Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Będzie rondo imienia Albiny Kuraś w Ropczycach. Radni zagłosowali

Podczas dzisiejszej sesji ropczyccy radni głosowali nad uchwałą nadającą imię Albiny Kuraś rondu u zbiegu ulic Kolejowej, Przemysłowej i Brzozowej na osiedlu Czekaj w Ropczycach.

Ś.P. Albina Kuraś to założycielka „Kapeli Kurasie” najstarszego działającego na Podkarpaciu zespołu ludowego. Pani Albina Kuraś to wybitna skrzypaczka z Lubziny, która zmarła 12 grudnia 2019 roku (więcej pisaliśmy TUTAJ).

Jak mówi burmistrz Ropczyc: “nadanie temu rondu na Czekaju (…) imienia Albiny Kuraś wiązałaby się z pierwszą rocznicą śmierci. Śmierci wielkiej artystki naszej ziemi, animatorki kultury, działaczki kulturalnej i społecznej w dowód wdzięczności za jej ponad 50-letnią aktywność (…)“.

Jedynym z radnych, który zabrał głos w tzw. dyskusji, był Jan Rydzik, który wspomniał o tym, że na wczorajszej komisji zaproponował, aby imieniem Albiny Kuraś nazwać Szkołę Muzyczną na osiedlu św. Barbary lub Dom Kultury, gdyż tam uczęszczają dzieci, młodzież. Jak mówi: miło byłoby usłyszeć od rodziców czy dzieci, że chodzą do Szkoły Muzycznej imienia pani Albiny Kuraś.

W odpowiedzi na wypowiedz radnego Rydzika zabrał głos burmistrz:

– Wczoraj na komisji gospodarki uzasadniałem, że jest to projekt uchwały, który przedstawia burmistrz. Ja o nadaniu ronda imienia Albiny Kuraś mówiłem już wiele miesięcy temu, mówiłem również na sesji rady, na komisjach. Uzgadniałem to z rodziną, uzgadniałem to ustnie i pisemnie wiele tygodni temu z dyrektorem zarządu dróg wojewódzkich (przypominam, że jest to również droga wojewódzka). Wczoraj na komisji w odpowiedzi na wypowiedź pana radnego powiedziałem, że nadanie ronda im. Albiny Kuraś, nie stoi w przeszkodzie, nadaniu obiektom przyszłym.

Burmistrz w tym miejscu wspomniał o zamiarze budowy nowego obiektu, o którym mówi się od 2 – 3 lat. Chodzi o budowę obiektu, w którym docelowo miałaby się znaleźć właśnie Szkoła Muzyczna, sala widowiskowa i kino (w miejscu teraźniejszego budynku dworca PKS) . Jak mówi burmistrz:

jesteśmy na etapie koncepcji i uważam, że jeszcze w tej kadencji taki obiekt będzie powstawał. Uważam, że ta propozycja pana radnego będzie brana pod uwagę, pewnie w przyszłości (…)

W sprawie zabrali także głos, przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Bielatowicz i radny Dariusz Skórski mieszkający w Lubzinie, prosząc radnych o poparcie projektu uchwały.

Radny Skórski dodał, że rozmawiał z rodziną Kuraś, która wyraża wdzięczność, choć sam przyznał, że:

trochę mi do tego ronda pani Albina nie pasuje jako osoba wizerunkowo, bo ona jednak mi się kojarzy z matką i dobrą gospodynią, promującą Lubzinie, Ropczyce i całą gminę na szczeblu międzynarodowym i państwowym.

Radny Skórski poinformował, że jako mieszkaniec Lubziny poprze ten projekt uchwały, ale dołączył się do apelu radnego Rydzika, aby w przyszłości pomyśleć o nadaniu imienia pani Albiny obiektowi związanemu bardziej z kulturą. Jako przykład podał wiejski Dom Kultury w Brzezówce, przypominając, że ojciec ś.p. Albiny Kuraś – pan Kamiński pochodził z Brzezówki.

Pięciu radnych wstrzymało się od głosu, wszyscy pozostali, w liczbie 14, byli za. Zatem uchwała została przyjęta.
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
llink
llink
3 lat temu

A matka śp. Albiny Kuraś skąd pochodziła?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

Kompletnie juz nie macie co tam robic co ? Może by wypadało światła włączyc popracować nad oświetleniem w centrum ciemno potem jak coś to wina kierowcy. Ale wy macie to w d… uczeni wielcy

Lol
Lol
3 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Racja! Włączyć w końcu światła w mieście! Coraz więcej wandalizmu i wypadków! Wszedzie naklejki i spraye! Trzeba włączyć światło w mieście od wjazdu od strony Rzeszowa do wyjazdu od strony Dębicy!

wsad
wsad
3 lat temu
Reply to  Lol

no, ale po co włączać? przecież gmina musi oszczędzać, tylko na co? buduje sie jakieś śmieszne szkoły dla 4 uczniów zamiast zająć się prawdziwymi problemami, Sędziszów potrafi mieć własny mpk a Ropczyce nie? wstyd

4
0
Would love your thoughts, please comment.x