Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Powiat otrzymał dofinansowanie na remont drogi Lubzina-Okonin. Czy mieszkańcy doczekają się bezpiecznej drogi?

Samorząd powiatu ropczycko-sędziszowskiego poinformował o otrzymaniu kolejncyh dotacji na kosztowną inwestycję jaką jest rozbudowa drogi Lubzina – Okonin. Czy teraz będzie już bezpieczniej?

Przypomnijmy, że powiat ma już kosztorys na ponad 16 mln zł. W lutym Starosta Witold Darłak poinformował, że udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 50% kosztów, czyli ponad 8 mln.

Teraz samorząd pozyskał dofinansowanie z programów Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg oraz Rządowy Fundusz Polski Ład edycja VI.

Poniżej szczegółowe informacje o dofinansowaniach i zakres prac.

RZĄDOWY FUNDUSZ ROZWOJU DRÓG

„Rozbudowa drogi powiatowej Nr 1345R Lubzina – Okonin wraz z niezbędną infrastrukturą i przebudową sieci – Etap I”

Koszt całkowity:3 386 185, 00 zł

Dofinansowanie: 2 031 711, 00 zł

Udział własny: 1 354 474, 00 zł

Zakres planowanych robót obejmuje budowę chodnika wraz z poszerzeniem jezdni do szerokości 6,0 m w ciągu drogi powiatowej Nr 1345R Lubzina – Okonin w m. Lubzina na długości 515m (odcinek od skrzyżowania z drogą krajową Nr 94). W ramach inwestycji zostanie także wykonany kanał technologiczny, przebudowany system odwodnienia drogi, przebudowany przepust pod koroną drogi, zjazdy do sąsiadujących nieruchomości oraz przejście dla pieszych o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa.

RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH – EDYCJA SZÓSTA

„Rozbudowa drogi powiatowej Nr 1345R Lubzina – Okonin wraz z niezbędną infrastrukturą i przebudową sieci – Etap II”

Koszt całkowity: 4 000 000, 00 zł

Dofinansowanie: 3 920 000, 00 zł

Udział własny: 80 000, 00 zł

Zakres inwestycji obejmuje rozbudowę drogi powiatowej Nr 1345R Lubzina – Okonin w miejscowości Okonin. W ramach inwestycji planuje się wykonać budowę chodnika dla pieszych na długości 885m o szerokości 2,0 m, normatywne poszerzenie jezdni wraz z wykonaniem nowej nawierzchni bitumicznej na całej szerokości (2×3,0m), przebudowę systemu odwodnienia drogi, zabudowę rowu na kanalizację deszczową wraz z przykanalikami odprowadzającymi wody opadowe z chodnika i jezdni, przebudowę zjazdów. Planowana jest również budowa kanału technologicznego na całej długości odcinka. Droga obecnie nie posiada parametrów technicznych i nośności właściwych dla drogi klasy Z. Droga z uwagi na swoje połączenie z drogą krajową Nr 94 oraz drogą wojewódzką Nr 986 Tuszyma – Ropczyce – Wiśniowa stanowi faktycznie tzw. „małą obwodnicę” Ropczyc, generuje tym samym duży ruch. Planowana inwestycja wpłynie pozytywnie na sytuację mieszkańców zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. – czytamy na stronie starostwa.

Czy teraz będzie bezpieczniej?

Mieszkańcy obawiają się, że ta duża inwestycja mimo wszystko nie poprawi bezpieczeństwa. Z zakresu prac wynika, że chodnik zostanie wykonany tylko na dwóch odcinkach – około 500 m w Lubzinie i 800 m w Okoninie. Nadal to nie rozwiązuje kwestii bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza dzieci w drodze do szkoły. Natężenie na drodze jest ogromne, a większość kierowców to turyści w drodze na Bieszczady, którzy nie znają tutejszych dróg, a także często nie przestrzegają ograniczenia prędkości. Droga jest wąska to fakt, ale poszerzenie jej bez budowy chodnika, sprawi, że kierowcy będą mieli jeszcze lepsze warunki do szybszej jazdy.

Czy musi dojść do tragedii, żeby ktoś wkońcu zobaczył jak niebezpieczne dla mieszkańców stało się użytkowanie tej drogi? Drogi, która miałą stanowić dojazd do naszych domów, do szkoły, kościoła. Drogi, która miała nam i naszym dzieciom ułatwić funkcjonowanie i poprawić warunki podróży. – przekazała jedna z mieszkanek Lubziny (Lubzina Przymiarki).

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Piszcie pisma, prośby itp, każdy metr chodnika poprawia bezpieczeństwo, może uda się Wam wywalczyć choćby odrobinę więcej. Powodzenia!

Wojtek
Wojtek
7 miesięcy temu

kolejna inwestycja powiatu, która nie poprawi bezpieczeństwa na drogach, ponieważ poszerzanie drogi i wykonanie nowej nawierzchni zwiększa owszem komfort kierowców i powoduje że będą jeździli o wiele szybciej a co z pieszymi, co z dziećmi które tamtędy codziennie chodzą do szkoły? Po raz kolejny czeka się na tragedię! Jest dzisiaj wiele sposobów na poprawienie bezpieczeństwa pieszych ale ciągle podstawowym są chodniki, których brak przy naszych drogach. Myślę że w końcu wlodarze powinni o tym myśleć przygotowując kolejne projekty remontów dróg, bo drogi naprawdę mamy coraz lepsze, ale nie bezpoeczniejsze!!!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x