Orech promocje

Tablica upamiętniająca Armię Ochotniczą w Sędziszowie Młp. – jedyna taka na Podkarpaciu

Właśnie mija 100 lat od zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. Udało się to osiągnąć dzięki mobilizacji społeczeństwa. W Sędziszowie Małopolskim odbyły się uroczystości w hołdzie dla Armii Ochotniczej.

3 lipca 1920 Rada Obrony Państwa wydała odezwę do narodu pt. Obywatele Rzeczypospolitej! Ojczyzna w potrzebie! – wzywającą wszystkich zdolnych do noszenia broni, by dobrowolnie zaciągali się w szeregi armii, stwierdzając, że za ojczyznę każdy w Polsce z własnej woli gotów złożyć krew i życie. Odzew społeczny był niezwykle silny. Zgłosiło się ponad 100 tys. ochotników.

18 lipca 2020 roku na budynku biblioteki przy ul. Fabrycznej w Sędziszowie Małopolskim odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom ochotnikom z Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. W uroczystości uczestniczył m.in. dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. Podkreślił on, że w Polsce jest zaledwie kilka takich tablic upamiętniających Armię Ochotniczą, zaś na Podkarpaciu jest to jedyna.

3 komentarze na temat “Tablica upamiętniająca Armię Ochotniczą w Sędziszowie Młp. – jedyna taka na Podkarpaciu

 • 23 lipca 2020 o 22:00
  Permalink

  Część i Chwała ! Przy tej okazji aż prosi się aby zmienić nazwę tej ulicy, bo godnych patronów nie brakuje , zwłaszcza tych , którzy oddali życie za Ojczyznę walcząc z bolszewikami.

  Odpowiedz
  • 25 lipca 2020 o 15:06
   Permalink

   Hamuj, hamuj spóźniony rewolucjonisto. Dopiero co nadano nazwy ok. 100 ulicom, trzeba było wówczas zgłaszać swoje propozycje. Konia z rzędem temu, kto się dziś połapie, gdzie ulica Słowikowa, a gdzie Brzoskwiniowa. Nazwy ulic, oprócz upamiętnienia, mają mieć charakter porządkujący i ułatwiający życie mieszkańcom, a nie być odpowiedzią na chwilowe emocjonalne wzmożenie „internetowego patrioty”.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *