Orech promocje

Młodzież z zagranicy mieszka i uczy się w Sędziszowie Młp.

Przylecieli między innymi z Indonezji, Turcji i Włoch, żeby uczyć tolerancji i poznać naszą kulturę i język. Licealiści biorą udział w wymianie międzykulturowej AFS (American Fields Service).

W Sędziszowie Młp. są od września, gdzie uczą się w LO im. ks. Piotra Skargi i mieszkają u rodzin z tego miasta:

 • Doğa Turhan (15 lat, Turcja),
 • Elena Maria Caviglia (17 lat, Włochy),
 • Mar’atul Ansar (Nanda) (17 lat, Indonezja)

Uczennica z Indonezji, po 3 miesiącach nauki i pobytu w Sędziszowie Młp. wraca do domu, zaś Doğa  i Elena pozostają w Sędziszowie na dłużej.

Wymiana międzynarodowa w LO w Sędziszowie Młp. realizowana jest od 2013 r., kiedy to pierwszym gościem była uczennica z Niemiec – Karla. Dziś to już swojego rodzaju tradycja, bo z roku na rok do sędziszowskiego LO przyjeżdżają inni uczniowie z różnych miejsc na świecie m.in. z USA, Meksyku, Hongkongu, Francji i Niemiec. Na taką wymianę do Niemiec wyjechał także uczeń sędziszowskiego LO, co pokazuje, że nasza młodzież także może wyjechać, poznawać inną kulturę, język i zawierać nowe przyjaźnie.

Wszystko to jest możliwe dzięki ogólnoświatowej organizacji AFS, której centrala znajduje się w USA a jej polski oddział jest w Krakowie. To właśnie oni tworzą „bazę” dla uczniów z zagranicy i z Polski, którzy chcą na taką wymianę wyjechać do innego kraju.

Program ten pozwala młodzieży w wieku 15-18 lat spędzić trzy, sześć lub dziesięć miesięcy za granicą, poznawać daną kulturę, zwyczaje i język.  Głównym jego celem jest edukacja międzykulturowa ponad podziałami politycznymi, religijnymi i narodowościowymi.

Wyjazd nie jest darmowy – wręcz przeciwnie dosyć kosztowny i to rodzice licealistów muszą zapłacić (nawet kilka tysięcy euro za 10 miesięcy). Finansują też przejazdy i kieszonkowe. Koszty związane z nauką, koszty lokalnego transportu i ubezpieczenia pokrywa AFS.

By przyjmować uczniów z innych krajów, potrzebne są rodziny, które chciałyby ugościć kolejnych licealistów przyjeżdżających do Sędziszowa Młp. Rodzina goszcząca zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie.

Źródło zdjęć: LO w Sędziszowie Młp. i TV Sędziszów Młp.

2 komentarze na temat “Młodzież z zagranicy mieszka i uczy się w Sędziszowie Młp.

 • 24 listopada 2019 o 21:42
  Permalink

  I super!!!!! Szkoda, że takich możliwości nie było jak ja chodziłem do szkoły!!!!

  Odpowiedz
  • 25 listopada 2019 o 22:08
   Permalink

   Można spróbować gościć. Niesamowita przygoda!!!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *