwa w spadku po zaborcy, a nazwa Królewska przy otoczce tylu zabytków i samego parku może pomóc w promocji miejscowości. Obecne zamieszanie ze zmianą i głosy przeciwników to patrzenie dość krótkowzroczne, wg zasady “nie bo nie” i “nie, bo mi się nie chce”. Żadna miejscowość na terenie powiatu, a nawet województwa nie ma tak bogatej historii i tylu zabytków, ładnego parku.
Nie znam dokładnej historii, ale trzeba by osobiście sprawdzić w Kurii Przemyskiej i Archiwach czy była tam Góra Królewska /Regalis. Pewnie tak, bo wiele dokumentów potwierdza tą wersję, są też księgi parafialne, archiwalne, trzeba poszukać.

Prośba
Prośba
2 lat temu
Reply to  prawdaboli

Wiele to znaczy ile według Pana ,niech Pan choć kilka dostępnych przytoczy i niech Pan powie jak długo GÓRA była w Archidiecezji Przemyskiej.Pisze Pan ,że nie zna historii ,ale twierdzi ,że było wiele.

Złe_garczki
Złe_garczki
2 lat temu

Iście Królewski to tam jest smród z PGR-u

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Złe_garczki

Nie ma już PGR.Był za komuny

Ginter
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Ale smród pozostał ten sam! 😄😉

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu
Reply to  Anonimowo

Co to zmieni? Śmierdzi i tyle! Królewska? Dajcie sobie spokoj! Ktoś po prostu ma kompleksy bo jest ropczycka. Zmieńcie od razu na sedziszowska i bedzue po sprawie! A w ogóle to kiedy to metro w sedziszowie i ten port lotniczy Reganowka? Bo dworzec multimedialny już chyba w planach, zaraz za wieża widokowa?

23
0
Would love your thoughts, please comment.x