Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Uwaga! Oszuści potrafią przez telefon naśladować głos twoich bliskich.

Ostrzeżenie przed oszustwem metodą na wypadek bliskiej osoby

Oszustwa telefoniczne stają się coraz bardziej powszechne, a oszuści są coraz sprytniejsi w swoich działaniach. Jedną z najnowszych metod, na którą trzeba uważać, jest oszustwo na wypadek bliskiej osoby. W ramach tej metody oszuści zbierają informacje o osobach, które chcą oszukać, a następnie podszywają się pod ich bliskich, wykorzystując nagrany wcześniej głos osoby bliskiej.

Jeden z czytelników opisał nam swoją historię, kiedy otrzymał “telefon od siostry” (numer który się wyświetlił był numerem siostry), i w słuchawce usłyszał zrozpaczony głos siostry o rzekomym tragicznym wypadku którego była udziałem. Oszuści musieli wcześniej zbierać informację o rodzinie bo bardzo dobrze wiedzieli o mężu siostry i jej dzieciach. Próbowali wyłudzić 100 000 zł na “pomoc prawną dla siostry”.
Czytelnik zadzwonił do męża siostry żeby potwierdzić tą informację i tak wykrył to oszustwo.

Jak działa to oszustwo? Przede wszystkim oszuści zbierają informacje o swojej ofierze. Mogą to być informacje, które udostępniają publicznie, na przykład na portalach społecznościowych, ale także informacje pozyskane drogą nielegalną, np. poprzez phishing. Kiedy oszuści mają już potrzebne informacje, dzwonią do swojej ofiary, podszywając się pod bliską jej osobę. Podczas rozmowy oszuści wykorzystują specjalne programy, które w czasie rzeczywistym potrafią udawać głos znajomej osoby. Dzięki temu osoba, z którą rozmawiają, myśli, że faktycznie rozmawia z bliskim, a nie z oszustem.

Dodatkowo oszuści podszywają się także pod numer bliskiej osoby, który widzi ofiara dzwoniąca na swój telefon. Osoba, która odbiera połączenie, nie ma więc powodów, by podejrzewać, że to oszuści. Ponadto, gdy słyszy znajomy głos, nie zastanawia się, czy to faktycznie jego bliski, czy ktoś inny.

Jak można się uchronić przed oszustwem na wypadek bliskiej osoby? Przede wszystkim należy uważać na podejrzane połączenia. Jeśli połączenie wydaje się podejrzane, należy poprosić o potwierdzenie tożsamości osoby dzwoniącej. Można też próbować ponownie nawiązać kontakt z osobą, którą rzekomo reprezentuje oszust.

Poniżej prezentujemy film w którym pokazane są możliwości takiej zmiany głosu na przykładzie znanych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *