Od dzisiaj jazda „na suwak” i “korytarz życia” obowiązkowe.
Dziś 6. grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. „jazdy na suwak”.
W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda a dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły dotrzeć „na czas”.
Jak utworzyć „korytarz życia”?
Obowiązek tworzenia korytarza życia, aby umożliwić swobodny przejazd służb ratowniczych i pojazdom uprzywilejowanym dotyczy kierowców poruszających się drogą:
- z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku – będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni,
- w przypadku, gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy jadący lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pasami sąsiednimi – na prawo.
O co chodzi z „jazdą na suwak”?
Przepis ten precyzuje sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie.
W przypadku, gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku jazdy (z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania), kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi – który znajduje się na pasie „z przeszkodą” zmianę tego pasa na sąsiedni (mający kontynuacje).
Mówiąc wprost kierujący, który dojedzie do końca pasa – nie wcześniej – uzyskuje pierwszeństwo przed pojazdem na sąsiednim pasie ruchu z kontynuacją jazdy. Jest w uprzywilejowanej sytuacji i musi zostać wpuszczony przez kierującego jadącego obok.
Jednocześnie należy wskazać, że dla stosowania nowej zasady „jazdy na suwak” muszą zaistnieć jednocześnie dwa warunki:
- Musi występować znaczne zmniejszenie prędkości, a więc zazwyczaj będzie to spowolnienie „zatorem drogowym”, w którym pojazdy stoją lub poruszają się z niewielką prędkością. Przyczyną zatoru drogowego może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp.,
Warto podkreślić, że zasada „jazdy na suwak” nie znajduje zastosowania w przypadku istotnego zmniejszenia prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, gdy ta zmniejszona prędkość będzie nadal wyższa, niż w przypadku zatoru drogowego (np. przypadek spowolnienia ruchu z 90 km/h do 40 km/h). Co istotne, zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania również w przypadku dojeżdżania do końca pasa włączania (np. na autostradzie), jeżeli nie występuje zator drogowy. - Miejsce wjazdu zostało wyraźnie określone jako miejsce (końcowy odcinek pasa ruchu) bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu. Chodzi o to, aby uniknąć próby zmiany pasa ruchu jednocześnie przez kilku kierowców w kilku miejscach, co nie sprzyja niewątpliwie płynności ruchu.
Zachęcamy do obejrzenia filmu ⬇️