Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Ważą się losy radnej z Ropczyc.

Radny nie może być ławnikiem, bo wygaśnie jego mandat…

W lipcu br. Urząd Wojewódzki przeprowadził kontrole realizacji działalności Rady Miejskiej w Ropczycach w zakresie wyborów ławników sądowych.

W trakcie kontroli stwierdzono, że radna p. Maria Golenia, która pełni także funkcje wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Ropczycach nie zrzekła się z funkcji ławnika w odpowiednim czasie tj. w okresie 3 miesięcy od dnia objęcia funkcji radnej.

Wojewoda Podkarpacki uznał, że radna nie przestrzegając 3 miesięcznego terminu ustawowego na zrzeczenie się z funkcji ławnika naruszyła zakaz ustawy i wniósł do przewodniczącego Rady Miejskiej w Ropczycach o przyjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu.

Urzędnicy przygotowali projekt uchwały stwierdzający wygaśnięcie mandatu. Rada debatowała nad nim podczas wczorajszej sesji 17. września 2019r.

Przewodniczący rady Grzegorz Bielatowicz wyraził swoje niezadowolenie i dezaprobatę. Poinformował m.in., że radna Maria Golenia od wyborów nie wykonywała funkcji ławnika, nie uczestniczyła też w rozprawach i naradach. Rezygnację radna złożyła z własnego poczucia obowiązku, ale z nieco przekroczonym terminem trzech miesięcy – dodaje ( pismem z dnia 15. kwietnia br. z Sądu Okręgowego została odwołana z funkcji ławnika).

Sama radna, nie komentowała projektu uchwały.

Natomiast radny Dariusz Skórski wyraził swoje niezadowolenie, że radna z tak ogromnym poparciem społecznym i tak wspaniale działająca na rzecz społeczności lokalnej przez niedopatrzenie prawdopodobnie wkrótce straci mandat. Zaznaczył, że ktoś w gminie powinien czuwać nad przestrzeganiem takich przepisów (tutaj wini prawników gminy), gdyż sama pani Maria Golenia, która jest z zawodu położną nie musi znać się na wszystkich przepisach jak właśnie było w tej sytuacji.

Ostatecznie na wczorajszej sesji 17.09 br. radni nie poparli uchwały o wygaśnięciu mandatu pani Marii Golenia. Za głosowało 9 osób, przeciw 11 a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Na skutek nieprzyjęcia uchwały przez Radę zarządzenie zastępcze w tej sprawie wyda wojewoda.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Poirytowany radny D. Skórski, zapytał panią mecenas dlaczego przez ostatnie 6 lat będąc zatrudniona w gminie, nie wychwyciła tego, że uchwała naruszająca orzecznictwo sądów ciągle obowiązywała? Wspomniał także sytuację, z radną Marią Golenia, gdzie radni nie podjęli uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu (pisaliśmy o tym TUTAJ). […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x