Orzech promocje

Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków w Wielopolu Skrzyńskim

1 listopada 2022 roku na cmentarzach parafialnych w Wielopolu Skrzyńskim tamtejsza Parafia p.w. NMP Wniebowziętej organizuje kwestę, z której środki zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków.

Jak było rok temu?

W ubiegłym roku zebrano 6714,90 zł. W akcję włączyła się ponadto młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która zebrała podczas dwóch kwest 2983,10 zł. Dało to wynik 9698 zł.

Na renowację nagrobków Ks. Józefa Radoniewicza oraz Ks. Chadalskiego i rodziny Chadalskich parafia pozyskała dotację w wysokości 12 tys. złotych z budżetu Gminy.

Istotne zadanie

4 maja 2022 roku została podpisana umowa z wykonawcą, która obejmuje:

  • Kompleksowy remont konserwatorski nagrobka Ks. Józefa Radoniewicza z 1921 r., wykonanego z piaskowca. Zakres prac obejmował również impregnację i wykonanie fundamentu;
  • Kompleksowy remont konserwatorski nagrobka Ks. Aleksandra Chadalskiego i Rodziny Chadalskich – neogotycki nagrobek z XIX w., wykonany z piaskowca i marmuru, o wymiarach 300x77x60 cm, w formie pionowej kapliczki zamkniętej łukiem zwieńczonej pierwotnie krzyżem (obecnie go brakuje). Prace obejmowały także odtworzenie brakujących elementów i impregnację.

Pierwszy etap zadania, związany z konserwacją nagrobków jest zakończony. Wynagrodzenie wykonawcy za całość prac wynosi 33 143 zł brutto. Na udzielone roboty wykonawca udzielił 7 letniej gwarancji. Dodajmy, że prace są nadzorowane przez Konserwatora Zabytków, zaś odbiór inwestycji planowany jest około 10 listopada 2022.

Trzeba dokończyć to zadanie

20 tys. złotych zostało wypłacone wykonawcy po pierwszym etapie. Kwesta jest przeznaczona na zakończenie powyższego zadania.

W razie, gdy zebrana kwota przewyższy budżet zadania, będzie wykorzystana w przyszłym roku na remont pozostałych zabytkowych nagrobków, które będą sukcesywnie odnawiane. Oprócz wspomnianych dwóch nagrobków, w 2021 roku wpisano do Rejestru Zabytków jeszcze cztery: rodziny Stadników, ks. Ignacego Wajdy, Marii Pasellowej, a także Franciszki Hallauer. Wszystkie wymagają pilnego remontu.

Uratuj od zapomnienia

Organizatorzy proszą o zaangażowanie się w tegoroczną kwestę pod hasłem „Ratujmy od zapomnienia”, która odbędzie się przy głównych bramach cmentarza 1 listopada 2022 roku od godz. 8:00. Osoby chętne do kwestowania mogą się zgłaszać pod numerem telefonu: 603 188 205.

Można także wpłacić datek na parafialne konto bankowe, wydzielone na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków:

Bank Spółdzielczy w Wielopolu Skrzyńskim: 18 9173 0002 0000 0521 2000 0010

Źródło zdjęć: FB Marek Tęczar

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x