Orech promocje

Budki lęgowe dla jerzyków zamontowano na budynku starostwa

Dziś na budynku Starostwa Powiatowego w Ropczycach strażacy zamontowali 30 budek dla jerzyków. Domki dla jerzyków zostały wykonane przez Techników Technologii Drewna z Zespołu Szkół Technicznych w Sędziszowie Małopolskim, zaś drewno na “domki” zasponsorował Zakład Drzewny Piotr Czapka w Czarnej Sędziszowskiej.

Te niepozorne ptaki (często zresztą mylone z jaskółkami) są nieocenione w skutecznej walce z komarami. Tylko w ciągu doby jeden jerzyk zjada około 20 tysięcy owadów, w tym tych najbardziej dla nas dokuczliwych – komarów. Są one prawdziwymi podniebnymi sprinterami – w pogoni za zdobyczą potrafią rozpędzić się w locie do prędkości 200 km/h!

Gnieżdżą się w miastach, w szczelinach wysokich budynków. Przylatują do Polski z dalekiej Afryki w pierwszych dniach maja, a odlatują na początku sierpnia.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Ropczycach jedna ze zrobionych przez uczniów budek została przechowana jako prototyp następnych. Jeśli ptaki zamieszkają na budynku Starostwa, na jesień zostanie zamontowana kolejna partia ,,domków,, dla ptaków.

fot. Starostwo Powiatowe w Ropczycach

3 komentarze na temat “Budki lęgowe dla jerzyków zamontowano na budynku starostwa

 • 11 marca 2021 o 11:14
  Permalink

  Fajnie, brawo! – teraz jak będziemy budki dla ptaków montować na domach i na drzewach to będziemy dzwonić do straży pożarnej.

  Odpowiedz
  • 13 marca 2021 o 13:39
   Permalink

   Racja! i jeszcze bedziemy wrzucać zdjęcia pozując z tymi budkami 😀 Budek jest 6, zdjęć 8… Czyli przerost formy nad treścią

   Odpowiedz
 • 11 marca 2021 o 10:02
  Permalink

  A wiecie, że jaskółki też są skuteczne w walce z owadami. Niestety ich gniazda są rozburzane. Znowu ulegamy modzie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *