Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

1000 zł kary za brak rejestracji pojazdu w terminie

Od 1. stycznia 2020 weszły w życie nowe przepisy wymuszające na kierowcach rejestracje pojazdu do 30 dni od zakupu. Za niedopełnienie tego obowiązku grozić będzie kara nawet 1000 zł.

Kary dla właściciela pojazdu, który w ciągu 30 dni nie złoży wniosku o jego rejestrację, a także o wyrejestrowanie pojazdu ma zobligować kierowców do terminowego dopełnienia formalności.

Strach przed karami pieniężnymi spowodował końcem grudnia 2019 r. ogromne kolejki w Wydziale Komunikacji w Ropczycach. Jednak panika jest zupełnie nie potrzebna.

Nowe przepisy dotyczące kupna lub sprzedaży auta obowiązują od 1 stycznia 2020r. Dopiero od tego dnia jest obowiązek zgłaszania tego faktu przez kierowców w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji.

Kary za niedopełnienie tych czynności wynosić będą od 200 do 1000 zł. a ich wysokość będzie zależna:

  • od czasu jaki upłynął od wymaganego terminu rejestracji lub wyrejestrowania,
  • a także które to uchybienie z kolei.

Tak więc, zgodnie z przepisami nowej ustawy, osoba która sprzedaje samochód powinna w terminie 30 dni przyjść do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu i w wydziale komunikacji zgłosić transakcję.

Ten sam obowiązek dotyczy kupujących, którzy powinni zarejestrować pojazd. Jeśli samochód jest uszkodzony lub nie ma badań technicznych, należy jedynie zgłosić kupno. Miesiąc na zgłoszenie od chwili sprowadzenia do kraju samochodu ma osoba, która kupiła go w innym państwie UE.

Nowe przepisy mają przyczynić się do przestrzegania przez kierowców obowiązku złożenia wniosku o rejestrację, wyrejestrowanie pojazdu w określonym terminie, terminowe zawiadomienie o nabyciu, zbyciu pojazdu czy zmianie stanu faktycznego w dowodzie rejestracyjnym.

Nauka Jazdy Robert Koza
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x