Orzech promocje

Nazywano ją mamą – losy niezwykłej położnej z Auschwitz-Birkenau

W sobotę, 9 marca w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach Scena Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego odegrała spektakl „Nazywano ją mamą” w reżyserii profesora Janusza Pokrywki.

W zbudowanej przestrzeni scenicznej widzowie poznawali losy niezwykłej położnej, Stanisławy Leszczyńskiej, która w Auschwitz-Birkenau, jako więźniarka, odebrała około 3 tysiące porodów. Wszystkie dzieci przyszły na świat żywe i zdrowe. Główna bohaterka ukazana w tym niepowtarzalnym człowieczeństwie jest osobą zwyczajną, ujmującą. Stanisława Leszczyńska zmarła 11 marca 1974 roku. W 50. rocznicę jej śmierci, a więc 11 marca br. w archidiecezji łódzkiej został oficjalnie zamknięty diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego nazywanej przez współwięźniarki obozu koncentracyjnego „aniołem życia” lub „mateczką” Stanisławy.

Ponury, godny zapomnienia co do całości wydarzeń obozowych temat, dzięki poetyckiemu zobrazowaniu, miał moc poruszającą wrażliwość artystyczną u widzów, szczególnie, że widownię w zdecydowanej większości wypełniły pielęgniarki i położne z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie, pracujące na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Prapremiera spektaklu miała miejsce 5 lutego 2024 r. i była zwieńczeniem 44 lat pracy Sceny Propozycji, która jest obecnie teatrem akademickim, funkcjonującym pod patronatem Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Oprac. Agnieszka Ochał (PCEK)

zdjęcia PCEK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x