Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Jak wnioskować o dofinansowanie do fotowoltaiki?

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – tyle można dostać w ramach najnowszej odsłony programu dofinansowań do fotowoltaiki. Procedura aplikowania o środki nie jest skomplikowana. Sprawdzamy, kto może liczyć na wsparcie.

Panele słoneczne – dofinansowanie na wyciągnięcie ręki

W ramach obecnego naboru do ogólnopolskiego programu Mój Prąd, posiadacz instalacji fotowoltaicznej może liczyć na dotację w wysokości 4 tysięcy złotych. Wsparcie może jednak wzrosnąć – do kwoty 5 tysięcy, jeśli jednocześnie będziemy rozliczać inne elementy systemu. To możliwe, bo ustawodawca przewidział także możliwość aplikowania o refundację wydatków na takie urządzenia jak magazyny ciepła czy inteligentne systemy zarządzania energią. Każda z tych kategorii to inna maksymalna kwota wsparcia.  A to oznacza, że premiowane są nie tylko panele słoneczne dofinansowanie dostaniemy bowiem również na inne, kluczowe elementy. W najbardziej optymistycznym scenariuszu, sumaryczna dotacja sięgnęłaby kwoty ponad 20 tysięcy złotych.

Finansowa poduszka dla dbających o środowisko

Podobnie jak w przypadku poprzednich naborów, główna zasada jest taka, ze wsparcie otrzymują osoby, które poniosły już wydatki na fotowoltaikę. Instalacja musi być wcześniej zamontowana, a także w pełni sprawna i podłączona do systemu przesyłowego. Kolejny warunek to podpisanie umowy z dostawcą energii eklektycznej. Dzięki takiej umowie rozliczany będzie nie tylko prąd pobierany z sieci dostawcy, ale także ten produkowany w lokalnej instalacji fotowoltaicznej.

Konieczny będzie również montaż dwukierunkowego licznika prądu – to obowiązek dostawcy energii, ale wcześniej trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Warto pamiętać, że jeśli chodzi o panele słoneczne, dofinansowanie jest przyznawane jedynie na instalacje wykorzystywane do niezarobkowej produkcji prądu. Energię możemy zużywać na własne potrzeby i oddawać jej nadwyżkę do sieci. Nie można odsprzedawać jej dalej, a to oznacza, że wnioskodawca musi być, w świetle przepisów, odbiorcą końcowym. Zwróćmy uwagę na prawidłowe wypełnienie oświadczeń, podczas składania wniosku.

Fotowoltaika sposobem na podwyżki cen prądu

Nie da się ukryć, że własna elektrownia słoneczna to jeden z najlepszych sposobów na skuteczną obronę przed podwyżkami cen prądu. Jeśli moc instalacji jest dobrana prawidłowo, większość prądu na bieżące potrzeby gospodarstwa pochodzi ze słońca. Wyjątkiem są dni z niepogodą i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Fotowoltaika nie pracuje także nocą, dlatego warto zoptymalizować zużycie energii w domu.

Urządzenia dużej mocy, takie jak pralka czy zmywarka lepiej uruchamiać w środku dnia – wtedy, gdy wydajność fotowoltaiki jest największa. Po zmroku, zużycie energii warto minimalizować, bo im więcej zużyjemy w tym okresie, tym większą kwotę zobaczymy na rachunku.

 Z drugiej strony – zbyt duża moc zamontowanych paneli znacząco zwiększy koszty przedsięwzięcia, a to z kolei spowoduje, że dłużej poczekamy na amortyzację całości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x