Orzech promocje

Remont drogi gminnej relacji Bukowina Las Majdan – Klęczany w miejscowości Klęczany

Dziś Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć podpisał umowę z wykonawcą na realizację zadania ,,Przebudowa drogi gminnej nr 107621 R relacji Bukowina Las Majdan – Klęczany w miejscowości Klęczany”.

Gmina Sędziszów Małopolski w roku 2022 złożyła wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Wniosek został pozytywnie oceniony jednak z uwagi na ograniczony limit środków wniosek ten znalazł się na pierwszej pozycji listy rezerwowej. W związku z uwolnieniem środków inwestycja ta, w roku 2023 otrzymała dofinansowanie na jej realizację w wysokości 1 571 942 zł co stanowi 63,63% wartości całej inwestycji.

,,Jest to inwestycja niezwykle istotna z punktu widzenia rozwoju zarówno Miasta i Gminy Sędziszów Małopolski, jak i miejscowości Klęczany. W pobliżu tej drogi następuje intensywny rozkwit budownictwa jednorodzinnego, a usprawnienie komunikacji oraz poprawa bezpieczeństwa pieszych będzie dodatkowym atutem tego miejsca.“-Bogusław Kmieć.

Koszt inwestycji

W styczniu bieżącego roku ogłoszony został przetarg i wyłoniono wykonawcę. Koszt opracowania dokumentacji to 43 050 zł, a koszt realizacji inwestycji zgodnie z zapisami umowy: 2 470 442,74 zł. Kwota dofinansowania wyniosła 1 571 942 zł. (środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020). Termin realizacji inwestycji zgodnie z zapisami umowy to 240 dni od dnia podpisania umowy.

Zakres zadania

W ramach inwestycji przebudowana zostanie jezdnia na odcinku 919 m poprzez rozbiórkę istniejących warstw nawierzchni na całej jej szerokości i wykonanie nowych warstw konstrukcyjnych podbudowy oraz warstw wiążącej i ścieralnej z betonu asfaltowego o szerokości 5,0 m wraz z wymaganymi poszerzeniami na łukach. Wykonane zostanie pobocze lewostronne o szerokości 0,75 m utwardzone kruszywem łamanym, a po prawej stronie drogi wybudowany zostanie chodnik o szerokości 2,0 m (nie wliczając krawężnika i obrzeża) z kostki betonowej.  Istniejące rowy poddane będą przebudowie poprzez wykonanie przesunięcia poprzecznego i częściowego umocnienia po stronie lewej, natomiast rów po prawej stronie zostanie zlikwidowany. Odwodnienie drogi do przebudowanego rowu przydrożnego po stronie lewej. Zakres robót obejmuje również przebudowę zjazdów indywidualnych i publicznych, które wykonane zostaną z kostki betonowej, kruszywa, a także o nawierzchni bitumicznej.

zdjęcia Fb Bogusław Kmieć

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
3 miesięcy temu

Ale szybkie działania, bogu dzięki za wybory!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x