Orzech promocje

Pielęgniarki domagają się podwyżek, ale brakuje środków. Starosta mówi o trudnej sytuacji i możliwych zwolnieniach

Jeszcze w lipcu tego roku weszła w życie sejmowa ustawa, która gwarantuje pracownikom służby zdrowia wzrost ich najniższego wynagrodzenia zasadniczego o 17-41%. Niestety ZOZ nie ma środków na zwiększenie o taką kwotę wynagrodzeń.

Podczas ostatniej sesji Starostwa Powiatowego w Ropczycach Piotr Bała przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu zapytał o te sytauację Starostę. ,,Nasz ZOZ ledwo zipie. Pan dyrektor dwoi się i troi, żeby to wszystko jakoś połapać. Za chwileczkę może mieć jednak duży problem, bo kierowany przez niego zakład może stracić płynność finansową” – zwrócił uwagę p.Bała.

Starosta odniósł się do kwestii podwyżek – padły ostre słowa

,,Ustawowo pielęgniarki mają prawo do takiego wynagrodzenia, a fizycznie dyrektor nie może tego zrealizować. Sprawa trafiła już do sądu. W takiej sytaucji to jest większość szpitali, czy nawet wszystkie szpitale w kraju.” – mówił starosta W. Darłak

Dodał także: ,,Powiem bardzo brutalnie, to wszystko jest konsekwencją tych wszystkich dodatków, które były w służbie zdrowia przekazywane w związku z koronawirusem. Jeśli w tym czasie ktoś zarabiał 20 tys. zł, a teraz musi wrócić do 5-6 tysięcy złotych miesięcznie, to czuje ból. Nie rozumie tego, choć mówione było wyraźnie, że dodatek covidowy jest tylko na czas pandemii. Nie dziwię się pielęgniarkom, że walczą o te dodatki, mimo że pandemii już nie ma. Przedziwne są ich wypowiedzi. Tam woli pracy i służenia drugiemu człowiekowi to trzeba by ze świecą szukać. “

W związku z takimi słowami wypowiedzianymi przeciwko pielęgniarkom głos zabrał ponownie Piotr Bała, na co dzień pracownik Działu Rehabilitacji w przychodni Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sędziszowie Młp.:

Sprawa dodatków covidowych to temat zamknięty. Natomiast kwestia najniższego wynagrodzenia w służbie zdrowia to zupełnie inna sprawa. Tych dwóch rzeczy nie należy łączyć. Ja i moje koleżanki i koledzy pracowaliśmy bez żadnych dodatków covidowych od pierwszego dnia pandemii. Natomiast uderzyło mnie to, co pan starosta powiedział o zaangażowaniu pielęgniarek, że go świecą szukać. Bardzo odważna teza. Proponuję, by na drugi raz zastanowił się nad tym, co mówi, bo chyba kilka osób obraził.

Starosta przeprosił:  Nie chodziło mi o zaangażowanie pielęgniarek, tylko o sam fakt powołania i pewnej misji, jaką te osoby powinny nieść. I nie mówiłem tutaj oczywiście o wszystkich. Natomiast wycofuję się ze słów o braku woli pracy  i za nie przepraszam, jeśli ktoś poczuł się urażony. Miałem na myśli to, że zawód lekarza czy pielęgniarki niektórzy traktują przez pryzmat wynagrodzenia. „Jeżeli nie dostanę takiej kwoty, to zapomnijcie o mojej dobrej pracy”, takie słowa padają.

Co dalej? Czy będą podwyżki a może zwolnienia?

Sytaucja jest bardzo trudna. Starosta zwraca uwagę na to, że z jednej strony obowiązuje ustawa, a z drugiej strony ZOZ nie ma możliwości wypłacić takich wynagrodzeń. Jeżeli dyrektor podpisze pieniądze, któe szpital ma dostać to wystarczą one w obecnej sytaucji tylko na 9 miesięcy, nie na 12 miesięcy. Jeśli jednak nie podpisze to zagrożony jest cały kontrakt.

 Jedyne co byłoby możliwe w tej sytuacji, to zwalnianie pielęgniarek, których tak nawiasem mówiąc jest trochę za dużo. Ale nikt o takim zwalnianiu nie mówi, ani też mówić nie chce. Niemniej jednak jeśli nie zwiększymy kontraktu, to może i tak trzeba będzie zrobić. Nie wiem. To będą trudne decyzje po stronie dyrektora. Parlamentarzyści są o tym poinformowani, wiedzą o tym.  Sytuacja jest trudna i nie wiadomo, w którym kierunku się rozwinie. – podkreślił Witold Darłak na sesji.

Starosta poinformował na koniec, że zajmują się problemem. Byli już na rozmowach w NFZ, teraz wybierają się do Ministerstwa Zdrowia. Czekają też na krok władz rządzących.

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Archiwum X
Archiwum X
1 rok temu

To niech starosta się zrzeknie części swojego wynagrodzenia i niech traktuje swoje obowiązki jako cześć „pewnej misji”. „zawód pielęgniarki niektórzy traktują przez pryzmat wynagrodzenia” – niech pielęgniarki zaproszą pana starostę niech zobaczy jak to wszystko wygląda może się spodoba i potraktuje to jako cześć „pewnej misji” i się zaangażuje w pomoc drugiemu.
„Jedyne co byłoby możliwe w tej sytuacji, to zwalnianie pielęgniarek, których tak nawiasem mówiąc jest trochę za dużo.” – brak słów i mniejmy nadzieję że te słowa zostaną zapamiętane.
Tak postępuje godny zarządca?!

Jola Wojtas
Jola Wojtas
1 rok temu

Policjanci co roku mają po 20 % a my?

jbpis
jbpis
1 rok temu

na impreze kasa była

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

część pielęgniarek dostała obniżki zamiast podwyżek, no i jeszcze starosta im naubliżał i pogroził zwonieniami. Taki to gospodarz

Agata
Agata
1 rok temu

Niech powie lepiej ile ona zarabia, przypuszczam, że więcej niż pielęgniarki z obowiązującymi podwyżkami, a pielęgniarki mają znacznie większe odpowiedzialność i w wielu przypadkach są lepiejnwyksztalcone

mietek
mietek
1 rok temu
Reply to  Agata

Wynagrodzenie zasadnicze (5,5-krotności kwoty bazowej): 9 841,81 zł
Dodatek funkcyjny (1,9-krotności kwoty bazowej): 3 399,90 zł
Dodatek specjalny (30% sumy w. zasadniczego i d. funkcyjnego): 3972,51 zł
Dodatek za wieloletnią pracę (20% w. zasadniczego): 1968,36 zł
Łączne wynagrodzenie: 19 182,58 zł*
*Podane kwoty są kwotami brutto.

anonim
1 rok temu

Ot w całej okazałosci sprzedawca opon!!!!!!!!!!!!!

mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

Niech w końcu ktoś powie ile TERAZ miesięcznie w naszym ZOZ-ie średnio z dodatkami zarabia personel: lekarz, pielęgniarka, pracownik administracyjny, z małym, średnim i dużym stażem. Społeczeństwo oczekuje takich danych. Bo ciągle słychać mało, mało. Każdy mieszkaniec za pomocą Waszego portalu jak się dowie sam oceni i porówna do swoich pensji i obowiązków.

Robert
Robert
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

Pan starosta po raz kolejny się kompromituje swoimi wypowiedziami. Buta, arogancja i słoma z butów wychodzi.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

palu
szkie
m kliknąć na bip pielęgniarki radnej w Gminie Ropczyce i wyjdzie że zaraba 20% tego co starosta a teraz jej jeszcze obniżyli- tacy gos
podarze w powiecie i w kraju

Agata
Agata
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

Niech Pan ujawni swoje zarobki. Przypuszczam, że są znacznie wyższe niż pań pielęgniarek z obecnie obowiązującymi stawkami, a praca pielęgniarek jest znacznie bardziej odpowiedzialna, zapewne także wiele tych pań pielęgniarek jest znacznie lepiej wykształcona niż Pan. Dlaczego mają zarabiać mniej niż Pan?

Proste
Proste
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

Nir rozumiem. Jeśli nie ma pieniędzy to zamknąć. Nikt nie b8 pracował za pół darmo.

M
M
1 rok temu

To nie domaganie się o podwyżki tylko o realizację zobowiazań wynikających z uchwalonej i przyjętej ustawy.Proszę się zaznajomić z otwartym listem do Starosty w ubiegło tygodniowym numerze Reportera.

Grzniem
Grzniem
1 rok temu
Reply to  M

no i racja bo inny zarobi 2500 zl i nie protestuje, jesli zacznie to go zwolnia bo nie pracuje w budżetówce

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Jak ustawowo starostowie i wicestarostowie mieli podwyżkę to jakoś się fizycznie środki znalazły… CIEKAWE!!!!!

16
0
Would love your thoughts, please comment.x