Orzech promocje

Od dzisiaj jazda „na suwak” i “korytarz życia” obowiązkowe.

Dziś 6. grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. „jazdy na suwak”.

W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda a dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły dotrzeć „na czas”.

Jak utworzyć „korytarz życia”?

Obowiązek tworzenia korytarza życia, aby umożliwić swobodny przejazd służb ratowniczych i pojazdom uprzywilejowanym dotyczy kierowców poruszających się drogą:

  • z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku – będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni,
  • w przypadku, gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy jadący lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pasami sąsiednimi – na prawo.
O co chodzi z „jazdą na suwak”?

Przepis ten precyzuje sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie.

W przypadku, gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku jazdy (z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania), kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi – który znajduje się na pasie „z przeszkodą” zmianę tego pasa na sąsiedni (mający kontynuacje).

Mówiąc wprost kierujący, który dojedzie do końca pasa – nie wcześniej – uzyskuje pierwszeństwo przed pojazdem na sąsiednim pasie ruchu z kontynuacją jazdy. Jest w uprzywilejowanej sytuacji i musi zostać wpuszczony przez kierującego jadącego obok.

Jednocześnie należy wskazać, że dla stosowania nowej zasady „jazdy na suwak” muszą zaistnieć jednocześnie dwa warunki:

  1. Musi występować znaczne zmniejszenie prędkościa więc zazwyczaj będzie to spowolnienie „zatorem drogowym”, w którym pojazdy stoją lub poruszają się z niewielką prędkością. Przyczyną zatoru drogowego może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp.,
    Warto podkreślić, że zasada „jazdy na suwak” nie znajduje zastosowania w przypadku istotnego zmniejszenia prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, gdy ta zmniejszona prędkość będzie nadal wyższa, niż w przypadku zatoru drogowego (np. przypadek spowolnienia ruchu z 90 km/h do 40 km/h). Co istotne, zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania również w przypadku dojeżdżania do końca pasa włączania (np. na autostradzie), jeżeli nie występuje zator drogowy.
  2. Miejsce wjazdu zostało wyraźnie określone jako miejsce (końcowy odcinek pasa ruchu) bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu. Chodzi o to, aby uniknąć próby zmiany pasa ruchu jednocześnie przez kilku kierowców w kilku miejscach, co nie sprzyja niewątpliwie płynności ruchu.

Zachęcamy do obejrzenia filmu ⬇️

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x